Llapi

daku-aksion-1280x853.jpg
Vladimir Prenga11:22 | 10/12/2019

Mirlind Daku, sulmuesi që shpërtheu në Kosovë me Llapin dhe më pas kaloi në Kroaci tek Osijek, aktualisht është pjesë e Kukësit në Superiore. I riu ka shënuar vetëm një gol në kampionat dhe hapësirat nuk i ka pasur të shumta, edhe pse kroatët e kanë huazuar me shpresën që do të luajë dhe të rritet.

Në Kosovë së fundmi është lakuar emri i Dakut si një përforcim i mundshëm për Llapin, por është trajneri Tahir Batatina që shuan çdo zë përmes një postimi në llogarinë e tij në “Facebook”.

“Po shoh që po shkruhen lajme rreth rikthimit të Dakut tek KF Llapi, por as një lëvizje për momentin nuk ka në këtë drejtim. Me respekt, por duhet të jemi të sinqertë!”, shkruan trajneri pasionant i ekipit nga Podujeva. /abcnews.al

Postimi i trajnerit të Llapit
gjilani-prishtina.jpg
Vladimir Prenga14:59 | 01/12/2019

Ballkani ka mundësinë të shkëputet në krye të klasifikimit, pasi rivalët janë ndalur ditën e sotme. Gjilani është ndalur në barazim pa gola në shtëpi me Prishtinë, që gjithashtu kërkon titullin kampion në Kosovë.

Drita është mundur keqas në Mitrovicë, aty ku në pjesën e parë bardhekaltrit kanë pësuar dy gola. Emini ka ndëshkuar ekipin nga Gjilani, ndërkohë që në shtesë ka realizuar një autogol Ardian Cuculi. Trepcca ’89 i ka mbyllur llogaritë me Jasharin, kurse goli i Gilberto ishte sa për statistika.

Llapi është turpëruar në shtëpi sot. Ekipi nga Podujeva pësoi katër gola nga Flamurtari i Prishtinës. Begolli dhe Kelmendi e çuan ndeshjen në 0-3, për të shkuar në 1-3 pas një goli të Hysenit. Kuqezinjtë nuk u ndalën me aq, pasi në fund shënuan edhe golin e katërt.

IPKO SUPERLIGA E KOSOVËS – Java
E diel, më 1 dhjetor, ora 12:55

Gjilani-Prishtina 0-0
Llapi-Flamurtari 1-4
Shënues:
Hyseni 89′ / Begolli 28′, 74′, Kelmendi 33′, Krasniqi 94′
Trepça ’89-Drita 3-1
Shënues:
Emini 17′, Cuculi 45+1′ (aut.), Jashari 57′ / Gilberto 63′

/abcnews.al

Prishtina.png
Igli Nikolli14:54 | 09/11/2019

Prishtina ka treguar forcën e saj. Ekipi kryeqytetas zhvilloi ndeshjen më të mirë të sezonit në Podujevë dhe mposhti Llapin me rezultatin 0-4. Bardhekaltrit u hakmorën për humbjen e fazës së parë dhe siguruan një trepikësh shumë të rëndësishëm.

Endrit Krasniqi dhe Ahmet Haliti shënuan në pjesën e parë, ndërsa Ahmed Januzi dhe Armend Thaçi vulosën fitoren e thellë të miqve në 45 minutat e dyta. Kastriot Selmani arriti të shënojë golin e vetëm të Llapit në minutën e 75-të. Kjo fitore e ngjit Prishtinën përkohësisht në vend të katërt me 27 pikë, ndërsa ekipi i Batatinës numëron 3 pikë më pak.

Renditja e IPKO Superligës

Nuk ka fitues në duelin Feronikeli-Drita. Kampionët në fuqi nuk arritën të siguronin fitoren e dytë radhazi pas asaj kundër Prishtinës. Ndeshja ishte shumë e fortë, por asnjë prej lojtarëve nuk arriti të dërgonte topin në rrjetë.

Ekipi nga Drenasi renditet në vend të gjashtë me 23 pikë, ndërsa miqtë nga Gjilani qëndrojnë të tretët më 28 pikë, dy më pak se kryesuesit e Gjilanit dhe Ballkanit. /abcnews.al

Feronikeli – Drita 0-0

Llapi – Prishtina 1-4
(Selmani 75′ / Krasniqi 25′, Haliti 32′, Januzi 46′, Thaçi 70′)

Sebino-Plaku-Llapi.png
Veronik Istrefaj18:29 | 06/11/2019

Në Kosovë, po zhvillohet kampionati më i bukur deri më tani, pasi shumë skuadra janë në luftë për titull dhe diferencat mes ekipeve janë shumë të vogla. Megjithatë, jo të gjitha gjërat po shkojnë në mënyrën e duhur. Një nga ekipet e pakënaqura është Llapi, që në fundjavë, luajti kundër Ballkanit.

Kjo sfidë, u mbyll me rezultatin 1-1. Llapi po kryesonte deri në minutën e 72-të, madje shënoi dhe golin e dytë, i cili u anulua. Pikërisht për këtë gol, ka dhe shumë polemika, pasi pozicioni është i dyshimtë. Pasi kanë siguruar pamjet filmike, klubi i IPKO Superligës i ka kërkuar shpjegime Federatës së Futbollit të Kosovës, duke shkruar:

“FFK ku jeni? Vazhdon avazi i vjetër i krimit dhe masakrimit ndaj KF LLAPIT

Shikojeni se si i anulohet Llapit goli i pastër i shënuar nga Sebino Plaku. Pamjet në këtë video pasqyrojnë qartë se si gjyqtari anësor, Gzim Mehmeti e ‘masakroi’ Llapin me këtë gol të anuluar.

Anësori pasi sheh që topi hyn në rrjetë pas 20 sekondave, futbollistët dhe stafi në bankinë gëzohet, e anulon golin e pastër, gol që nuk kishte lidhje me pozitë jashtë loje.

Është gjynah se si po humbet mundi i donatorëve dhe djersa e futbollistëve në fushë, kur FFK delegon gjyqtarët e këtij rangu si Gzim Mehmeti me këso tendenca të qarta po na dëmtojnë qëllimisht dhe po na pengojnë në rrugën tonë drejt kreut të tabelës”./abcnews.al

Llapi.gif
Igli Nikolli14:58 | 01/11/2019

Llapi rikthehet te fitorja pas dy humbjeve në transfertë. Një gol i Mentor Zhdrellës në minutën e dhjetë vendosi sfidën kundër Drenicës dhe i dhuroi tre pikët ekipit të Tahir Batatinës.

Ekipi nga Podujeva e zhbllokoi shumë shpejt ndeshjen shtëpiake dhe arriti të menaxhojë avantazhin deri në fund. Zhdrella mori një asist nga Mërgim Pefqeli, u fut në zonë dhe nuk gaboi përpara portierit mik.

Takimi u zhvillua pas spektatorë për shkak të dënimit që mori Llapi dy javë më parë nga Komisioni i Disiplinës. Llapi e dominoi ndeshjen dhe e meritoi plotësisht fitoren. 23 pikë numërojnë djemtë e Batatinës dhe renditen përkohësisht në vend të pestë, tre pikë larg kryesuesve të Ballkanit.

Drenica thyhet pas 5 ndeshjes pa humbje, në të cilat kishte marrë dy fitore dhe tre barazime. /abcnews.al

Llapi – Drenica 1-0
(Zhdrella 10′)

Drenica.png
Igli Nikolli15:56 | 26/10/2019

Drenica ia ka dalë të fitojë derbin me Feronikelin. Një gol i Qemail Elshanit në minutën e pestë i dhuroi triumfin e dytë rresht në kampionat ekipit nga Skënderaj. Drenica nuk humbet prej 5 javësh dhe trepikëshi i sotëm e ka ngjitur në vend të shtatë me 17 pikë. Humbja e pestë për kampionët në fuqi, të cilët nuk po arrijnë t’i japin vazhdimësi rezultateve pozitive.

Vushtrria arrin më në fund të fitojë në shtëpi. Fitim Llapashtica e nisi mbarë aventurën në stolin e Vushtrrisë, teksa zëvendësoi disa ditë më parë italianin Antonio Toma. Goli i Eri Lamçjes në pjesën e parë vendosi fatet e kësaj ndeshje.

Kjo ishte fitorja e dytë në kampionat për Vushtrrinë, që ngjitet në kuotën e 9 pikëve pas javës së 12-të. Disfata e dytë rresht në transfertë për Llapin. Ekipi i Batatinës u mposht edhe në Gjilan tre ditë më parë dhe mbetet katër pikë larg kreut. /abcnews.al

Drenica – Feronikeli 1-0
(Elshani 5′)

Vushtrria – Llapi 1-0
(Lamçja 26′)

Renditja e kampionatit dardan pas ndeshjeve të sotme
Batatina.png
Igli Nikolli16:56 | 23/10/2019

Llapi u mposht 3-0 sot në Gjilan dhe humbi mundësinë për të dalë në krye të renditjes. Diferenca me kryesuesit e Gjilanit ka shkuar 4 pikë, teksa Tahir Batatina “kërcënon” pas humbjes së sotme. Trajneri i njohur i ekipit nga Podujeva nuk e ka fshehur zhgënjimin e tij në prononcimin e dhënë për “Super Sport Kosova” pas ndeshjes me “Skifterat”.

Disa tifozë sulmuan arbitrin anësor, Meriton Berisha, sipas raportimeve të gazetës “Olle”, diçka që u konfirmua edhe nga trajneri i Llapit. Batatina ka akuzuar Federatën për mbështetje të dy skuadrave të Gjilanit, që janë edhe dy ndër pretendentet kryesore për fitimin e titullit kampion.

Federata e Futbollit të Kosovës duhet ta dijë që nuk janë vetëm dy klube në Superligë, Gjilani dhe Drita, por janë edhe dhjetë ekipe të tjera. Kështu siç po shkon kampionati, rrezikohet ndërprerja. Pashë pas ndeshjes teksa goditeshin gjyqtarët në formë të dhunshme. Komoditeti i tepërt që u kanë premtuar atyre nga dikush ka bërë që të vijmë deri në këtë ndeshje“, përfundon trajneri i Llapit. /abcnews.al

Gjilani.png
Igli Nikolli16:06 | 23/10/2019

Tre ndeshjet e IPKO Superligës së Kosovës kanë prodhuar fitore të ekipeve vendase, njësoj siç ndodhi në tre duelet e drekës në Superioren e Shqipërisë.

Gjilani triumfoi pastër kundër Llapit. Ekipi i Gentian Mezanit triumfoi 3-0 në shtëpi dhe udhëheq kampionatin dardan me 24 pikë pas javës së 11-të. Tomislav Busic zhbllokoi rezultatin në fund të pjesë së parë, ndërsa Bedri Greca dhe Gerhard Progni e vulosën atë në pjesën e dytë. Kjo ishte fitorja e katërt rresht për “Skifterat”, ndërsa ekipi nga Podujeva mbetet katër pikë larg kreut.

Me të njëjtin rezultat fitoi edhe Drenica në shtëpi. “Shqiponjat e Zeza” mposhtën Dukagjinin e vendeve të fundit dhe u rikthyen te fitorja pas tre barazimeve rresht. Van-Dave Harmon ishte autori i golit të parë. Sulmuesi nga Liberia shënoi në të dy pjesët, ndërsa Diar Mustafa ishte autori i golit tjetër të ekipit nga Skënderaj.

Trepça ’89 nuk fitonte prej tre ndeshjesh. Ekipit nga Mitrovica i mjaftoi një gol i Leart Eminit në pjesën e parë për të fituar në shtëpi kundër Ferizajt. Ky sukses e ngjit Trepçën në vend të tetë me 13 pikë, ndërsa ekipi i Bekim Isufit renditet një pozicion më poshtë më katër pikë më pak. /abcnews.al

Drenica – Dukagjini 3-0
(Harmon 25′, 88′, Mustafa 57′)

Gjilani – Llapi 3-0
(Busic 42′, Greca 72′, Progni 85′)

Trepça ’89 – Ferizaj 1-0
(Emini 17′)

Renditja e IPKO Superligës
NASER-rAMAN.jpg
Vladimir Prenga10:49 | 23/10/2019

Feronikeli kampion në fuqi nuk duron më. Presidenti Naser Ramaj akuzon drejtpërdrejt Federatën e Futbollit në Kosovë dhe gjyqtarët, të cilët sipas tij marrin para dhe më pas dënohen vetëm me një ndeshje. Ramaj thekson se ka njerëz të shitur që i bëjnë gjëra të tilla dhe dëmtojnë jo vetëm Feronikelin, por edhe klube të tjera.

“Një gol na u anulua dhe një penallti nuk është akorduar. Dëmet më të mëdha po na vijnë sivjet nga gjyqtarët. Fajin kryesor e ka Federata e Futbollit të Kosovës, që po bën pazare me djersën e huaj. Kjo është ndeshja e tretë që dëmtohet ekipi i Feronikelit, por nuk jemi te vetmit. Të gjitha klubet e kanë të njëjtin problem. Gjyqtarët në Kosovë që dëmtojnë ekipet dënohen me nga një ndeshje penalizim, por marrin para të majme për ato gabime tendencioze.

E kemi parë lojën e Dritës me Feronikelin, ku goli shënohet nga pozita jashtë loje me tre metra diferencë. Federata e Futbollit të Kosovës është e obliguar t’i dënojë ata gjyqtarë, por dënimet e tyre po i shohim. 90% të gjyqtarëve të Superligës janë njerëz të shitur së bashku me Federatën që e bënë përzgjedhjen e tyre”.

Jam shumë i zhgënjyer me ecurinë e sportit në Kosovë. Gjithë investitorët po e humbin durimin. Unë bëjë 600 kilometra të vi ta shoh një ndeshje e kur përfundon takimi kthehesh i dëshpëruar, sepse një gjyqtar ta shet lojën për 3000€ ose 5000€, thotë Ramaj mes të tjerave për “GazetaBlic”.

Tahir Batatina, trajner dhe president i Llapit

Arsim Kabashi, presidenti i Ballkanit, gjithashtu është i të njëjtin mendim dhe tregon se do të gjithë presidentët e klubeve do të mblidhen dhe të flasin në lidhje me dëmtimet që po u bëjnë arbitrat. Ai ndjen se investimet e bëra po hidhen poshtë, ndaj duhet vepruar. Tahir Batatina, trajneri dhe presidenti i Llapit, gjithashtu vë në dukje gjykimin e dobët.

“Nuk mundemi që me mjetet tona të luajnë persona të pandërgjegjshëm e që shiten me para, të cilët nuk i duhen futbollit dhe neve si donatorë. Kam projekte milonëshe për futbollin llapjan, së bashku me vëllezërit e mi, por nëse vazhdon kështu FFK-ja, ne jemi të detyruar të tërhiqemi nga futbolli kosovar. Ne po duam drejtësi e korrektësi dhe jo armiqësi mes vete, andaj nuk po dua armiq, por miq. Miqtë po na i humbin njerëzit për qëllime te caktuara, të cilat tashmë mirë po dihen. Unë, si President i KF Llapi 1932, kërkoj të jemi unik dhe të mos lejojmë që persona të caktuar ta prishin futbollin dhe ne mos të ikim me fajin e disa personave, që rinia jonë mos të ketë zhvillim dhe avancim”, thotë mes të tjerash Batatina. /abcnews.al

gjilani-1280x925.jpg
Vladimir Prenga16:05 | 18/10/2019

Gjilani mposht me përmbysje kampionët në fuqi të Kosovës, Feronikelin dhe ngjitet momentalisht në krye. Skuadra e drejtuar nga Gentian Mezani ka triumfuar me rezultatin 1-2 dhe shkon në kuotën e 21 pikëve. Skuadra nga Drenasi humbet një tjetër takim me rivalët direkt dhe sheh t’i largohet kreut.

Jean Carioka, i cili në Superiore ka luajtur me Kukësin, realizoi në portën e Gjilanit i pari. Epërsia e kampionëve nuk zgjati shumë, pasi Franc Veliu pas një goditjeje këndi shënoi me një gjuajtje me kokë. Katër minuta më pas ishte kapiteni Ylber Kastrati që realizoi golin e fitores për Gjilanin.

Llapi gjithashtu ka marrë tre pikë të rëndësishme në shtëpi ndaj skuadrës së Trepça ’89. Merlaku befasoi ekipin nga Podujeva dhe pjesa e parë u mbyll me epërsinë e mitrovicasve. Në të dytën futbollistët e drejtuar nga Tahir Batatina reaguan, duke shënuar katër gola. Emini, Hyseni dhe dy herë Osmani i dhanë fitoren Llapit.

Fitore edhe për Dukagjinin, që ka zbritur në vendin e fundit skuadrën e Vushtrrisë. Skuadra nga Klina i është gëzuar golit të Merlakut dhe ka marrë triumfin e dytë sezonal. Gjithsesi situata mbetet e vështirë, pasi renditen në vendin e parafundit.

IPKO SUPERLIGA E KOSOVËS – JAVA 10
E premte, më 18 tetor, ora 14:00              

Dukagjini-Vushtrria 1-0
Shënues:
Merlaku 17′

Feronikeli-Gjilani 1-2
Shënues:
Carioca 73′ / Veliu 81′, Kastrati 85′

Llapi-Treppca ’89 4-1
Shënues:
Osmani 67′, 76′, Emini 71′, Hyseni 88’/ Jashari 1′

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono