Pas largimit të zv. kancelarit në Austri, sytë tek ministri i Brendshëm

18:15 | 20/05/201918:150

Tërmeti në qeverinë austriake, pas publikimit të skandalit të korrupsionit të zv/kancelarit, mund të shtrihet edhe tek ministri i Brendshëm. Kancelari Kurc nuk i ka konfirmuar këto zëra, ndërsa Partia e Lirisë, së  cilës i përkasin të dy zyrtaret paralajmëroi dalje nga koalicioni.

Austria vazhdon të jetë e trazuar politikisht, pas skandalit që detyroi zëvendës kancelarin e vendit Hajnc Kristian Shtrahe të jepte dorëheqjen. Pas Shtrahe, vëmendja e kancelarit Sebastian Kurc është fokusuar tek ministri i Brendshëm, Herbert Kikël, anëtar i Partisë së Lirisë e drejtuar nga Shtrahe. Videoja e xhiruar fshehurazi tregoi ish-zëvendës kancelarin teksa diskutonte një aferë financiare me një investitor rus dhe për Kurc, shkarkimi i ministrit Kikël është mënyra e duhur për të hedhur plotësisht dritë mbi episodin. Në një deklaratë të shkurtër për mediat, Kurc nuk i konfirmoi zërat se ministri i Brendshëm do të shkarkohej. Por Partia e Lirisë ka deklaruar se, nëse ministri shkarkohet ajo do të dalë nga koalicioni qeverisës. Ndërkohë, Rusia ka përjashtuar çdo përfshirje në aferë. Zëdhënësi i presidentit Vladimir Putin, Dimitri Peskov ka deklaruar se gjithçka që ka ndodhur është një incident që nuk ka lidhje me Kremlinin. Sidoqoftë, skandali vjen në një moment kritik për Partinë e Lirisë, pasi pas pak ditësh, nga 23 deri më 26 maj do të mbahen zgjedhjet euro-parlamentare, që pritet të sjellin një rritje të ligjvënësve ekstremistë./ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono