Ivanov refuzon të dekretojë ligjet me “Maqedonia e Veriut”

22:14 | 11/03/201922:140

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov ka refuzuar të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin e ri kushtetues të vendit. Sipas mediave maqedonase, Ivanov e ka mbrojtur vendimin e tij me argumentin se, gjatë ushtrimit të funksionit si kryetar shteti gjithmonë ka vepruar në bazë të betimit se do të mbrojë Kushtetutën dhe interesat e Republikës së Maqedonisë dhe jo të “Republikës së Maqedonisë Veriore”. Për Ivanov, marrëveshja e emrit me Greqinë, e arritur më 17 qershor 2018, nuk është në përputhje me interesat e shtetit. Ligjet që presidenti ka refuzuar të dekretojë janë miratuar pas 11 janarit, kur dhe kanë kaluar ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të vendit. Mes tyre janë edhe ligje të miratuara me dy të tretat e votave, që kanë të bëjnë me reformën në gjyqësor dhe reforma të tjera që lidhen me integrimin e vendit./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono