Zgjedhjet në Hong Kong, triumfojnë kandidatët pro demokracisë

11:23 | 25/11/201911:230

Kandidatët kundër qeverisë në garë për zgjedhjet lokale në Hong Kong kanë marrë pothuajse 90 për qind të votave, thënë ndryshe 396 vende nga 452 në garë duke i dhënë një goditje të fortë guvernatores Keri Lam dhe qeverisë qendrore të Pekinit. Fronti pro Kinës ka humbur më shumë se 240 vende në krahasim me zgjedhjet e 2015-ës. Guvernatorja Lam reagoi duke thënë se do i dëgjonte me përulësi qytetarët.

Ajo theksoi se qeveria e Hong Kong sigurisht që do të dëgjojë mendimet e qytetarëve dhe do të reflektojë me shumë seriozitet.

Edhe ministri i jashtëm kinez reagoi menjëherë duke thënë se Hong Kongu është pjesë integrale e Kinës pavarësisht rezultatit të zgjedhjeve. Ai theksosi se çdo përpjekje për të dëmtuar nivelin e zhvillimit dhe qëndrueshmërisë së qytetit nuk do të ketë sukses./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono