emmanuel macron

macron-1.jpg
G. P.14:30 | 16/07/2019

Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka përfunduar vizitën e tij dy ditorë në Serbi. Ndërkohë presidenti serb Aleksandër Vuçiç u shpreh për mediat se një  takim I radhës mes të dyve mund të ndodhë në Shtator të këtij viti.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, mëngjesin e ka kaluar në kalanë e Beogradit-Kalemegdan. Në atë pjesë ai ka shëtitur bashkë me homologun, Aleksandër Vuçiç. Presidenti serb i ka treguar bukuritë e kryeqytetit dhe e ka falenderuar për një vizitë të tillë plotë aktivitete.

Këtu Macron vetëm është falenderuar për mikpritjen dhe më pas ka takuar studentët e fondacionit “Ryco”, organizatës rinore që ka selinë në Tiranë. Presidenti Vuçiç më pas ka folur për mediat serbe duke thënë se Macron e kupton që kompromisi është zgjidhja për Kosovën dhe është ndër të vetmit që e thotë pavarësisht se shumë e mendojnë.

“Duhet pyetur Macron, por unë besoj se një lloj Berlini do të ndodh në shtator. Natyrisht se duhet kohë që të flitet sërish për disa problem dhe unë nuk dua tani të përsëris gjërat si tarifat apo jo”, tha Vuçiç.

Presidenti serb nuk është shprehur pesimist për integrimin në Bashkimin Evropian, pavarësisht qëndrimit të Macron. Shpresën e ka tek puna e tij.

“Kam kërkuar vetëm mirëkuptim që problem i Kosovës nuk mund të zgjidhet ashtu si duam ne të gjithë, por diçka në mes. Këtë e kupton çdo njeri, çdo serb dhe çdo shqiptarë, por bëhemi sikur nuk kuptojmë dhe mohojmë dëshirat e palës tjetër. Unë do të angazhohem gjithë jetën time për kompromis, por vërtetë për kompromis”, tha Vuçiç.

Vizita e Macron është parë si një hap i rëndësishëm për Serbinë pasi ka shkuar në detaje. Opozita serbe nuk ka qenë e lumtur pasi me ta nuk ka patur takim. Por, shtypi serb e ka konsideruar vazhdim të besimit me Francën, sidomos deklaratën e Macron se Serbinë e ka në zemër./ABC News Albania 24/7

idro-seferi.jpg
G. P.15:47 | 15/07/2019

Dy nga temat kryesore të vizitës zyrtare të presidentit francez Emanuel Macron në Beograd do të jenë dialogu Kosovë – Serbi si dhe zgjerimi i Bashkimit Europian për të cilin Franca është shprehur kundër.

“Presidenti francez Emmanuel Macron do të pritet me nderime të larta në Serbi. PËr të janë rezervuar të shtëna nga topi kur të arrijë në pallatin ”Srbija”, kur do të bëhet pritja e tij nga ana e homologut serb Aleksandër Vuçiç. Ndërimet e para do t’i ketë në aeroportin “Nicola Tesla” të Beogradit, ku do të arrijë dhe do të vizitojë edhe një obelisk të miqësisë serbo-franceze, varrezat e dëshmorëve dhe disa aktivitete të tjera që kujtojnë Luftën e Parë Botërore kur Serbia dhe Franca ishin aleatë”, raportoi Idro Seferi nga Beogradi./ABC News Albania 24/7

franca.jpg
G. P.12:55 | 15/07/2019

Kryeqyteti serb është bllokuar dhe njëkohësisht zbukuruar me flamuj serbë dhe francez në pritje të presidentit Macron. Kreu i shtetit francez do të qëndrojë në Beograd në kuadër të vizitës dy ditore.

Serbia është gati për të pritur presidentin francez, Emmanuel Macron. Një nga stolisjet e rralla të qytetit më flamujt trengjyrësh, serb dhe francez. Policia u ka kërkuar falje qytetarëve pasi do të ketë siguri maksimale për arritjen e mikut nga Parisi.

Këtë pritje Serbia ia dedikon miqësisë me Francën, por edhe pritjeve politike që i ka pasi do të flitet për Kosovën. Mijëra policë do të kujdesën për sigurinë e tij, kurse Macron pritet të arrijë në Beograd nga Rusia pasdite. Beogradi shpreson mbështetje për në BE dhe rifillimin e dialogut me Prishtinën.

Marko Savkoviç, është analist i një instituti politik. Porositë nuk do të jenë konkrete, por vizita është e rëndësishme.

Marko Savkoviç, fondi beogradas për politika të veçanta: Franca duket se i është përgjigjur thirrjes së Gjermanisë për një angazhim më të madh sa i përket Kosovës. Por, ka qenë kundërshtare e zgjerimit si të tillë. Natyrisht që do të ketë përpjekje për dialogun, por Franca e konsideron vetën superfuqi globale dhe besoj se do të ketë qëndrim autonom pavarësisht qëndrimeve të disa vendeve Perëndimore.

Presidenti Francës në kryeqendrën serbe do të ketë një agjendë të ngjeshur. Në Pallatin e Serbisë për disa orë e më pas edhe vizita në përmendoret dhe vendet që shënojnë historinë e përbashkët francezo-serbe.

Ditën e ditë ai pritet të jetë bashkë me disa student dhe aktivist të një qendre rajonale. Kjo vizitë konsiderohet e rëndësishme për shkak të përfshirjes së Macron në proceset e Ballkanit, por edhe pasi është vizita e parë e një presidenti pas dy dekadash./ABC News Albania 24/7

macron.jpg
G. P.14:15 | 14/07/2019

Beogradi zyrtar është në pritje të vizitës së presidentit të Francës, Emmanuel Macron. Më optimistë nga të gjithë duket presidenti serb Aleksandër Vuçiç, ndërkohë që për analistët, shefi i pallatit Elize nuk do të sjellë asnjë risi sa i takon zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, do të ketë festë. Më në fund presidenti francez, Emmanuel Macron do të arrijë në Serbi. Këtë pritje në Paris, Vuçiç e ka ndërmend t’ia kthej me nderimet e larta.

Macron kishte anuluar vizitën e tij në Dhjetor për shkak të protestave. Marion Dautry, prej katër vitesh nga Parisi është shpërngulur në Serbi. Gazetarja e lirë shkruan për disa media franceze. Këto ditë është pyetur shumë për porositë e presidentit të saj. Për Ballkanin këto janë më të rëndësishme pasi francezët nuk do të përqëndrohen shumë.

Marion Dautry, gazetare: Interesi i aktorëve ndërkombëtarë, Francës dhe BE-së është vazhdimi i dialogut dhe nuk besoj se do të kemi deklarata se cila duhet të jetë zgjidhja e duhur për Kosovën, pasi deklaratat kanë qenë që palët duhet ta gjejnë zgjidhjen dhe jo të jetë e imponuar nga një faktor i tretë. Besoj se nuk do të ketë lëvizje nga kjo linjë.

Kjo është përmendorja e miqësisë serbo-franceze në kalënë e kryeqytetit. Në Luftën e Parë Botërore ishin aleatë dhe Franca ndihmoj serbët pas kalimit nëpër Shqipëri dhe kthimin e tyre nga Selaniku.

Këtë miqësi e la të hidhur 100-vjetori i luftës pasi presidentit serb i ishte ndarë, vend që konsiderohej më i keq se sa të atij të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Kjo kishte bërë që një pjesë e madhe e serbëve si aleat të ndjeheshin të ofenduar. Por, presidenti do ta vizitoj vetëm Serbinë pas Rusisë dhe në Beograd do të qëndroj dy ditë.

Mihailo Çrnobrnja, profesor “Emeritus”: Dyshoj se do të ketë konkluzione të rëndësishme. Macron do të mundohet të bëjë atë për të cilën është angazhuar publikisht, që është të afrojë palët për një dialog vendimtar që duhet të çojë deri tek zgjidhja.

Franca mori rol për Kosovën në organizimin e samitit të Berlinit. Takimi Kosovë-Serbi i 1 korrikut më vonë dështoi. Për francezët si Marion do të ishte mirë nëse Franca sjellë paqe. Por, gjithçka duket e vështirë.

Marion Dautry, gazetare: Kur je i huaj është më lehtë t’i shohësh gjërat me distancë dhe më objektive. Por është më e vështirë të thuash mjaft me këto marrëzira, pasi kjo çështje është e rëndësishme si për Serbinë dhe për Kosovën, pasi zgjidhja do të krijojë një precedent.

Serbia e ka të rëndësishme mbështetjen franceze në rrugën drejt Bashkimit Evropian. Roli që do të ketë Franca pas largimit të kancelares, Angela Merkel, do të jetë i rëndësishëm të paktën për një kohë. Për presidentin serb është megjithatë arritje që pas dy dekadash personalisht pret homologun nga i cili pret edhe mbështetje për dialogun me Kosovën./ABC News Albania 24/7

angela-merkel.jpg
G. P.23:59 | 28/05/2019

Udhëheqësit e 28 vendeve të BE kanë bërë përpjekjen e parë në drejtim të konsesusit për kreun e ri të Komisionit Europian gjatë një darke pune të martën në Bruksel. Por siç pritej, Gjermania e Franca duken se kanë emra të ndryshëm në mendje dhe kjo u duk edhe nga deklaratat paraprake të Merkel e Macron.

Udhëheqësit e 28 vendeve të BE, përfshi kryeministren britanike në largim Theresa May patën mbrëmjen e të martës një darkë informale pune. Synimi ishte diskutimi për pasardhësin e presidentit të Komisionit Europian, Jean Claude-Juncker dhe postet e tjera kyçe, përfshi edhe kreun e Bankës Qendrore Europiane, bazuar në rezultatin e zgjedhjeve te fundit në BE.

Mosmarrëveshjet e para kanë spikatur mes Francës e Gjermanisë, në kushtet kur zgjedhjet e 23-26 Majit kanë ndryshuar balancat në Parlamentin Europian, pasi për herë të parë dy blloqet kryesore të së djathtës e të majtës kanë humbur shumicën së bashku.

Nacionalistët, liberalët dhe të gjelbrit kanë fituar terren, duke i vështirësuar mundësitë për konsensus. Darka informale e të martës ishte vetëm një hap i parë për të testuar ndjeshmëritë paraprake, por negociatat do duan kohë.

5 vjet më parë, Juncker u zgjodh president i Komisionit Europian, organit që kujdeset për zbatimin dhe draftimin e ligjeve të BE, nga radhët e PPE, fitueses së zgjedhjeve.

Por këtë herë zgjedhja është shumë më e vështirë. Nga 217 vende 5 vjet më parë, PPE ka deri tani vetëm 180 vende, një vështirësi për kandidatin e qendrës së djathtë, gjermanin  Manfred Weber, në parlamentin me 751 vende.

Në mbërritjen për darkën informale në Bruksel, kancelarja Merkel tha se patjetër që ajo e mbështet kandidaturën e Weber, me partinë e saj, pjesë e PPE.

Por presidenti francez Emmanuel Macron as që e përmendi z. Weber si kandidat të mundshëm. Macron përmendi emrin e kryenegociatorit të Brexit, francezit Mishel Barnje, të liberales daneze Margret Vestager dhe kandidatit hollandez të qendrës së majtë Frans Timermans, si kandidatë që kanë cilësitë e duhura, nënvizoi shefi i Elizesë.

Në një komunikim me mediat, presidenti i Parlamentit Europian Antonio Tajani u mjaftua me deklaratën se për përzgjedhjen e drejtuesve të rinj në BE do ndiqen procedurat e njohura.

Përvec Jean-Claude Juncker, në postet më të larta të BE, do zëvendësohen edhe presidenti i Këshillit Europian, polaku Donald Tusk, presidenti i Bankës Qendrore Europiane, italiani Mario Draghi dhe përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme, italiania Federica Mogherini.

Negociatat dhe lobimet mes udhëheqësve të BE-së dhe grupeve parlamentare do vazhdojnë deri në samitin e 20-21 Qershorit, ku Këshilli Europian duhet të ketë një vendimmarrje.

Në Korrik do jetë radha e Parlamentit Europian të votojë kandidatin për president të Komisionit Europian, i cili merr detyrën bashkë me përfaqësuesin për politikë të jashtme dhe presidentin e Bankës Europiane. Ndërsa presidenti i Këshillit Europian merr detyrën më 1 Nëntor./ABC News Albania 24/7

macron-and-merkel.jpg
G. P.23:33 | 27/05/2019

Çështja e presidentit të ri të Komisionit Europian ka futur në konflikt presidentin francez Macron dhe kancelaren gjermane Merkel. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, dy liderët nuk bien dakord mbi mënyrën e përzgjedhjes së kandidatëve për president të KE.

Presidenti francez Emanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel nuk dëshirojnë të shfaqin mosmarrëveshje në lidhje me figurën e presidentit të ri të Komisionit Europian.

Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, që citon burime pranë pallatit Elize, Macron dhe Merkel duan ta përfundojnë procesin në mënyrë ideale brenda qershorit. Megjithatë, gjatë një bisede telefonike të zhvilluar mes tyre, dy liderët kanë shprehur edhe diferenca sa i takon përzgjedhjes së presidentit të ri të KE.

Macron i ka thënë Merkel se dëshiron që Këshilli Europian të caktojë në një takim që zhvillohet të martën sistemin e përzgjedhjes, i cili sipas tij nuk duhet të jetë automatik.

Nga ana e saj, Merkel duket se e parapëlqen sistemin në fjalë. Sidoqoftë, Macron është besimplotë se shumica e vendeve anëtare janë dakord me të, kanë deklaruar burimet për “Reuters”.

Gjatë bisedës telefonike Macron ka shtuar se kandidatët që do të garojnë për Komisionin, të caktuar nga partitë përpara zgjedhjeve europiane, janë legjitime. Kjo, pavarësisht se zgjedhja e presidentit të ri duhet të reflektojë rezultatet e votës së të dielës.

Grupi i tretë më i madh në Parlamentin Europian, liberalët e qendrës pjesë e të cilës është dhe partia e Makron, duhet të jetë pjesë e procesit të seleksionimit – i ka thënë presidenti francez homologes gjermane./ABC News Albania 24/7

macron.jpg
G. P.20:55 | 04/05/2019

Vetëm 3 javë nga zgjedhjet e Parlamentit Europian, në Francë gara elektorale me gjasë do të jetë një “Déjà vu” e presidencialeve të vitit 2017, ku fitues u shpall Emmanuel Macron.

Sot, 2 vjet më pas beteja do të jetë sërish mes partisë së presidentit francez “La République en Marche” dhe forcës së ekstremit të djathtë të Marine Le Pen, “Le Rassemblement National”.

Sondazhet në Francë flasin për një rënie të lehtë të Macron me 1.5% nga viti 2017. Megjithatë presidenti vijonë të kryesojë garën me 22.5%, ndërsa Le Pen e ndjek fare pranë me 21.5%.

Por një tjetër projektim e nxjerr forcën euro-skeptike të Le Pen në vend të parë me 24%, me një avantazh prej 3 pikësh përqindje ndaj Macron që arriti në 21%.

Marine Le Pen mbështet fuqishëm frontin populist të kryesuar nga zv/kryeministri italian Matteo Salvini, që bëson se rimëkëmbja e Europës nis kryesisht nga dëbimi i emigrantëve.

Emmanuel Macron nga ana tjetër propozoi një marrëveshje të re Shengen me më pak vende, një lëvizje që shihet nga analistët si politikë për të kënaqur valën euroskeptike që po rritet gjithnjë e më shumë në Europë.

TV Klan

vucicc.jpg
G. P.09:51 | 30/04/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, duke folur para gazetarëve, pas përfundimit të Samitit në Berlin, tha se nuk ka asnjë lëvizje të re nga ky samit. Vuçiç konfirmoi se një takim tjetër i ngjashëm do të mbahet më 1 Korrik, më ftesë të presidentit francez Macron.

“Fjala e fundit e samitit të Berlinit ishte që të vazhdojnë bisedimet në një format të ngushtë me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian, Gjermanisë dhe Francës, në mënyrë që të gjendet një zgjidhje për të vazhduar dialogun”, ka deklaruar Vuçiç.

Ai ka shtuar se gjatë diskutimeve të djeshme nuk ka pasur asgjë përfundimtare dhe nuk është votuar për asgjë. Presidenti serb falënderoi liderët europianë Merkel dhe Macron, duke thënë se ishin shumë racionale, seriozë dhe të përgjegjshëm.

Vuçiç sqaroi se Serbia nuk kishte kushte në këtë takim për rifillimin e dialogut me Kosovën, përveç heqjes së taksës 100% për mallrat serbe, të vendosur që në Nëntor 2018 nga qeveria e Prishtinës./ABC News Albania

merkel.jpg
G. P.15:48 | 29/04/2019

Nis në Berlin samiti i liderëve të Ballkanit Perëndimor, thirrur me ftesë të kancelares Merkel dhe Presidentit francez Macron.

Raportet e fqinjësisë në Ballkan si dhe kërkesa për vijimin e dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit pritet të jenë temat më kryesore gjate diskutimeve në këtë samit.

Shqipëria përfaqësohet nga kryeministri Edi Rama dhe ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj. Ndërsa Kosova nga Presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj. Serbia  dhe Mali i Zi gjithashtu do të përfaqësohen nga Presidenti dhe kryeministri.

Ndërsa Maqedonia e Veriut do të përfaqësohet nga kryeministri Zaev. Takimi i parë i këtij samiti është mes kancelares gjermane Angela Merkel dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Më pas Merkel do të zhvillojë një bisedë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, që do të pasohet nga një tjetër bisedë dypalëshe mes saj dhe presidentit Macron e që më pas do t’ia lërë vendin konferencës së përbashkët për shtyp në 17:30.

Më pas takimi me liderët e Ballkanit Perëndimor, ku do të marrin pjesë edhe shefja e Politikës së Jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Komisioneri Johanes Hahn do të nisë rreth orës 17:45 dhe parashikohet të zgjasë deri në orën 19:30. Brenda kësaj kohe, sipas axhendës së siguruar nga mediat kosovare, pritet të ketë edhe një darkë pune.

Ndërkohë presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç pas takimit me përfaqësuesen e lartë të Bashkimit Europian, Mogherini, deklaroi se nëse Kosova do të heqë taksën e vendosur ndaj mallrave serbe, dialogu do të riniste të nesërmen./abcnews.al

Macron-1.jpg
G. P.09:59 | 29/04/2019

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, do të zhvillojë një vizitë zyrtare në Serbi më 16 Korrik.

Kjo është konfirmuar mbrëmë, teksa Macron sot do të takohet me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç, në kuadër të Samitit të Berlinit, ku ndodhet edhe pala kosovare me Hashim Thaçin dhe Ramush Haradinajn.

Vizita e Presidentit francez në Serbi ka qenë e planifikuar nga viti i kaluar, por është shtyrë për shkak të punëve të brendshme të Francës. /klankosova


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono