Thaçi: Trazira dhe luftë nëse nuk ka marrëveshje me Serbinë

15:20 | 12/10/201815:200

Presidenti i Kosovës në një intervistë për “France 24” paralajmëroi se mos arritja e një marrëveshjeje pajtimi me Serbinë do të sjellë trazira dhe luftë. Ai mbrojti përsëri idenë e korrigjimit të kufijve.

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se pa arritjen e një marrëveshjeje reciproke në Bruksel, nuk ka të ardhme evropiane as për Kosovën e as për Serbinë. Në një intervistë për televizionin francez “France 24”, kreu i shtetit njësoj sikurse kryeministri kosovar i është kthyer retorikës së luftës. Por ndryshe nga Haradinaj, ai thotë se mosarritja e një marrëveshjeje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, mund të sjellë trazira dhe luftë.

“Marrëveshja i shuan të gjitha këto”, shprehet presidenti Thaçi.

Presidenti nënvizon se në momentin që Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja garantojnë që Serbia do ta njohë pavarësinë e Republikës së Kosovës, atëherë ai vetë do të nënshkruajë marrëveshjen paqësore ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Do ta nënshkruaj një marrëveshje të tillë, pavarësisht kundërshtimeve dhe kritikave, sepse një gjë e tillë është e rëndësishme për të ardhmen e vendit tim”, bëri të ditur Thaçi.

Më tej në intervistë për “France 24”, presidenti mbrojti përsëri idenë e tij për korrigjim të kufijve. Ai thotë se në rast të mosarritjes së një marrëveshjeje përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përmes korrigjimi të kufijve, atëherë do të shfaqej rreziku i ndarjes së Kosovës dhe themelimit të ‘Republikës Srpska’. Ndër të tjera presidenti Thaçi garantoi ruajtjen e shpirtit multietnik i Republikës së Kosovës dhe se nuk do të ketë ndarje në vija etnike./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono