vajza

vajzaa60.jpg
Autor E09:43 | 14/10/2019

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e djeshme në Itali, ku një vajzë 18-vjeçare është zhdukur pa gjurmë. Ajo quhet Lila Mile dhe banon me familjen e saj ne Fasano ne Itali. Kohet e fundit, sipas familjes ajo ka qene ne kontakt ne Snapchat me një të ri shqiptar.

Diten e fundit qe ka dale nga shtepia mbante veshur pantallona te bardha, këmishë të kuqe dhe këpucë të zeza. Ai ka flokë të gjatë ngjyre kafe, sy të errët dhe është e gjatë rreth 1.50 m. Ai i ka dokumentet me vete, pasaportën, por nuk ka me vete as celularin dhe as para.

Prindërit dhe vëllezërit e kërkojnë atë që nga ajo ditë qe nuk eshte kthyer me dhe kane bere edhe denoncimin ne polici.
Vellai i saj tregon se kur ka hyre ne prifilin e te motres ka konstatuar se ajo kishte komunikuar per disa muaj me nje djale ne Shqiperi, por familja nuk mendon se ajo mund te jete larguar per te takuar ate ne vendin e saj.

“Ishte hera e parë që ai largohet nga shtëpia – thotë Giorgio, vellai, – ajo nuk del kurre vetem, e bën gjithmonë me prindërit ose me vëllezërit. Nuk ka pasur ansje probekm asnje grindje, vetem ate dite ishte pak e deshperuar pasi kishte bere nje vizite mjekesore, por qe nuk ishte asgje shqetesuese”- thote ai.

Vellai tregon se heren e fundit, sipas deshmive ata e kane pare te hipte ne nje Peugeot gri 107. Familja kerkon ndihme e po ashtu edhe polcia te kontaktojne per kedo qe ka informacione.

vajza-1280x720.jpg
Autor E10:49 | 10/10/2019

Policia është duke kërkuar prova për ngjarjen e rëndë në Kavajë ku mbeti një i vrarë dhe një i plagosur. Ndërkohe, është zbuluar edhe identiteti i vajzës në shtëpinë e së cilës ndodhi ngjarja. Ajo është M.Qatja.

Gazetari Andi Qosja bën me dijë për abcnews.al se në shtëpi në momentin e ngjarjes ndodheshin edhe tre fëmijët e të resë, të cilët kanë shpëtuar pa dëmtime për fat të mirë

Nga kjo ngjarje mbeti i vdekur Dritan Hoxholli, ndërsa u plagos polici B.Toci.

 

 

Policia dyshon se ngjarja ndodhi për shkaqe xhelozie pasi të dy burrat kishin lidhje me një grua që e kishte bashkëshortin emigrant në Gjermani.

Abcnews.al mëson se fillimisht Hoxholli ka tentuar të futet në shtëpinë e gruas duke përdorur derën e saj, por pasi ajo ka refuzuar ai është ngjitur nga pas pallatit duke shqyer grilën e ballkonit.

cifti.jpg
Autor E16:54 | 09/10/2019

“Jemi çifti më i lezetshëm në botë”. Një çift australian me diferencë në moshë më shumë se 40 vjet nga njëri tjetri janë martuar pas një romance të shpejtë mes tyre.

Ashleigh Petrie, 23 vjeçe mban në gisht unazën e gjyqtarit Rodney Higgins, i cili mendohet të jetë mbi 60 vjec.

“Nisi me një pëlqim të çastit dhe përfundoi me unazën në gisht. Dashuria e jetës sime më kërkoi të martohemi dhe unë thashë ‘po’. Jemi çifti më i lezetshëm në botë”, thotë 23 vjeçarja.

perndjekja-550x364.jpg
ent ela21:00 | 28/08/2019

Një 26-vjeçar ka rënë në prangat e  policisë së Beratit për përndjekje ndaj një vajze dhe për armëmbajtje pa leje.

I riu me iniciale F.M. përndiqte prej disa kohësh në mënyrë të vazhdueshme një vajzë me iniciale L.T. Kjo e fundit denoncoi në polici 26-vjeçarin, duke e thënë se i riu e përndiqte sistematikisht dhe e kërcënonte me armë.

Grupi hetimor i krimeve të rënda të Policisë së Beratit nisi menjëherë verifikimet dhe arrestoi 26-vjeçarin.

Gjatë kontrollit në banesën e këtij të fundit, uniformat blu gjetën dhe sekuestruan një automatik model 56. I riu akuzohet për përndjekje dhe armëmbajtje pa leje. /abcnews.al

Pueblo-Polonia-The-New-York-Times-8.jpg
ad min22:30 | 13/08/2019

Një fshat vetëm me vajza! Ky është “problemi”  në një rajon të Poloni me 300 banorë. Ky vend, prej një dekade po pret lindjen e një djali. Kryetari polak i Miejsce Odrzanskie ka premtuar një surprizë për çiftin që lind djalë në fshatin ku prej 10 vitesh kanë lindur vetëm vajza.

Autoritetet në fshatin Odrzanskie nuk ditë të argumentojnë se pse nuk kanë lindur djem në fshat që nga viti 2010.

Shefi i zjarrfikësve vullnetarë lokalë, ekip që përbehet kryesisht nga femrat, thotë se lindja e një  djali në këtë rajon është bërë joreale.

Fshatarët kanë filluar të shqetësohen pasi nuk do ketë fuqi punëtorë për të punuar tokat bujqësore dhe fushat, pasi janë punë֝ të rëndë për gratë dhe vajzat.

Rasti i lindjeve të ulëta në radhët e djemve ka nxitur edhe interesin e shkencëtarëve që kanë ofruar të bëjnë kërkime për të hetuar situatën unike.

Megjithatë, statistikat tregojnë se më shumë djem se vajza kanë lindur në Poloni. Në vitin 2017, lindën 207,000 djem në krahasim me 196,000 vajza. Kjo bën me dije se vetëm migrimi i burrave do të ndryshonte situatën e padëgjuar./abcnews.al

figlie-femmine-femminismo-1560939876-1280x853.jpg
ent ela22:30 | 18/07/2019

Feminizmi ekziston, por nuk është i dukshëm. Është një vijë e hollë midis feminizmit dhe urrejtjes ndaj seksit mashkullor. Një grua amerikane ka menduar mirë të shkojë më tej, duke vendosur që në një shesh lojrash publike, asnjë djalë nuk duhet të luante apo përzihej me fëmijën e saj. Rasti, i raportuar nga The Ëashington Times, është një pretekst për të analizuar feminizmin.

“Në një postim anonim të dërguar në kolonën e Carolyn Hax në The Washington Times, nëna e një fëmije kërkon këshilla se si ta bindë nënën e një fëmije tjetër, për t’u lejuar atyre territorin e hapësirës publike në një shesh lojërash”.

Gruaja në fjalë kishte organizuar një pasdite në park bashkë me nënat e tjera dhe mikeshat e vajzës së saj. Për të “prishur” programin e lumtur do të ishte ardhja e një gruaje me djalin e saj të vogël, i cili me të drejtë donte të bashkohej me grupin e vajzave të vogla dhe të luante me to.

E inatosur protagonistja e tregimit do t’i afrohej nënës së djaloshit për t’i thënë asaj të largohej nga parku, të cilën zonja me të drejtë nuk pranoi ta bënte. E pakënaqur, përvetësuesja e tokës publike ka denoncuar historinë në Washington Times: “Ne jetojmë në një botë ku meshkujt kanë gjithçka dhe femrat janë të kënaqura me thërrimet. Kjo nënë gjithashtu mund ta kuptojë atë, në vend që të mendojë se djali i saj ka të drejtë të shkatërrojë një takim mes femrave “. /abcnews.al

 

 

gjerman.jpg
ad min16:57 | 11/07/2019

Tre 14 vjeçarë dhe dy 12 vjeçarë, djem të rinj bullgarë janë të dyshuar, se të premten në mbrëmje (5 Korrik) në Mülheim an der Ruhr (Mylhaim an der Rur)kanë përdhunuar një vajzë të re në pyll. 12 vjeçarët nuk kapin moshën e dënimit, kurse njëri nga 14 vjeçarët ndodhet në paraburgim për shkak të rrezikshmërisë. Zyra e kujdesit për minorenët në Mülheim ishte përpjekur të hënën të bisedonte me familjet e 12 vjeçarëve. Por ofertat për ndihmë nuk janë pranuar nga ata.

Volker Wiebels, zëdhënës i bashkisë së Mülheimit shpjegon në një intervistë për Deutsche Welle: “Një gjë mund të thuhet në përgjithësi. Nuk ka rrezikim të mirëqenies së fëmijës. E drejta e edukimit është tek prindërit, ose ka mbetur tek njëra palë (pjesërisht ka prindër të ndarë). Ne si bashki japim mbështetje, ka masa të ndryshme, ku mbështeten familjet si të tëra, por ka edhe masa parandaluese të qeverisë së landit.”

Dëbimi nuk bëhet dot

Werner Jostmeier, konsull nderi i Republikës së Bullgarisë në Münster ka shumë përvojë me migrantët bullgarë në landin gjerman të Renani-Veriore Vestfali (Nordrhein-Westfalen). Ai nuk e pranon mosndërhyrjen e Zyrës së kujdesit për minorenët. “Nëse Zyra e kujdesit për minorenët mund të zbatojë masa të detyrueshme, do ta rekomandoja. Ne nuk mund t’i kthejmë këta njerëz, sepse ata gëzojnë lirinë e lëvizjes brenda BE. Por ata duhet, të lutem, të respektojnë rregullat që vlejnë këtu. E nëse bien në konflikt me zyrën e minorëneve apo ligjin, atëherë autoritetet gjermane duhet të kenë kompetencën të ndërhyjnë.”

Werner Jostmeier (privat)Werner Jostmeier

Kush janë këta të rinj të dyshuar? E si arriti puna deri tek përdhunimi? Sipas Volker Wiebels bëhet fjalë për “qytetarë turqishtfolës me nënshtetësi bullgare”. Në Bullgari  jetojnë sipas të dhënave të publikuara afër 500.000 myslimanë turqishtfolës, mbi 8% e popullsisë. Mijëra prej tyre janë në BE pas anëtarësimit në vitin 2007 si punëtorrë migrantë, edhe në Gjermani. Lidhjen me tregun gjerman të punës ata e gjejnë shpeshherë përmes turqve që jetojnë në Gjermani.

Për të gëzuar këtë privilegj edhe shumë romë bullgarë e paraqesin veten si myslimanë turqishtfolës. Ky zhvillim është i njohur për autoritetet gjermane, por edhe përfaqësitë diplomatike të Bullgarisë në Gjermani, sepse këta migrantë trajtohen keq nga ndërmjetësuesit apo punëdhënësit ose jetojnë vetëm nga asistencat e shtetit. Këtë e konfirmon edhe Werner Jostmeier. Por problemet e tyre janë të kushtëzuara nga rrethanat politike dhe socialkulturore, shpjegon konsulli i nderit. “Nëse bëhet fjalë për këtë grup bullgarësh që flasin turqisht me pasaportë bullgare atëherë nuk kam ndonjë recetë të gatshme. Duhet të kujdeseimi, që të përafrohen rregullat mes vendeve pritëse dhe vendeve origjinë. Këtu bëjnë pjesë vlera si barazia e burrit dhe gruas, liria e fesë, respektimi i dinjitetit njerëzor, dhe i ligjeve.”

Zemërimi për rolin e të mënjanuarit

Kriminologë gjermanë dhe psikologë janë të një mendimi, kur bëhet fjalë për raste ekstreme të kriminalitetit të të rinjve. Në një intervistë për revistën gjermane Focus, psikologu i kriminalistikës, Rudolph Egg e lidh  rastin e Mülheimit me një “kombinim të demonstrimit të pushtetit, seksualitetit, dhe dinamikës së grupit”. Christian Pfeiffer, themeluesi i Institutit të Kriminologjisë në Saksoninë e Poshtme, KFN, flet për “koncepte familjare patriarkale” dhe “zhgënjim për rolin e të mënjanuarit”.

Sipas Volker Wiebels, nacionaliteti i të dyshuarve ka një rol dytësor në rastin e përdhunimit të dyshuar. “Besoj, se është një problem i fëmijëve e të rinjve në përgjithësi. Nëse mungon orientimi në familje, nëse nuk japin efekt masat që nga kopshti deri në shkollë, atëherë mund të ndodhë diçka e tillë, por ky është një problem i përgjithshëm, shoqëror.”

Në Mülheim jetojnë 671 bullgarë. Me ta nuk ka pasur përvojë negative, sipas zëdhënësit të bashkisë së Mynihut, Volker Wiebels. Lidhur me pyetjen, nëse tek autorët e dyshuar bëhet fjalë për përfaqësues të komunitetit rom, ai thotë se “kjo nuk është shpjeguar kështu publikisht. Nëse janë romë apo jo, deri më tani është thënë, nënshtetas bullgarë me pasaportë bullgare, që jetojnë legalisht në Mülheim.”

Konsulli i nderit, Jostmeier përmend edhe një problem të rëndësishëm të migrimit. Një pjesë e migrantëve ka vështirësi me integrimin. “Ata duan të qëndrojnë më vete. Kontrolli i organeve, zyrës së kujdesit për minorenët apo policisë është i padëshiruar. Ata e kërkojnë shumë pak  jetën shoqërore, normale, me fqinjësi.”/DW

beyonce.jpg
ad min17:45 | 10/07/2019

E bukur, tërheqëse dhe e suksesshme, Beyonce kudo që shkon nuk ka si të mos e marrë vëmendjen. Por këtë herë bujën në media nuk e ka patur e vetme.

37 vjeçarja është shfaqur në premierën e filmit “The Lion King” bashkë me vajzën e saj  Blue Ivy.

Veshjet e tyre u bënë kryefjala e mediave rozë, jo vetëm sepse dukeshin rrëzëllitëse por edhe sepse ishin të kombinuara me njëra tjetrën.

Me një xhaketë fustan të përshtatur me sandale dhe bizhuteri të rënda ylli I popit e përshkoi tapetin e kuq bashkë me 7-vjeçaren.

Beyonce është pjesë e filmit “The Lion King” ku me zërin e saj interpreton luaneshën Nali dhe këndon “Can You Feel Love Tonight”.

Tv Klan

veliaj-12-1280x724.jpg
ad min14:21 | 27/06/2019

Një ndër prioritetet e Erion Veliajt gjatë mandatit të dytë në krye të Bashkisë së Tiranës do të jetë ndërtimi i 17 shkollave të reja. Gjatë një takimi me vajza dhe gra kryebashkiaku u shpreh se institucionet arsimore do të shërbejnë njëkohësisht edhe si qendra komunitare.

Me ndërtimin e 17 shkollave të reja nq Tiranë do të marrë fund  mësimi me dy turne e njëkohësisht nxënësit do të kenë një hapësirë për zhvillimin e aktiviteteve sportive gjatë pasditeve. Kandidati socialist për një mandat të dytë në kryeqytet Erion Veliaj gjatë një takimi me gra dhe vajza u shpreh se projektet e institucioneve arsimore janë dizenjuar nga arkitektët më të mirë.

 “Një nga gjërat që shumë nga nënat e qytetit tonë ngritën në fushatën e kaluar ishte: -Mirë këto shkollat e reja, por unë kam punë deri në orën 5 dhe goca mbaron në orën 1 mësimin, dhe gjëja e dytë më e mirë që kemi bërë është që në 62 shkolla ne kemi filluar kurset sportive pas mësimit, jo vetëm si një mënyrë për të “parkuar’’ kalamajtë për disa orë të tjera deri sa të mbarojnë punë prindërit, por së pari për të luajtur në një ambient të shëndetshëm. Së dyti për të pasur një tjetër mësues dhe një tjetër mentor, por kësaj here në formën e një trajneri sportiv, së treti për t’i bërë pak më fit fizikisht”. 

Krahas infrastrukturës, kryebashkiaku Veliaj deklaroi se bashkia do të vijojë të mbështesë me bursa nxënësit ekselentë.

 “Jam shumë i lumtur që rikthyem një tjetër traditë të Edi Ramës në Bashkinë e Tiranës që ishte pagesa për të gjithë studentët dhe nxënësit ekselentë, jo për t’i blerë 10-at me lek, por për të dhënë një mesazh që në qytetin tonë për më të dobëtit, pra për të sapo lindurit, por edhe për më të mirët e fëmijëve tanë ne nuk do të kursehemi. Unë besoj se tregon atë që ne përfaqësojmë si socialistë, nëqoftëse e djathta thotë secili për vete Zoti për të gjithë, edhe le të ketë njerëz që pasurohen masivisht ne themi jo, do të duhet të ketë një mënyrë rishpërndarje sidomos kur vjen puna tek ata që e meritojnë dhe ata që janë më të dobëtit”. 

Paralelisht, do të vijojë puna dhe për dhënien e çekut të bebes u shpreh Veliaj qe gjithashtu u ndal tek synimi që Tirana të furnizohet me ujë në 24 orë./ABC News Albania 24/7

hygerta-sako-1280x714.jpg
ad min19:30 | 01/06/2019

Hygerta Sako e ftuar në emisionin “Thumb”, ka folur për profesionin dhe marrëdhëniet e saj me vajzën. Ajo është shprehur se ka dëshirë  të sjellë në jetë një ose dy fëmijë, që vajza e saj të ketë motër ose vëlla, por së pari duhet të vijë në jetën e saj babai i fëmijës.

“Po motra dhe vëllai vjen kur ti ke gjetur një që ta bësh. Për momentin asgjë në horizont dhe kështu do të presë motra ose vëllai. Unë gjithmonë kam dashur të kem një fëmijë të dytë, madje edhe tre. Por ashtu erdhën gjërat dhe fëmija i dytë nuk erdhi kështu që t’ia lëmë kokës, jo se ka hequr dorë. Do të thotë që jam akoma në moshë biologjike. Do doja që një fëmijë të vinte në jetë me babai e tij”.

Vajza e saj tashmë është rritur dhe ish-Missi është shprehur se ajo e kritikon shumë, për fotot dhe për gjumin.

“Për maninë time për të bërë selfie, ajo nuk i do fare fotografitë, ajo nuk do me ia dite fare dhe unë ia nxij jetën duke bërë fotografi. Dhe për gjumin, sepse kur unë shtrihem atë momentin e drekës ose të pasdites dua që të mos lëvizë as miza kështu që edhe për këtë me ngacmon”.

Madje ajo tregon një moment kur vajza e ka ngacmuar me batutë të bukur për dy pikat e saj të dobëta, fotot dhe gjumin.

“Ishim duke u kthyer në shtëpi me makinë dhe po më pyeste për një këngën të Ledy Gagës dhe po më kërkonte t’i shpjegoja se çfarë do të thotë romancë. Ia shpjegova duke i thënë se kur dy njerëz duhen shumë, dashuria etje.. dhe më tha “kuptova, ti ke romancë me fotot dhe me gjumin”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono