VIDEO | Debati Lera-Shyti, në studion e Pressing zbulohet gjithçka

11:43 | 17/01/202011:430

Mbrëmë, në emisionin Pressing në ABC News, u zgjodh tema e diskutimit për ligjin e munguar të Paketës së Sportit. Të ftuarit në studio kishin mundësinë të debatonin me Niko Lerën, drejtorin e përgjithshëm të politikave fiskale në Ministrinë e Financave. Koço Kokëdhima, presidenti i Apolonisë, bëri një debat të gjatë me Lerën, si dhe drejtori i përgjithshëm i Teutës, Artan Shyti. Ky i fundit i bëri dy pyetje Lerës, duke i kërkuar llogari për uljen e buxhetit nga 3.34 miliard lekë, në 790 milion.

SHYTI – “Kam qenë në pozicion në Ministrinë e Sportit në ato vitet që po flasim. E di të sigurt, në 2005, sporti ka pasur 3.34 miliardë lekë të vjetra në vit buxhet në Ministrinë e Sportit në atë kohë. Pse sot ka 790 milion lekë të vjetra? Pyetja e dytë është kjo: Ne jemi njerëz të sportit dhe kam këtë pyetje. Me gjej një fushë tjetër të jetës ekonomike, shoqëror në Shqipëri, që nga 2005, deri në 2020, është vetëm 30%. Çdo fushë tjetër është shtuar, arsimi, shëndetësia, mbrojtja, të gjitha, janë shtuar. Pse sporti është sa 30% e 2005-ës? Më gjej një tjetër që është 30% e 2005-ës! Si shpjegohet, Kosova është më e pasur se ne që e ka buxhetin 11 milion euro?

LERA – “Sepse Qeveria ka dhe prioritete të tjera. E dini ju se 20 miliard lekë janë alokuar për rindërtimin? E dini ju sa rritet financimi për sigurimet shoqërore dhe shëndetësore për një vit në Shqipëri? Unë nuk jam specialist i ndarjes së buxhetit, as specialist i Ministrisë së Sporteve të dhe Arsimit që të shpjegoj pse është ulur buxheti i sportit dhe pse është rritur buxheti i arsimit. Qeveria apo Qeveritë, në vitet e ndryshme, në periudha të ndryshme, kanë prioritete të ndryshme. Natyrisht që jam plotësisht me ju, që sporti të financohet, do të ishte shumë mirë që sporti të kishte financime disa-fish më shumë nga buxheti i shtetit, por këto janë mundësitë e buxhetit shqiptar, këtë duhet ta kuptoni”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono