elisa spiropali

spiropali-dade.jpg
ger ta20:18 | 27/02/2020

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në “Mbrëmje në Abc” me Mirela Milorin komentoi edhe letrën e 8 socialistëve dhe propozojnë ndryshime në statusin socialist.

Mes tyre është edhe kritikja e kryeministrit Rama, Arta Dade, ish-zv.ministrja Irena Beqiraj dhe figura të tjera. Lidhur me këtë Spiropali u shpreh se personat në fjalë nuk janë delegatë, por  megjithatë nuk përjashton edhe mundësinë e diskutimit në Kongres, nëse ky mocion vjen nga delegatët.

“Me gjithë respektin për Arta Daden, kur një letër përfundon kërkojmë largimin e kryetarit të partisë, më e votuara sot për sot. Ç’të thuash? Nuk janë delegatë, në kongres diskutohen ata që janë delegatë. Ka një statut, po të ishin delegatë ta bënin këtë mocion nga brenda. Tani unë nuk di se cilët janë të gjithë emrat. Ne kemi zhvillimet e Kongresit. Nesër është dita e parë, një takim i madh me gratë. Në ditën e dytë mbahet ai që quhet Kongresi i madh i partisë, konventa. Në ditën e tretë pastaj, takimi me të rinjtë për riformatimin e forumit rinor.

Ne nuk do shikojmë asgjë që është vetëm për konsum mediatik. Ne kemi diskutime për statutin aty, nëse ka delegatë që e mbështesin, në rast se propozohet aty patjetër që do e diskutojmë.

Do të diksutohet me gjithë të tjerat dhe pastaj do të votohen. PS nuk ka konkurente jo vetëm organizmimit por edhe ideve që hidhen”, u shpreh ministrja. /abcnews.al

 

 

WhatsApp-Image-2020-02-27-at-19.23.20-1.jpeg
ger ta19:38 | 27/02/2020

“Nuk më duket se Lulzim Basha po e bën me shpirt mbështetjen  e aksionit të Ilir Metës”. Kështu u shpreh  ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, në studion e Abc News me Mirela Milorin, teksa komentoi tubimin e 2 marsit të thirrur nga Presidenti Meta.

E pyetur nga gazetarja për pozicionin e Lulzim Bashës në një kohë kur është ulur në tryezë me qeverinë për Reformën Zgjedhore dhe nga ana tjetër mbështet tubimin e Metës, Spiropali tha se Basha ka nisur një kurs të ri. Sipas saj kryedemokrati është më i arsyeshëm. Ministrja tha  se tubimin e 2 marsit e sheh si aksion të izoluar të LSI dhe Metës.

“Është një marrëdhënie skizoide se Lulzim Basha mirë keq ka nisur një kurs të ri opozitar të them të drejtën është i arsyeshëm, edhe për mënyrën si reagon për cështje si koronavirusi, tërmeti, çështje që kanë interes,duket i arsyeshëm, bashkëpunues dhe do të krijojë profilin e një drejtuesi shteti në të ardhmen. Nga ana tjeter ne mendojmë se është nën presionin e jashtëzakonshmë të këtyre heronjve të përhershëm, të Ilir Metës dhe Sali Berishës sepse gjuha e tyre opozitare është krejtësisht ndryshe nga ajo e Lulzim Bashës. Në fakt përçarja më e madhe ekziston në opozitë, por ne nuk kemi ndërmend të ndërhyjmë sepse nuk është puna jonë, le ta gjejnë vetë rrugën. Nuk më duket se Lulzim Basha po e bën me shpirt mbështetjen  e aksionit të Ilir Metës, do ishte absurde të mbështeste një aksion politik që do të fuqizojë Ilir Metën dhe LSI. Unë e shoh si një aksion të izoluar të LSI dhe Metës personalisht”, tha Spiropali. /abcnews.al

WhatsApp-Image-2020-02-27-at-19.23.20.jpeg
ger ta19:29 | 27/02/2020

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali e ftuar në “Mbrëmjen në Abc” me Mirela Milorin ka komentuar tubimin e 2 marsit të thirrur nga Presidenti Ilir Meta.

Spiropali u shpreh se një protestë të tillë mund ta bëjë Nard Ndoka dhe Dashamir Shehi, por kreu i Shtetit është votuar për të qenë mbi palët.

Sipas saj, kjo është një protestë politike dhe se Meta po shkel Kushtetutën

“Kjo nuk është politikë. Presidenti i cili është garanti i unitetit të popullit merr përsipër të organizojë një protesë që mund ta bënte edhe Nard Ndoka me Dash Shehin. Atë protestë mund ta bënte çdo lider i një partie të vogël. Por presidenti që i kemi dhënë votën për të qenë mbi palët, bëhet palë kaq hapur. Të tentojë ti marrë vendin Nard Ndokës apo edhe Lulzim  Bashës.Të gjita këto janë alibi për të organizuar një protestë politike. Në asnjë vend të botës nuk mund të kesh Presidentin që të organizojë një protestë kundër qeverisë. Ai po shkel Kushtetutën. Nuk mund ne të pranojmë që yë ke mi një presidnet të tillë”, u shpre ajo.

E pyetur se çfarë do të bëjë maxhoranca me procedurat për shkarkimin e Metës, Spiropali u përgjigj: “Ne do vazhdojmë me prodecura, komisioni është i ngritur. Do sjellë dosjen në seancë plenare dhe me votë do shohim si do shkojë puna e Ilir Metës”.

/abcnews.al

ELISA-SPIROPALI-1280x719.jpg
ger ta15:33 | 19/02/2020

Ministrja e Shtetit për Marrëdheniet me Parlamentin, Elisa Spiropali ka reaguar pas paralajmërimit të Presidentit për një dekret që ai tha se do jetë “shpartallim i plotë i grushtit të shtetit” dhe lajmëroi protestë më 2 mars.

Spiropali shprehet se ideja për grushtin e shtetit “ka nisur në kokën e Ilirit qysh kur nisi Reforma në Drejtësi dhe do të vazhdojë sa herë që në konsensus me SHBA/BE ne miratojmë ligje që atij i duken grushta”.

Reagimi i plotë i Elisa Spiropalit:

1/Pyetja sot s’është pse Presidentit i ka dalë gjuha jashtë kontrollit dhe s’ka më asnjë kontroll mbi Ilir Metën. Kjo dihet. Pyetja është pse Ilir Meta priti Konferencën e Donatorëve për ta ribërë leckë Presidentin! Keqardhja për Presidentin ka sosur. Ajo për I.Metën s’ka të sosur!

2/Zoti e ndihmoftë Ilir Metën se Presidentin s’e ndihmon dot më as Luli!

Populli jo e jo. Sa për grushtin e shtetit, ai ka nisur në kokën e Ilirit qysh kur nisi Reforma në Drejtësi dhe do të vazhdojë sa herë që në konsensus me SHBA/BE ne miratojmë ligje që atij i duken grushta./abcnews.al

caaaa.jpg
Autor E09:08 | 15/02/2020

Sipas Arian Çanit, kryeministri Edi Rama është pjesë e një strukture shumë më të lartë seç mendojnë qytetarët dhe ka kapur çdo gjë në Shqipëri.

Gjatë emisionit “Zonë e Lirë,” të kësaj të premteje ku e ftuar ishte dhe ministrja Elisa Spiropali, Çani tha se Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit është një ndër gjërat më të turpshme që është bërë.

Por sipas Spiropalit, ky është konspiracion pasi qeveria nuk ka lidhje me sistemin e drejtësisë.

Debati: 

Elisa Spiropali: Je dakord me KLP dhe KLGJ?

Arjan Çani: Po.

Arian Çani: Po pse je dakord me KLP dhe KLGJ?

Arjan Curi: Po se e kanë këta mo.

Elisa Spiropali: Pse e kemi ne mo Çani?

Arian Çani: Mua nuk më bind dot. Unë them që Rama është treguar aq i zoti… ti nuk i pranon që i ka të gjitha Elisa.

Elisa Spiropali: Ore zotëri me sistemin e drejtësisë nuk kemi lidhje. Është monitoruar nga fillimi me partnerët tanë. Ju e dini që futëm në Kushtetutë ne një operacion monitorimi të ndërkombëtarëve?

Arian Çani: Që është gjëja më e tmerrshme dhe më e turpshme që kemi bërë.

Elisa Spiropali: Mendoni ju?

Arian Çani: Jo unë jam i bindur për këtë. Ca ky vend është pa brekë…

Elisa Spiropali: Pra ti thua që i ka Rama, nga ana tjetër thua i paskan ndërkombëtarët. Tani kush i paska, Rama apo ndërkombëtarët?

Arian Çani: Rama ça është… Ne e kemi thënë në këtë studio. Ti kujton se tallem. Po flet seriozisht tani. Mos të duket Rama lojtar lokal.

Elisa Spiropali: Rama është lojtar kombëtar ndërkombëtar. Si ta dojë puna është.

Arian Çani: Rama është pjesë e një strukture shumë më lart seç mendojnë disa. Që do të thotë kur thua ONM nuk më ke thënë asgjë, Rama me të vetët.

Elisa Spiropali: Mungon Kastriot Myftaraj këtu.

Arian Çani: Nuk është konspiracion fare.

Elisa Spiropali: Fakti që Rama ka ndikim në politikën ndërkombëtare do të thotë që ka faj?

Arian Çani: Në vende si Shqipëria, kur themi Amerika kemi thënë Sorosi.

ELISA-SPIROPALI-1280x719.jpg
ger ta10:25 | 09/02/2020

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin , Elisa Spiropali u bë nënë për herë të dytë.

Pak javë më parë Spiropali solli në jetë djalin, të cilin e pagëzoi me emrin Kren.

Ndërkohë, mëngjesi i sotëm ka nisur mjaft ëmbël për ministren. Spiropali ka publikuar një foto në rrjetet sociale ku shfaqet me djalin e sapo lindur në krah në shtëpi.

“ Mirëmëngjes”, shkruan Spiropali në përshkrimin e fotos. /abcnews.al

spiropali-abc.jpg
ger ta17:04 | 24/12/2019

Ministrja Elisa Spiropali dhe deputeti Ervin Bushati ishin dy emrat të cilët u miratuan në Kryesinë e PS ditën e sotme, për të qenë bashkëkryetarë të Partisë Socialiste në Tiranë.

Gjatë bisedës në studion e Abc News me gazetarin Endri Xhafo, Spiropali zbuloi edhe objektivat e saj për të drejtuar Tiranës, ku një ndër ta sipas saj është fitorja e zgjedhjeve.

Po ashtu ministrja u ndal edhe tek roli i gruas, ku nënvizoi se jo vetëm në qeveri por edhe në parti do i kushtojnë rëndësi rritjes së numrit të grave.

Pjesë nga intervista në studio:

Drejtues në Tiranë ka qenë Tahiri, ka njerëz që mendojnë se partia në Tiranë nuk e mbështeti por e shiti zotin Tahiri?

Unë nuk mendoj që PS shet-blen, tradhton apo mbron raste të tilla. PS ka një marrëdhënie shumë të drejtë me të gjithë ata duhet të përballen me drejtësinë. Tahiri apo Gjylameti që kanë drejtuar më parë kanë bërë një punë shumë të mirë në krye të PS, është jo vetëm privilegj por edhe përgjegjësi që të drejtojmë një parti kaq të madhe.

Cila është sfida do keni më shumë vota, ky do jetë testi për ju?

Ka disa elementë, rezultati është i pari. Ne do mundohemi që të gjithë elementët më të mirë të PS në Tiranë ti bëjmë bashkë.

Ne e kemi shtrirë tani në nivel organizate. Kjo na ka rezultuar që është shumë efektive për të hequr më shumë burime njerëzore.

Ne për ti nxjerrë të gjitha këto gra që kanë kontribuar në PS, tani po institucionalizohet brenda shtyllës së PS që është organizata, na ka rezultuar shumë pozitive. Tani edhe në nivel partie po duam që barazinë gjinore ta kthejmë në një moto.

Cili është objektivi politik i juaji dhe i Bushatit në Tiranë?

Futja në Tiranë por si kontribut i PS në të gjithë Shqipërinë. Synimi është të marrim më shumë vota.

Ju sot u emëruat nga PS, pse në janar do zgjidhen të tjerët?

Ka bashki ku kemi vetëm një kandidaturë, në varësi të territorit. Tirana ka qenë gjithmonë pak e veçantë sepse është drejtuar gjithmonë nga figura politike. Në këtë rast kryesia na besoi mua dhe Bushatit që kemi qënë edhe të deleguarit e qarkut të Tiranës.

Kongresi i 29 shkurtit, cili do të jetë objektivi. Kryeministri përjashtoi zgjedhjet e parakohshme, pra kongresi do merret me organizimin e partisë?

Ne e kemi nisur organizimin dhe nuk është habi për ne. Në këtë rast ne po përgatitemi për të pasur një PS jo vetëm atë por edhe një parti që evidenton burimet më të mira njerëzore. Po bëjnë një proces filtrimi jo vetëm të gjithë kandidaturave, por edhe një proces model.

Ju thatë ne evidentojmë burimet më të mira njerëzore, por edhe në zgjedhjet ku ishit vetëm pati probleme. Si është e mundur që PS partia më e madhe të mund të lejojë të futen njerëz që…si mund të filtrohen personat që kanë patur histori në të shkuarën. Pjetri nuk është kriminel, por ai ngërc ligjr ju ka futur ju në atë që bashkinë e Shkodrës e drejton Voltana Ademi?

Jemi në pikën ku ne jemi gati të bëjmë zgjedhje. Presim që Presidenti të japë një datë, por dihet që Presidenti është tashmë në një proces hetimor. Sa i përket filtrimit e kemi thënë që jemi të gatshëm të ndryshojmë edhe ligjin, në mënyrë që institucionet ,ligjzbatuese të kenë kohë dhe të bëjnë një skaner ligjor dhe tu thonë partive politike këta janë. Përtej dëshmive të penalitetit ne nuk shkojmë dot në zyrat e Interpolit. Duhet ta dini që vullneti politik i kësaj mazhorance për të luftuar krimin ka qenë i palëkundur dhe e dëshmon i gjithë aktiviteti jonë politik./abcnews.al

 

spiropali-pritja.jpg
ger ta16:51 | 24/12/2019

Ministrja Elisa Spiropali dhe deputeti Ervin Bushati ishin dy emrat të cilët u miratuan në Kryesinë e PS ditën e sotme, për të qenë bashkëkryetarë të Partisë Socialiste në Tiranë.

Për të folur për këtë çështje, Spiropali ishte sot e ftuar në studion e Abc News. Mes të tjerash ministrja foli edhte për shtatzëninë e saj, ku theksoi se më i vështirë është muaji i fundit.

Po ashtu Spiropali u ndal edhe tek roli i gruas në qeverinë e majtë, teksa shtoi se Finlanda i ka kopjuar sa i përket numrit të grave në qeveri.

Pjesë nga biseda në studio:

Endri Xhafo: Ju jeni edhe në pritje të ëmbël dhe unë ju uroj qe ne aspektin personal 2020 të jetë i mbarë për ju..

lisa Spiropali: E ëmbël kjo pritje është gjatë gjithë muajve përveç muajit të fundit, që ka një rëndesë të posaçme. Do e përballoj këtë muaj.

Endri Xhafo: Sot na vini në fakt edhe në petkun përvec ministre për Marrëdhëniet me Parlamentin, na vini edhe nën petkun e bashkëkryetares të PS dega Tiranë sëbashku me zotin Ervin Bushati, të cilin e kemi pausr në atë karrige pak ditë më përpara. Si do të pajtoni detyrat e shtuara me mëmësinë. Jua bëj këtë pyetje se kujtoj që një kolegia juaj, zonja Olta Xhaçka e cila edhe ajo kaloi një periudhë sic ishin zgjedhjet sot edhe me tërmetin. Në aspektin njerëzor dhe profesional? Nuk dua të ngja cinike pyetja

Elisa Spiropali: Nuk besoj se ka ndonjë kundërshtim apo pozicion të ngarkuar midis të qenurit nënë dhe të një personi aktiv, shumë gra e bëjnë këtë. Mdje miliona gra në botë edhe pse janë nëna punojnë, madje e bëjnë më mirë se burrat. Këtë shqetësim mos e kini. Të jep edhe njëlloj energjie të shtuar, një lloj kënaqësie më të madhe.

Endri Xhafo: Se njerëzit po shikojnë qeverinë e Finlandës por harrojnë se mes të mirave dhe të këqija të veta të paktën këtë gjë për të vendosur femra në pozicione drejtuese e ka pasur më herët sesa qeveria e Finlandës.

Elisa Spiropali: E habitshme që nuk e shohin këtë te qeveria jonë. Ne e kemi bërë më herët na kanë kopjuar. Jemi më shume gra se burra./abcnews.al

spiropali1.jpg
nev ila17:37 | 13/11/2019

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, ka reaguar në lidhje me vendimin më të fundit të presidentit të republikës Ilir Meta i cili dekretoi Marsida Xhaferllarin, për në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas Spiropalit, Meta ka shkelur përsëri ligjin duke dekretuar një gjykatëse mbrapa liste. Gjithashtu Spiropali në reagimin e saj thotë se Presidenti më këtë dekretim tregoi frikën e tij nga drejtësia.

“Edhe njëherë Ilir Meta iu kundërvu Reformës në Drejtësi dhe Shteteve të Bashkuara e Bashkimit Europian, duke dekretuar kundër ligjit dhe kundër qëndrimit të tyre, me zero legjitimitet kushtetues e ligjor, një gjykatëse mbrapa liste.
Edhe njëherë kundërvënia brutale e Ilir Metës ndaj prioritetit themelor të vendit, drejtësisë, na bën të ndjehemi keq për Presidentin e Republikës. Edhe njëherë, Ilir Meta dha një shembull spektakolar për ta kuptuar kush ende nuk e ka kuptuar, se Reforma në Drejtësi ndan thellë e qartë shumicën qeverisëse dhe parlamentin e vendit, nga fronti i atyre që me në krye Ilir Metën, i bashkon kundër nesh Frika nga Drejtesia“, shkruan Spiropali./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono