emmanuel macron

Macron-Rama-1280x715.jpg
nev ila16:41 | 02/10/2019

Në pritje të votës së Francës dhe Holandës për çeljen e negociatave, Kryeminstri Rama tha  projekti i presidentit Macron për reformimin e BE-së nuk rrezikohet ngaqë në Shqipëri nuk ka gjykata funksionale. Rama theksoi se Gjermania konfirmoi se Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë.

Këtë përgjigje jep Edi Rama teksa pyetet se si po lobon tek Parisi dhe Amsterdami për marrjen e “po”-së për negociata.

Presidentit Macron i kujton se gjykatat që mungojnë në Shqipëri, nuk janë rrezik për zbatimin e politikave franceze në BE.

Provë që Shqipëria i ka bërë detyrat e shtëpisë, Edi Rama paraqet dakordësinë gjermane.

Atyre që kapen pas kushteve gjermane, Rama ju kujton se këto nuk janë as kushtet e para, e as të fundit.

Në mbledhjen e 17-18 tetorit, Këshilli Evropian do të marrë një vendim, nëse do të hapen ose jo bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut./ABC News Albania 24/7

macron.jpg
G. P.12:08 | 25/09/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron u takua me homologun Iranian Rouhani në Nju Jork, në përpjekje për të bërë ndërmjetësuesin për çështjen e programit bërthamor. Një iniciativë që nuk u prit mirë nga presidenti amerikan Donald Trump.

Vetëm pak orë pas deklaratës së përbashkët me anë të së cilës Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania u rreshtuan me Shtetet e Bashkuara të Amerikës duke fajësuar Iranin për sulmin ndaj rafinerive saudite, presidenti francez Emanuel Macron u takua me liderin iranian Hasan Rouhani në Nju Jork, ku të dy marrin pjesë në Asamblenë e përgjithshme të OKB-së.

Një takim ku Macron ishte sërish në rolin e tij të ndërmjetësuesit pas një takimi analog në samitin e G7-ës në Biaritz, duke apeluar që Teherani të respektojë marrëveshjen e 2015-s për programin bërthamor.

Por kreu i Shëtpisë së Bardhë, Donald Trump, reagoi duke thënë se Irani ka ndërmend të bëjë diçka dhe në këtë pikë nuk është aspak nevoja për një ndërmjetësues. Franca është një vend mik theksoi ai, por nëse Teherani do të vendosë, atëherë e di se me kë duhet të flasë, shtoi Trump.

Irani u tërhoq nga marrëveshja duke akuzuar fuqitë e mëdha se nuk po e respektonin. Në këtë çështje ka ndërhyrë dhe kryeministri britanik Boris johnson i cili u shpreh se çfarë do kundërshtimet të ketë për marrëveshjen e vjetër është moment për të bërë një hap para dhe për të arritur një marrëveshje të re. Por Teherani ka refuzuar idenë e një raundi të ri negociatash duke thënë se marrëveshja është dhe ajo duhet respektuar./ABC News Albania 24/7

edia-rama12343.jpg
G. P.12:27 | 22/09/2019

Kryeministri Edi Rama bëri të ditur sot gjatë një mbledhje me grupin parlamentar se është kontaktuar menjëherë nga liderët e qeverive evropiane pas tërmetit që shkaktoi dëme të shumta materiale të shtunën.

Rama theksoi se Ministria e Financave kur përgatit buxhetin i ka bërë skenarët duke imagjinuar një rast më të rëndë se sa ky që ndodhi dje. Megjithatë, në rastet ku situata janë të papërballueshme ndërhyjnë edhe shtetet e huaja, të cilat i drejtohen solidaritetit ndërkombëtar.

“Kjo është arsyeja pse menjëherë dje, punë minutash, mua më kanë marrë në telefon kryeministri i Italisë, Presidenti i Francës, kancelarja austriake, komisionari Avramopulos edhe të tjerë për të thënë çfarë doni. Më vonë, Presidenti i Turqisë. Ata kanë aktivizuar direkt strukturat e tyre sepse lajmi ka qenë tronditës dhe eksperienca ka treguar se në këtë raste duhet solidaritet”, tha Rama.

Pas tërmetit, sipas Ramës, është e nevojshme që të diskutohet për një temë të rëndësishme siç është ajo për sigurimin e banesave.

“Ka edhe tema të tjera për t’u diskutuar më pas siç është tema e sigurimit të banesave që për fat të keq është trajtuar si tabu. Unë e kam prekur që kur kam qenë kryetar bashkie. Më tutje është prekur edhe nga kryetari aktual i Bashkisë së Tiranës dhe Durrësit që është e domosdoshme që të ketë tjetër hap siç e ka gjithë bota për sigurimin nga fatkeqësitë natyrore sepse është e pamundur që të jetë vetëm buxheti i shtetit, por mbi të gjitha kompanitë e ndërtimit. Ka ardhur koha ta përmbyllim këtë proces shekullor më duket mua edhe pse janë 20 vjet që kur është trajtuar si çështje të ndërtimit të lidhur me policinë e ndërtimit edhe me kolaudimin në bashki. Ndërtimi i çdo godine sidomos për pallatet duhet të jetë i lidhur me sigurimin. Duhet të jetë kompania e sigurimit që jep viston dhe që mban përgjegjësi për shkeljen në ndërtim. Kompania e sigurimit është roja që duhet t’i rrijë në kantier ndërtuesit për të mos bërë dalje nga projekti që mund të kërcënojnë strukturën”, tha Rama.

Të shtunën një tërmet 5.8 ballë i shkallës Rihter goditi Shqipërinë. Si pasojë e lëkundjeve, të cilat u pasuan edhe nga tërmete të tjera më të vegjël, pësuan dëmtime të mëdha materiale shumë banesa, kryesisht në Durrës dhe Tiranë.

Gjithashtu 105 vetë mbetën të plagosur, shumica e të cilëve kanë marrë mjekimin e nevojshëm dhe janë larguar nga ambientet e spitaleve.  Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njoftoi të dielën se në spital janë vetëm 10 persona, 7 në Tiranë dhe 3 në Durrës./abcnews.al

773x435_french-farmers-damage-more-offices-of-macron-mps-over-trade-deals.jpg
G. P.23:59 | 16/09/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron e ka filluar me “dhimbje koke” gjysmën e dytë të mandatit të tij. Shkak është bërë beteja për Bashkinë e Parisit, për të cilën nga partia e tij kanë dalë dy kandidatë. Për analistët, është koha që Macron të përballet për herë të parë me përçarjet dhe diversitetin politik.

Pas një sezoni veror të cilin e kaloi duke ekspozuar muskujt diplomatikë, fillimi i gjysmës së dytë të mandatit për presidentin Emmanuel Macron nuk ishte aspak pozitiv.

Me një akt sfide, deputeti më i spikatur i partisë La Republique On Marche, Sedrik Vilani’ shpalli kandidaturën e tij për bashkinë e Parisit, duke bërë edhe më të thella plagët e përçarjes në partinë qeverisëse të Macron dhe njëkohësisht duke rrezikuar seriozisht shanset e saj për të fituar zgjedhjet vendore.

Një sondazh i publikuar ditët e fundit tregon se dy kandidatët e LREM janë kokë më kokë prapa Anne Hidalgo, kryebashkiake në ikje e Partisë Socialiste. Më 10 korrik partia e Macron miratoi emrin e Benjamin Griveaux, një ish-zëdhënës i qeverisë dhe anëtar i këshillit bashkiak të Parisit, për zgjedhjet lokale të vitit 2020.

Por procesi i përzgjedhjes u cilësua me defekt nga Vilani’, një ligjvënës i LREM dhe matematicien i njohur. Griveaux i propozoi Vilani’ që t’i bashkohej fushatës së tij, por kolegu zgjodhi ta kalonte sezonin veror në qetësi dhe të shpallte kandidaturën e tij më 4 shtator.

Partia e Macron mori formë 3 vjet më parë në përpjekje për të sfiduar estabilishmentin politik dhe u tregua e aftë të tërhiqte tek vetja të djathtët dhe të majtët e moderuar me premtimin për një reformë dhe axhendë pro-europiane. Por tani në këtë subjekt po shihen përçarje dhe krijime fraksionesh, ndërkohë që më parë anëtarësia dukej shumë e qetë dhe e bashkuar.

“LREM është shumë e unifikuar në mbështetje të Macron për çështje si Europa dhe reformat që duhen bërë, por tani po zbulohet se si çdo parti politike tjetër duhet të përballet me diversitetin dhe pluralizmin e opinioneve”, deklaron Bruno Kutres, analist i çështjeve politike.

Për të konfirmuar përçarjen, mjafton të kujtohet se si në Mars, 50 deputetë të partisë në pushtet abstenuan në votimin për një projektligj kundër huliganëve, duke e cilësuar atë shumë të ashpër dhe madje duke mbajtur protesta./ABC News Albania 24/7

protesta-te-reja-ne-france.jpg
G. P.13:59 | 14/09/2019

Paralizohen linjat e metrosë në Paris, pas grevës së paralajmëruar të sindikatave kundër reformave të pensionit të mbështetura nga presidenti Emmanuel Macron. Të hënën në grevë do të hyjnë, mjekë, avokatë, infermierë dhe pilotë avionësh.

Përdoruesit francezë të metrove janë të parët që vuajnë pasojat e përplasjes mes presidentit Emmanuel Macron dhe sindikatave franceze të transportit për sa u përket reformave të pensioneve. Një reformë që anulon mundësinë e punëtorëve të këtij sektori që të dalin në pension në moshën 52 vjeç, pra 10 vjet më parë se pjesa tjetër e punonjësve publikë.

Protestuesit shpjegojnë se sektori i transporteve në Paris nuk ka asnjë privilegj si pretendojnë mediat. Mundësia për të dalë në pension para të tjerëve është shpërblim për kushtet e vështira të punës që ata përballojnë çdo ditë për të ofruar shërbimin publik.

Greva e tyre që sipas organizuesve është më masivja që nga viti 2007, ka paralizuar 10 nga 16 linjat e metrove, duke lënë në këmbë me mijëra persona që u detyruan të gjejnë mënyra alternative për të shkuar në punë.

Një sinjal për presidentin Macron, i cili synon të reduktojë 42 regjime të ndryshme pensionesh, në një sistem të vetëm të bazuar në pikë. Një sezon i ri grevash mund të shkaktojë jo pak problem për presidentin i cili është dobësuar politikisht dhe nga protestat e “Jelekëve të Verdhë”.

Të hënën do të hyjnë në grevë avokatë, mjekë, infermierë dhe pilotët e avionëve. Ndërsa në datat 21 dhe 24 shtator do të hyjnë në grevë dhe tre sindikata të tjera./ABC News Albania 24/7

mitsotakis.jpg
G. P.15:13 | 08/09/2019

Kryeministri grek Kirjakos Mitsotakis ka deklaruar të dielën në një konferencë për shtyp se Greqia nuk do ta mbështesë hapjen e negociatave mes Shqipërisë dhe BE-së.

“Greqia nuk do të japë konsensusin e saj për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë nëse unë personalisht nuk shoh marrjen e masave praktike kundër diskriminimit të minoritetit grek në vend”, ka deklaruar Mitsotakis.

Kreu i qeverisë greke ka theksuar se e ka trajtuar këtë çështje gjatë kontakteve që ka patur me liderët europianë si Emmanuel Macron, Angela Merkel dhe Mark Rute, përpara mbajtjes së debatit në Këshillin Europian në Tetor./ABC News Albania 24/7

emmanuel-macron-and-edi-rama.jpg
G. P.14:43 | 08/09/2019

Incidenti i ndodhur me himnin në nisje të ndeshjes Shqipëri-Francë e vlefshme për grupin H kualifikues të Euro 2020 ka sjellë edhe reagimin e Presidentit të Francës, Emmanuel Macron.

Përmes një mesazhi të përcjellë ndaj kryeministrit Edi Rama, Macron ka kërkuar ndjesë për atë që ai e ka quajtur gabim të patolerueshëm të Federates Franceze të Futbollit mbi ngatërrimin e himnit shqiptar!

Në mesazhin e tij, Presidenti francez ka vlerësuar reagimin e lojtarëve shqiptarë dhe ka thënë se e konsideronte sidoqoftë të nevojshme, shprehjen e një ndjese të sinqertë.

Kryeministri Rama e ka çmuar gjestin e Presidentit të Francës, duke e falenderuar atë për mesazhin e tij të ndjesës,  duke mos anashkaluar gabimin e papranueshëm të Federatës Franceze të Futbollit që ishte edhe organizatorja e takimit mes kombëtares së Francës dhe asaj shqiptare mbrëmjen e të shtunës./ABC News Albania 24/7

6087C2F2-BC79-4CA0-8873-6B743B825B5A_w1023_r1_s.jpg
G. P.09:25 | 29/08/2019

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë se kontinenti evropian nuk do të jetë kurrë i qëndrueshëm dhe i sigurt nëse marrëdhëniet e tij me Rusinë nuk zgjidhen. Duke folur me diplomatët e huaj pas përfundimit të samitit të G-7-ës në Francë, zoti Macron e pranoi se disa aleatë do të refuzojnë çdo lloj bisedimesh me Rusinë për shkak të agresionit të saj në Ukrainë.

Gjatë samitit të G-7s, Presidenti amerikan Donald Trump bëri thirrje për rikthimin e Rusisë në grupin elitar nga i cili u përjashtua pas aneksimit të gadishullit ukrainas të Krimesë në vitin 2014. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Zlatica Hoke sjellë hollësitë. Ndërhyrja e Moskës në Ukrainën Lindore ka rritur tensionet me Perëndimin. Por që nga ardhja në Shtëpinë e Bardhë, Presidenti Trump ka bërë përpjekje për të përmirësuar marrëdhëniet me Rusinë, dhe duket se ka gjetur mbështetje tek disa udhëheqës evropianë.

“Mendoj se duhet të ndërtojmë një model të ri për sigurinë dhe besimin në Evropë. Kontinenti evropian nuk do të jetë kurrë i qëndrueshëm dhe i sigurt nëse nuk gjen paqe dhe përmirësim të marrëdhënieve me Rusinë. Të jemi të qartë se kjo nuk është në interes të disa prej aleatëve tanë. Disa prej tyre gjithmonë do të bëjnë presion për të vendosur më shumë sanksione ndaj Moskës. Kjo është në interesin e tyre, edhe nëse ata janë miqtë tanë. Por nuk është në interesin tonë”, tha Presidenti francez Emmanuel Macron.

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Evropian, Donald Tusk, politikan nga Polonia, kritikoi Presidentin Trump të shtunën për sugjerimin se Rusia duhet të ftohet në takimet e G-7-ës.

“Sot, unë do të përpiqem të bind bashkëbiseduesit e mi se do të ishte më mirë të ftohej Ukraina, si mysafire, natyrisht, në takimin e ardshëm të G-7-s për të dëgjuar mendimin e presidentit të tyre të ri (Volodymy Zelenskiy). Bisedova me të për këtë çështje dy ditë më parë, dhe e di se ai do të ishte shumë i interesuar”.

Britania gjithashtu kundërshton rikthimin e Rusisë në G-7. Marrëdhëniet e Londrës me Moskën u dëmtuan pas helmimit të një ish-spiuni rus në Angli në vitin 2018, një akt flagrant për të cilin Britania fajëson Kremlinin.

Zoti Macron tha se Rusia nuk mund të pranohet në grup si anëtare e plotë për shkak të veprimeve të saj në Britani dhe Ukrainë, por ai tha se largimi i saj nga Evropa është një gabim strategjik, i cili ka bërë që Moska të ndërtojë aleanca diku tjetër. Ai tha se Franca dëshiron ta ndryshojë këtë dhe është e gatshme të veprojë vetë nëse Rusia i plotëson kushtet kryesore në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

“Ta themi thjesht, ne nuk jemi një fuqi që konsideron se armiqtë e miqve tanë janë domosdoshmërisht edhe armiqtë tanë apo se e kemi të ndaluar të bisedojmë me ta. Dhe unë mendoj se kjo është fuqia e Francës.”

Zoti Macron tha se përfaqësuesit e Rusisë, Ukrainës, Gjermanisë dhe Francës do të takohen muajin tjetër për të diskutuar rrugët drejt paqes në Ukrainë.

Këshilltari i Presidentit Trump për sigurinë kombëtare, John Bolton u tha ukrainasve të martën të mos prisnin ndonjë zgjidhje nga evropianët

në një kohë të afërt. Gjatë një vizite në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, John Bolton tha se presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy nuk duhet të nxitojë me ndonjë veprim në Ukrainën Lindore. Ai gjithashtu tha se Presidenti Trump mund të takohet me zotin Zelenskiy gjatë një vizite në Poloni në fund të javës./VOA

amazone-2.jpg
G. P.13:22 | 28/08/2019

Presidenti i Brazilit Bolsonaro duket se ka ndryshuar qëndrim për sa i përket ndihmave të vendeve të G7-ës për situatën e zjarreve në Amazonë. Por, ai ka vendosur si kusht që fondet duhet të menaxhohen nga qeveria braziliane.  

Brazili do të pranojë ndihmat ndërkombëtare për të luftuar kundër zjarreve në Amazonë vetëm nëse bëhet e qartë se buxheti dhe burimet financiare do të kontrollohen nga qeveria braziliane. Deklarata u bë nga zëdhënësi i presidentit Brazilian Bolsonaro pas ofertës për ndihmë nga ana e G7-ës.

Në një moment të parë Bolsonaro refuzoi 20 milionë euro ndihma që iu premtuan nga vendet e G7-ës të mbledhur fundjavën e kaluar në Biaritz, në Francë. Arsyeja ishin fjalët e thëna nga presidenti francez Emmanuel Macron, homologut brazilian, i cili aktualisht pretendon një kërkesë falje zyrtare.

Bolsonaro u shpreh se Macron duhet të tërheqë ofendimet që i kishte bërë pasi sipas tij i kishte thënë gënjeshtar. Para fillimit të samitit të G7-ës, presidenca franceze shpërndau një deklaratë të ashpër për media në të cilën shkruhej se Bolsonaro kishte gënjyer në samitin e G20-ës në Qershor në Osala duke vendosur të mos respektojë detyrimet e tij në kuadër të ndryshimeve klimatike./ABC News Albania 24/7

lider.jpg
G. P.12:40 | 26/08/2019

Sipas analizës së Deutsche Welle për samitin e G7-ës të mbajtur fundjavën e kaluar në Francë, presidenti Emmanuel Macron u tregua mjeshtër i diplomacisë duke e mënjanuar me një manovër të zgjuar presidentin Trump. Me këtë ai merr rolin drejtues në Europë.

Presidenti francez, Emmanuel Macron investoi shumë punë e kapital politik, me qëllim që samiti i G7-s në Biarritz të mos dështonte plotësisht. Ai ftoi politikanë të paplanifikuar dhe vendosi tema të tjera në axhendën e ditës, për të thyer këtë format të skematizuar.

Kështu nis analiza e Deutsche Welle për atë që ndodhi fundjavën e kaluar në samitin e G7-ës në Francë. Sipas kësaj analize Macron ia doli vërtet të nxjerrë jashtë loje, Donald Trump, presidentin kokëfortë dhe gjithmonë kundër në politikën e Iranit.

E ky nuk është sukses i vogël, sepse Donald Trump u tregua në Biarritz edhe një herë si mik i keq, që e shihte si shaka të çorientonte mediat dhe vëzhguesit me politikën e tij tregtare. Nga ana tjetër ai ankohej për mediat që raportonin, se ka tensione në samit.

Presidenti francez ftoi ministrin e Jashtëm iranian, Mohamed Dzhavad Sarif si të ftuar surprizë dhe filloi në kuadër të takimit një iniciativë diplomatike. E ai e bëri këtë nën hundën e Donald Trump, që reagoi me zemërim dhe theksoi, se linja e ashpër e SHBA është strategjia e vetme e duhur. Macron nuk u impresionua shumë nga kjo, dhe u takua personalisht me Sarif për të parë mundësitë diplomatike për zgjidhje të reja.

Edhe për djegiet e pyjeve në Amazona, Macron gjeti levën e duhur. Ai kërcënoi në fillim presidentin brazilian, Bolsonaro me mosratifikimin e marrëveshjes së tregtisë së lirë të BE me vendet amerikano-latine, nëse ai nuk do të ndalte zjarrvënien në mushkërinë e gjelbër të planetit. E në samit ai arriti të merrte premtime nga pjesëmarrësit e tjerë, që t’i ofronin Brazilit e vendeve të tjera përreth ndihma konkrete në shuarjen e zjarreve.

Përkundër kësaj, Gjermania nuk po bën një figurë të mirë. Duket sikur perëndimi politik në Berlin i Angela Merkelit ka paralizuar edhe përvojën dhe vullnetin drejtues të kancelares. Dobësia e saj çon në ndërrimin e shtabit në BE. Që në zgjedhjen e presidentes së Komisionit Europian, Macron ishte në rolin e një vendim marrësi. Tani ai po kthehet në liderin e fortë të Europës./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono