flake

5dfbd1a9855cc201c21b26b9-Copy.jpg
nev ila21:24 | 19/12/2019

Jahti i këngëtarit të famshëm botëror, Marc Anthony është përfshirë nga flakët mbrëmjen e së mërkurën në Majemi të Floridës. Fatmirësisht askush nga ekuipazhi nuk është lënduar, ndërsa dëmi financiar sigurisht është i madh, pasi ky jaht kushtonte 7 milionë USD.

Flakët ka qenë tejet të fuqishme, siç e përshkruajnë mediat amerikane, dhe zjarrfikëseve u është dashur plot dy orë për ti shuar ato.  Në fakt edhe pse zjarrfikëset ndërhynë në kohë, jahti u dogj thuajse plotësisht dhe u përmbys në det, por ata arritën ta lokalizojnë duke mos lejuar që të digjen mjete të tjera lundruese që ndodheshin në port.

“Zjarret në anije janë të pandalshëm për shkak të materialeve që ndodhen në bordin e tyre”, tha shefi i zjarrfikëseve.

Zjarrfikësit përdorën një mjet thithës për të larguar me shpejtësi naftën dhe vajin që kishte rënë në det, duke shmangur kështu edhe katastrofën mjedisore. Po kështu shefi i zjarrikësve tha se “nuk pati lëndime në njerëz edhe pse dy anëtarë të ekuipazhit ishin në jaht, por ata arritën të evakuohen që në sekondat e para”. Sa i përket shkaqeve të zjarrit, ato ende nuk janë përcaktuar, ndërsa kanë nisur hetimet nga autoritetet në Florida. /abcnews.al

l6.jpg
So Nila12:23 | 19/12/2019

Jahti luksoz i këngëtarit të njohur, Marc Anthony ka marrë flakë.

Mediat e huaja raportojnë se në momentin që flakët janë shpërndarë, këngëtari nuk ndodhej brenda tij, por ekuipazhi i tij ishte aty për ta bërë gati për nisje.

Ata janë evokuar menjëherë nga autoritetet dhe nuk dihet ende shkaku i rënies së zjarrit.

Si fillim flakët kanë nisur nga një kuvertë dhe më pas janë shpërndarë në të gjithë jahtin.

Jahti i ish-bashkëshortit të JLO kushtonte 7 milionë dollarë dhe nga pamjet që janë xhiruar nga kalimtarët duket se ai është djegur plotësisht./abcnews.al

 

greqi.jpg
in a13:31 | 13/12/2019

Mediat greke raportojnë se një shtetas shqiptar i ka vënë flakën gruas së tij. Mësohet se ngjarja ka ndodhur në banesë në kohën kur dy fëmijët e çiftit nuk kanë qenë aty.

Gruaja e shqiptarit, identiteti i së cilës nuk bëhet me dije, ka shpërthyer në britma dhe kjo ka bërë që fqinjët të alarmuar të njoftojnë menjëherë policinë, e cila ka nisur hetimet pa humbur kohë.

Fqinjët e çifti shqiptar kanë pohuar se në shtëpinë e tyre dëgjonin shpesh zëra dhe të bërtitur, por ngjarja e fundit i ka lënë tërësisht të shokuar. Dyshohet se arsyet që e kanë çuar shqiptarin drejt këtij vendimi ishte xhelozia.

Duke dëgjuar zërat e gruas dhe duke parë tymin që dilte nga banesa, fqinjët kanë lajmëruar policinë. Kur arritën në apartament, forcat e policisë janë përballur me ngjarjen e tmerrshme. Zjarri i shkaktuar djegie serioze gruas e cila është në gjendje kritike për jetën.

eglima1

/abcnews.al

makina_flaka.jpg
in a09:49 | 13/12/2019

Makina e një 38-vjeçari banues në fshatin Përparim, Peqin ka shpërthyer në flakë. Burime për abcnews.al bëjnë me dije se grupi hetimor ndodhet në vendin e ngjarjes dhe se po punon për identifikim dhe kapjen e autorit.

Informacion/ Peqin:

Më datë 12.12.2019, rreth orës 01:00, në fshatin Përparim, Peqin, ka marrë flakë dhe është djegur plotësisht mjeti në pronësi të shtetasit E. D., 38 vjeç, i cili ishte i parkuar në rrugën pranë banesës.

Grupi hetimor po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit/ëve.

Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Elbasan, për veprime të mëtejshme./abcnews.al

248.jpg
in a11:54 | 10/12/2019

Një apartament në Perugia është përfshirë nga flakët dhe për pasojë një fëmijë ka mbetur i vdekur.

Mediat italiane shkruajnë se fëmija ishte në divan me gjyshen e saj momentin kur një sobë druri ka shpërthyer në flakë. Mësohet se fëmijë ka marrë plagë të rënda duke i shkaktuar edhe vdekjen./abcnews.al

f4e51bf9-a432-41ea-97d5-3a13aeca7075.jpg
in a08:44 | 10/12/2019

Në orët e mbrëmjes një automjet tip furgon është përfshirë nga flakët. Automjeti ishte i vendosur në lagjen “15 Tetori” para Bashkisë së Vlorës. Burime për abcnews.al bëjnë me dije se grupi hetimir po punon për sqarimin e rrethaneve dhe zbardhjen e rastit.

Identifikohet emri i personit të cilit i është djegur makina para Bashkisë së Vlorës. Raportohet se qytetari është Fatjon Pasho shitës bulmeti nga Delvina dhe nuk njihet si person me precendent penal.

Informacion:

Vlorë

Në orët e mbrëmjes, në lagjen “15 Tetori” para Bashkisë së qytetit, ka marrë flakë automjeti tip furgon Volskwagen Kaddy në pronësi të shtetasit F.P.

Grupi hetimor po punon në lidhje me sqarimin e rrethanave dhe zbardhjen e rastit.

 

/abcnews.al

 

tet.jpg
in a17:03 | 22/11/2019

Mediet e huaja kanë publikuar pamjet e rënda teksa një avion ‘Boeing Co 777’ i “Philippine Airlines” i nisur drejt Manilas, është përfshirë nga flakët.

Në pamje duket momenti kur njëri krah i avionit shpërthen në flakë, ndërsa thuhet se shkak ka qenë një defekt në një nga motorët. ‘Boeing Co 777’ është detyruar të rikthehet në pistën e Los Angeles. Sipas njërit prej pasagjerëve, katër goditje të forta u dëgjuan në kabinë pas ngritjes më pas motori “shpërtheu dhe u përfshi në flakë”.

Momenti i shpërthimit ka shkaktuar panik të pasagjerët, disa prej të cilëve pasagjerë filluan. Sipas përfaqësuesit të portit të ajrit, motori shpërtheu në flakë për shkak të një mosfunksionimi mekanik. Ndërkohë bëhet e dirat se asnjë nga pasagjerët në fluturim nuk u lëndua dhe se u transferuan në një aeroplan tjetër./abcnews.al

VIDEO

f4ed26da-0330-44eb-a1b7-256784201e69.jpg
Autor E13:35 | 09/11/2019

Një automjet është përfshirë nga flakët gjatë orëve të para të mëngjesit në Elbasan gjatë mëngjesit të sotëm.

Mësohet se bëhet fjalë për një makinë tip “Golf IV” me targa AA 290 KN. Dyshohets e shkak për djegien e makinës është bërë një shkëndijë elektrike.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 6:30 të mëngjesit, ndërsa vendi ku automjeti ka marrë flakë është pranë selisë së PD në qarkun e Elbasanit.

Në vendin e ngjarjes ka shkuar menjëhërë një makinë zjarrfikëse që kanë bërë të mundur shuarjen e plotë të flakëve.

makina.jpg
ent ela14:22 | 07/10/2019

Një automjet është përfshirë nga flakët ditën e djeshme në bulevardin  “Bajram Curri” në Kryeqytet.  Gazetari ABC News Andi Qosja njofton se mjeti ishte në pronësi të avokatit Loren Liço, por e përdorte nëna e me profesion gjyqtare.

Në njoftimin  Policisë thuhet se për pasojë ka pësuar dëmtime të vogla  edhe një mjet tjetër që kanë qenë i parkuar në anën e tij.

Grupi hetimor vijon punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes dhe shkakun e rënies së zjarrit.

Materialet u referuan pranë Prokurorisë së Gjykatës së Shkallës së parë Tiranë, për veprën penale “Shkatërrimi i pronës me zjarr” mbetur në tentativë. abcnews.al

flake-ullishte.jpg
ad min15:30 | 02/10/2019

Një zjarr i fuqishëm ka rënë në ullishtet e fshatit Xhuherinë të Vlorës. Nuk dihet shkaku, por banorë dhe tre mjete zjarrfikës po përballen me flakët. Në pak minuta zjarri ka shkrumbuar 50 hektarë me ullinj.

Ndërkohë era ka favorizuar flakët të cilat po marrin më tepër sipërfaqe. Të gjithë banorët e fshatit kanë dalë në ndihmë të zjarrfikësve për të lokalizuar dhe bërë të mundur shuarjen e tij. Shumë pranë zjarrit janë dhe banesat.  /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono