zbulohen

pamjet-vrasja-rreshen-1280x713.jpg
nev ila09:54 | 13/08/2019

Hetuesit kanë përcaktuar tre pistat e para për atentatin ndaj Armando Gjinit të hënën në qendër të qytetit të Rrëshenit. Burime për ABC News treguan se familja e Gjinit është e përfshirë në një gjakmarrje në të kaluarën.

Kjo është dhe pista e parë për policinë, por nuk përjashtohet ajo e borxheve si dhe e kaluara e tij në Belgjikë.

Policia ka shoqëruar disa persona të cilët pasi janë marrë në pyetje janë lënë të lirë.

Armando Gjini i njohur si një nga pjesëtarët e grupit të Met Kananit, u ekzekutua në qendër të qytetit të Rreshenit.

Ai po  lëvizte me makinë bashkë me dy fëmijët dhe bashkëshorten e tij, kur dy persona kanë qëlluar me armë zjarri duke e lënë të vdekur. 48-vjeçari kishte dy identitete, Armando Gjini dhe  Tonin Gjini.

Një orë me pas në fshatin Gziq të Mirditës u gjet një makine fuoristradë e djegur, që dyshohet të jetë përdorur nga autorët e krimit. Tre muaj më parë viktimës i kishin vendosur tritol në makinë, e cila shpërtheu pasi ai ishte larguar për të dërguar fëmijët në shkollë.

Armando Gjini u arrestua me 12 maj 2018 si pjesë e grupit të baronit të drogës, Met Kanani.

Në kuadër të operacionit ‘Precizioni’ Gjini u arrestua së bashku me 37 persona të tjerë dhe u sekuestruan 8 ton drogë.   Por 4 ditë pas arrestimit, Gjini u lirua nga burgu./ABC News Albania 24/7

lulzim-bashaa.jpg
ad min14:10 | 28/05/2019

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka zhvilluar një takim në selinë blu me ish-deputetë dhe anëtarë të kryesisë në orën 12 të së martës.
Gjatë mbledhjes, që kishte karakter organizativ, kryedemokrati Basha mësohet të ketë kërkuar zhvillimin e takimeve kapilare me bizneset e Tiranës, përpara protestës së radhës së opozitës, që pritet të dielën e 2 qershorit.

“Nuk duhet lëne asnjë biznes pa prekur. – ka deklaruar krydemokrati Basha gjatë takimit – Deri të dielën para protestës, të jenë takuar rreth 40 mije biznese në Tiranën urbane. T’u lihet fletëpalosja me pikat kyçe të programit të PD për biznesin, kryesisht biznesin e vogël si dhe fletëpalosja me taksat e rritura në Tirane”.

Është kjo porosia që Basha i ka lënë grupit të ish-deputetëve të tij, pas protestës së gjashtë kombëtare që u zhvillua të shtunën e 25 majit./ABC News Albania 24/7

kurti-1280x787.jpg
ent ela22:03 | 28/03/2019

Grupi hetimor zbardh dinamikën e vrasjes së Jurgen Kurtit 10 ditë më parë në kryeqytet. Kamerat e sigurisë kanë fiksuar të gjitha lëvizjet e autorëve të dyshuar, si dhe mesazhet telefonike, ku Elsi Levendit i kërkohet të mbikëqyrë menaxherin 26-vjeçar të VIP-ave.

 Zbulohen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e 26-vjeçarit Jurgen Kurti, mbrëmjen e 18 marsit në Tiranë. Sipas burimeve pranë grupit hetimor, kamerat e sigurisë kanë fiksuar çdo lëvizje që kanë kryer autorët e dyshuar të vrasjes, duke filluar nga ora 20.00. Automjeti tip benz, me targa të vjedhura e që më pas rezultoi në pronësi të të riut Klodian Bane, është pikasur rreth 2 orë para se të ndodhte ngjarja, teksa hynte kundravajtje pikërisht në vendin ku më pas do të ekzekutohej Kurti. Pasi bën tri xhiro, Benzi del tek posta nr.8 dhe më pas kalon në rrugën Sulejman Delvina.

Burime nga grupi hetimor i thanë ABC neës se referuar pamjeve të këqyrura nga kamerat e sigurisë, automjeti shkon tek vendi i ngjarjes dhe ndalon për rreth një orë. Drejtuesi del disa herë dhe shfaqet teksa fotogron shkallën e pallatit të Jurgen Kurtit. I dyshuari Elsi Levendi ndërkohë dallohet që vjen nga posta dhe ulet tek kafja ngjitur me hyrjen e një palestre. “Para se të ndodhte vrasja –  pohon grupi hetimor- Levendi kishte marrë një mesazh ku ishte porositur që të mbante nën vëzhgim Jurgen Kurtin. Ai kishte fotografuar shkallën e pallatit ku jetonte Kurti, por i kishte pohuar personit që i dërgonte mesazhin se nuk e njihte 26-vjeçarin.

Më pas Levendit i vjen një informacion që e përshkruan shënjestrën e atentatit, si një djalë të gjatë e të bëshëm. Të njëjtat burime saktësojnë se kamera kanë fiksuar një person që del nga Benzi, merr diçka në dorë dhe bën veprime të njëjta me ato të qitjes më arme. Më pas, Benzi largohet drejt Kopshtit Zoologjik. I dyshuari Levendi merr taksi shkon te Liqeni i thatë e më pas hipën në Benz.

Pranë tij mbërrin dhe një automjet tip Audi, në pronësi të Olsi Qalliajt, që shfaqej edhe pranë vendit të ngjarjes. Pasi bëhen bashkë, njëri prej të dyshuarve merr një qese në dorë dhe shkon drejt liqenit të thatë, ndërsa dy të tjerët hyjnë mes pallateve.

Që të tre, dalin 25 minuta më vonë. Të nesërmen vijojnë me lëvizje normale. Që të gjitha këto veprime janë fiksuar nga kamerat e sigurisë, përmes së cilave u indetifikua mjeti tip Benz në pronësi të Klodian Banes, tashmë në kërkim dhe të gjitha lëvizjet e autorëve të dyshuar./abcnews.al

gjiro-1280x690.jpg
ent ela19:25 | 28/02/2019

Në qytetin e Gjirokastrës janë zbuluar gjurmët e kalldrëmeve të hershme të këtij qyteti. Bëhet fjalë që ato të jenë ndërtuar 500-vjet më parë. Për këtë arsye është vendosur pezullimi i punimeve për rehabilitimin e rrugicave. 

Duket se në Gjirokastër është zbuluar kalldrëmi i parë i ndërtuar në këtë qytet. Gjurmët e tij u ndeshën gjatë punimeve për rikonstruksionin e rrugicave. Bëhet fjalë për dy fragmente me gjatësi 5 deri në 6 metra.

Për këtë arsye janë bllokuar punimet në bllokun 4 dhe 5 si dhe 2 dhe 4 . Polo tregon se menjëherë u kërkua instancave përkatëse devijimi i projektit. Kalldrëmi sipas tij duhet të qëndrojë ashtu siç e kanë ndertuar mjeshtrit e hershëm.

Gjirokastra ruan të fshehtat e saj të pazbuluara. Një fakt janë edhe harqet mahnitëse zbuluar tek lokal Kashau i cili tashmë do të kthehet në një atraksion më shumë për vizitorët.

Pazari në formën që ka sot është ndërtuar rreth 500 vjet më parë.  Fillesat i ka brenda mureve të kalasë që identifikonin qytetin e Gjirokastrës.

Me rritjen e popullsisë familjet u detyruan të dalin jashtë mureve rrethuese të kështjellës duke hedhur themelet e para të konstruksioneve tregtare. Vjetërsia e pazarit të Gjirokastrës përmendet në dokumentet e udhëtarëve të njohur të pas mesjetës.

Vendi i quajtur si Qafa e Pazarit është një nga pikat më identifikuese të qytetit të gurtë, që vizitohet çdo vit e më shumë nga mijëra turistë të huaj./abcnews.al

varri-1.jpg
ad min11:37 | 16/12/2017

Arkeologët në Egjipt kanë zbuluar varret antike të katër fëmijëve, të cilët mendohen se janë nën moshën 10 – vjeçare.
Brenda varreve, kërkuesit gjetën disa bizhuteri dhe qeramika.


Në tre varre, arkeologët zbuluan se fëmijët ishin varrosur me kujdes, duke nënkuptuar që u ishin bërë ceremoni varrimi, për shkak se brenda tyre u zbuluan edhe artefaktet.


Në varrin e fëmijës së katërt, i cili mendohet se mund të ketë qenë midis moshës 5 – 8 vjeç u zbulua se nuk është varrosur me kujdes.


Brenda varrit të tij nuk kishte bizhuteri apo gjëra të tjera luksoze, ndërsa varri ishte mbuluar vetëm me gurë.


Sipas kërkuesve ky fëmijë nuk ka pasur lidhje me të tjerët dhe mendojnë se ka vdekur për shkak të ndonjë sëmundje. Ata zbuluan se mbi këtë fëmijë kishte më shumë shenja plagosjeje.


Arkeologët po punojnë për të kuptuar më mirë shkaqet e vdekjeve të këtyre fëmijëve atë kohë, për të zbuluar nëse ka qenë ndonjë epidemi, që mund të ketë çuar në vdekjen e shumë njerëzve të tjerë./abcnews.al

3757047.jpg
ad min19:52 | 21/09/2017

Një sasi e konsiderueshme fishekësh janë gjetur nga banorët e zonës në fshatin e Malit të Hebës, në njësinë administrative të Bërdicës. Municionet dolën në dritë pas aksionit që Bashkia e Shkodrës kishte nisur për pastrimin e kanaleve kulluese. Mësohet se janë mbi 100 fishekë automatiku të gjetura në anë të kanalit, pasi eskavatori i ka nxjerrë me mbetjet gjatë pastrimit. Dyshohet se fishekët mund të jenë fshehur rreth 20 vite më parë, gjatë 1997, nga banorët e zonës, ndërsa kanë dalë në sipërfaqe pas pastrimit të kanaleve kulluese.

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono