Parlamenti britanik miratoi kërkesën e Johnson

11:09 | 30/10/201911:090

Britanikët do të votojnë sërish në 12 dhjetor. Pas miratimit nga ana e parlamentit britanik për zgjedhje të parakohshme, kryemistri Xhonson shpreson të gjejë një mazhorancë të tillë për të vijuar me Brexit.

Dritë jeshile nga parlamenti britanik për projektligjin e propozuar nga qeveris Xhonson për të mbajtur zgjedhje të parakohshme në Mbretërinëe Bashkuar në 12 dhjetor, në përpjekje për të zgjidhur ngërçin e Brexit. Pro votoi dhe një pjesë e opozitës. Hapat e radhës janë procedurat në parlament Brenda kësaj jave dhe në dhomën e Lordëve, më pas firma e Mbretëreshës dhe shpërndarja e parlamentit

Deputetët britanikë miratuan datën e 12 dhjetorit për zgjedhjet e parakohshme nëpërmjet të cilave Boris Xhonson shpresoj të gjejë një mazhorancë të tillë për të mbajtur premtimin e dhënë për Brexit.

Projektligji u miratua me 438 vota pro dhe 20 kundët. Më parë deputetët refuzuan një amendament që kërkonte datën 9 dhjetor për të votuar. Ndërkohë Bashkimi Europian ka pranuar të shtyjë Brexit deri në 31 janar 2020. /ABC news Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono