Përmbytja e Bibliotekës Kombëtare, Asllani: Ngjarje e paralajmëruar

18:59 | 16/11/201818:590

Drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare, Persida Asllani, ishte e ftuar në “Mbrëmje Ide”. Përsa i përket rastit kur Biblioteka u përmbyt, Asllani tha se ajo ngjarje është kronikë e paralajmëruar. Në studio me Mirela Milorin, ajo u shpreh gjithashtu se priste një mbështetje për Bibliotekën Kombëtare, problemi i së cilës ekziston prej dekadash.

“Janë pamje që lëndojnë dhe është kronika e një ngjarje të shumë paralajmëruar. Akumulimi i problematikës së Bibiliotekës Kombëtare është i disa dekadave. Ka filluar që në vitet 70. Dokumentacioni që kemi në bibliotekë të lë të kuptosh që është një problem i akumuluar prej vitesh që asnjë qeveri nuk e ka përballur dot seriozisht dhe do kisha dashur shumë që elita për të cilën ju folët, të kishte bërë më shumë me zërin e saj në mbështetje të Bibliotekës Kombëtare prej dekadash. Nuk mund të kujtohemi në momentin e tragjedisë dhe të themi obobo ç’na ndodhi. Kjo është një kronikë e paralajmëruar. Ka ndodhur dhe një incident zjarri më përpara. Për të njëjtat arsye, për mungesën e hapsirës dhe kushteve të pafavorshme që janë aty. Çfarë ndodhi me ato libra? Nuk janë të përmbytur. Janë të lagur dy-tre centimetra, për shkak të vendosjes në dysheme”, u shpreh Asllani.

Madje, drejtoresha e Bibliotekës Kombëtare sqaroi se vendosja e librave në dysheme është një metodologji e aprovuar në nivel ndërkombëtar.

“Shërbimi që i është bërë librit dhe që ju duket i çuditshëm por është shërbimi më i mirë maksimal që mund t’i bëhej në rrethanat në të cilat gjendet Biblioteka Kombëtare dhe metodologjia që përdoret është një metodologji e aprovuar dhe e udhëzuar në nivel ndërkombëtar”, tha ajo.

Ndërkohë nuk mund të mungonte edhe një fjalë për Panairin e Librit që po zhvillohet në Tiranë. Persida Asllani u shpreh se rasti ka krijuar një atmosferë pozitive.

“Unë e quaj panairin një festë të librit dhe kronika që ju dhatë e përcolli këtë atmosferë pozitive që  krijon një panair i librit. Më pëlqejnë shumë. Kudo që mundem dhe që më është dhënë rasti në jetën time i kam ndjekur shoqëruar me atë ndjenjën që kam përshtypjen njeriut të librit nuk i ikën kurrë që është koha e pakët në dispozicion në një jetë njerëzore për t’i lexuar të gjitha”, tregoi ajo./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono