Qeveria të monitorojë tregjet e naftës, Malaj: Shtetet e BE nuk duan një tjetër krizë ekonomike

14:34 | 09/01/202014:340

Edhe pse larg Shqipëria mund të preket nga konflikti SHBA/Iran. Eksperti Arben Malaj deklaron se qeveria duhet të bëjë kujdes dhe të monitorojë tregjet e karburanteve për të shmangur efektin në ekonomi. Ashpërsimi i konflikteve midis dy vendeve mund të shkaktojë një krizë tjetër ekonomike në botë, por Malaj analizon se vendet e BE-së nuk kanë interes ekonomik për të lejuar rritjen e tensioneve midis Iranit dhe SHBA-ve.

Tregu i karburanteve në Shqipëri është shumë i ndjeshëm ndaj luhatjes së çmimeve të naftës në tregjet botërore.

Edhe pse aktualisht nuk ka ndryshime të çmimeve në pikat e tregtimit me pakicë, Arben Malaj i sygjeron qeverisë shqiptare të bëjë kujdes dhe të monitorojë tregjet pasi kjo do të ndikonte direkt në ekonomi.

“Nëse konflikti SHBA – Iran do të ashpërsohej, atëherë ndikimet në ekonominë botërore do të ishin të mëdha”, u shpreh ai. Malaj deklaron se impakt negativ do të kishte sidomos në çmimin e naftës, rënie të investimeve dhe të tregtisë rajonale e globale.

Por interesat ekonomikë mesa duket janë më të mëdha. Malaj shprehet se  shumë shtete që janë jashtë konfliktit përfshirë këtu edhe vendet e BE-së krijojnw premisa për ndaljen e përshkallëzimit të konfliktit Iran – SHBA.

Nëse tensionet Iran –SHBA do të rriteshin efektet negative për ekonominë botërore do të ishin të larta. Aktualisht çmimi i naftës në tregjet botërore  është strabilizuar pasi pësoi një rritje me rreth 7% pas vrajses së gjeneralit Iranian./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono