Mesha e Krishtlindjeve anulohet në Notre Dame, hera a parë që nga viti 1803

11:45 | 22/12/201911:450

Pas flakëve që shkatërruan katedaralen e Notre Dame në 15 prill të këtij viti, autoritetet vendore në Paris bënë të ditur se këtë vit nuk do të mbahet mesha e Krishtlindjeve në këtë kishë. Kjo është hera e parë që një gjë e tillë ndodh që nga viti 1803.

Që nga viti 1803, çdo Krishtlindje katedalja e Notre Dame në Paris zhurmonte nga këmbanat e festive fetare për të shënuar lindjen e Krishtit. Këtë vit pas zjarrit të tmerrshëm të 15 prillit, për herë të parë kisha, tetë shekullore, do të jetë e heshtur. Asnjë shërbim fetar nuk do të mbahet mes mureve të saj për të pritur lindjen e fëmijës Jezus.

Parizienë dhe turistë duhet të drejtohen në kisha të tjera për festimet e mesnatës së 24 dhjetorit dhe për meshat e datës 25. Është kisha e Sant Xherman Lokzeri, përballë Luvrit, ku që nga data 1 shtator janë zhvendosur zyrat e katedrales. Do të ketë një meshë lutjesh në oren 23.30, ndërsa në 25 dhjetor mesha do të jetë në orën 10, ndërsa celebrimi solemn po në të njëjtën kishë në orën 11 e 30./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono