bashkim fino

kronike-21-janari.jpg
ad min14:09 | 31/10/2019

Komisioni i Ligjeve nuk mori dot një vendim nëse 21 Janari do të kthehet në festë kombëtare. Data përputhet edhe me 4 viktimat e vitit 2011, por opozita kërkon të nderojë në këtë ditë Kongresin e Lushnjes. Bashkim Fino doli kundër socialistëve, duke kërkuar që të shtyhej votimi, derisa qeveria të sjellë faturën financiare të një feste të tillë.

21 janari, shumicës së shqiptarëve ju kujton 4 viktimat në bulevardin e kryeministrisë, teksa Edi Rama udhëhiqte një protestë kundër Ilir Metës në vitin 2011. Por, 22 deputetëve të opozitës, kjo datë ju kujton nisjen e punimeve të Kongresit të Lushnjës, në vitin 1920 dhe duan që 21 Janarin ta kthejnë në festë zyrtare.

Myslim Murrizi kërkon mbështetjen e Kuvendit për ta zyrtarizuar këtë festë në ligj. Socialistët, nuk përmendën si argument përplasjen e datave me protestën e tyre të dikurshme, por ngritën një barrierë tjetër.

Bashkim Fino, që është edhe deputet i Lushnjës, doli kundër kolegëve të tij socialistë. Komisioni i Ligjeve e shtyu vendimin, duke i kërkuar qeverisë një faturë financiare nëse shtohet kjo festë zyrtare, si dhe i kërkuan akademisë së shkencave informacion historik mbi rëndësinë e kësaj date./ABC News Albania

deputetet-1.jpg
ad min12:29 | 20/06/2019

Deputetët e mazhorancës dhe opozitës në parlament kanë qëndrime të ndryshme për audio përgjimet e publikuara për zgjedhjet e pjesshme vendore në Dibër. Ata bien dakord në një pikë, që ata që prokuroria të hetojë nxjerrjen e sekretit hetimor e kush ka vjedhur votat të ndëshkohet.

Almira Xhembulla, deputete e PS: Unë në 2016 isha një qytetare e zakonshme dhe me shumë kënaqësi kam votuar Muharrem Ramën.

Bashkim Fino, deputet i PS: Duhet të vepronte prokuroria para 3 vjetësh, dosjet janë pothuajse të mbyllura. Unë mendoj se këto janë indicie dhe indiciet duhet të vazhdojnë, të hetohen nga prokuroria. Madje të gjitha përgjimet. Ka përgjime edhe për partinë e opozitës, biles edhe përgjime.

Musa Ulqini, deputet i PS: Kushdo që guxon të keqpërdorë lekët për të blerë votat duhet të dënohet. Si ka mundësi që PD ka dy vjet që e mban këtë dosje dhe nuk ulet me ne te komisioni i reformës për të ndryshuar gjëra që duhen ndryshuar, por në vend që ta përdorë për të rregulluar situatën, e keqpërdor sot për të denigruar procesin. Në këtë moment të gjithë kanë përgjegjësi, të gjithë duhet të tregohen të drejtë, të përgjegjshëm në raport me interesat e vendit.

Bujar Çela, deputet i PS: Çmimi më i madh i votave në qarkun tonë është dëshira e popullit. Nuk ka ndodhur asnjëherë, por unë nuk jam nga Dibra.

Gazetarja: Fluturon njeri nga puna në vendin tuaj?

Bujar Çela: Unë nuk e di, por zakonisht në qarkun tonë nuk fluturon njeri.

Gazetarja: Zonja Mara sa ka qenë çmimi i votës për ju në Dibër?

Aurora Mara, deputete e grupimit të pavarur: Unë nuk i konceptoj fare këto gjëra./abcnews.al

hashim-thaci.jpg
ad min19:44 | 14/06/2019

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar 39 personalitete shqiptare për kontributin e dhënë ndaj shtetit të Kosovës. Në një ceremoni të zhvilluar në Tiranë, 39 personalitetet u dekoruan me “Urdhrin e Lirisë”.

39 personalitete të shquara shqiptare janë dekoruar për kontributin e dhënë për shtetin e Kosovës gjatë një ceremonie të mbajtur në Tiranë. Vetë presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar personalitetet me dekoratën presidenciale “Urdhri i Lirisë”.

“Për mua sot është një kënaqësi e veçantë, e jashtëzakonshme, një moment special në jetën time, por edhe si president i Kosovës që të jem në mesin tuaj dhe duke respektuar mandatin tim, por në të njëjtën kohë duke vlerësuar lart kontributin tuaj të secilit veç e veç, të shtetit shqiptar, të gjithë qytetarëve të Republikës së Shqipërisë. Një kontribut historik për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, të kemi një ceremoni të tillë mirënjohjeje dhe respekti për atë angazhim të jashtëzakonshëm dhe vendimtar për të arritur lirinë e Kosovës”, tha ai.

Disa nga figurat e dekoruara gjatë ceremonisë ishin: Fatos Nano, Kiço Blushi, Bashkim Zeneli, Sabit Brokaj, Bashkim Fino, Fatos Klosi, Blendi Klosi dhe mjaft personalitete të tjerë./ABC News Albania 24/7

ligjet.jpg
ad min15:43 | 06/02/2019

Komisioni i ligjeve miratoi me votat e mazhorancës ndryshimet në rregulloren e Kuvendit. Opozita kishte kërkuar shqyrtimin e këtyre ndryshimeve në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit.

Është këshilli për rregulloren mandatet dhe imunitetin dhe jo komisioni i ligjeve, ai që duhet të votojë ndryshimet në rregullore, sipas opozitës. Kjo edhe për shkak të përfaqësimit të barabartë që ai siguron.

Oerd Bylykbashi: Pra ju i hiqni mundësinë organit që përcakton rregullorja që të bëjë një debat mbi bazë pariteti dhe jo mbi bazë mazhorance.

Fatmir Xhafaj: Nuk është thelbësore sepse e rëndësishme është përmbajtja e projektit.

Besim i kërkoi mazhoranca opozitës, se nuk do të përdorë forcën e kartonave në komision për të miratuar atë që do, por besa e fjalës së dhënë nuk është virtyt i mazhorancës sipas demorkatëve.

Bashkim Fino: Ne nuk duam që ta marrim vendimin me pesë vota, por duam ta marrim bashkarisht sepe është rregullorja jonë.

Enkelejd Alibeaj: Konsensus me kobure në tavolinë për shkak se keni shumicën? Kujt ja hidhni këtë?

E në fund mazhoranca iu kthye pikërisht forcës së kartonit, përmes të cilave rrëzoi propozimin e opozitës për shqyrtim të ndryshimeve të rregullores së Kuvendit, në Këshillin e Rregullores, mandateve dhe imunitetit./abcnews.al

ulsi-manja.jpg
ent ela16:35 | 04/06/2018

Në komisionin e ligjeve është shtyrë për herë të dytë debati për projekt-ligjin “Për profesionin e avokatit”. Shkak është bërë propozimi i deputetit socialist, Bashkim Fino, sipas të cilit, magjistratët që nuk kalojnë dot sitën e Vettingut, nuk mund të marrin as titullin e avokatit.

Ajo që mazhoranca e majtë arriti të miratonte me votat e saj, ishte përjashtimi i avokatëve dhe zyrave të avokatisë nga detyrimi për të paguar sigurime dhe pagë minimale për praktikantët të cilët kryejnë stazhin 1 vjeçar.

Pas kërkesës për citim të Kodit të Punës nga përfaqësuesija e EURALIUS, Korajlka Bumçi, që solli në vëmendje detyrimin ligjor të punëdhënësit për të paguar, jo vetëm sigurimet por edhe një pagë minimale për stazhierët, socialistët gjetën rastin të ndryshojnë këtë detyrim të përcaktuar në kod.

Adnor Shameti: “Kandidatët për avokatë duhert të përjashtohen nga pagesa e sigurimve shoqërore sepse sikurse ka gjuhën që ka Kodi i Punës, që ia lë Këshillit të Ministrave që me një VKM që është një akt nënligjor ta rregullojë, ca më tepër ne i kemi të gjitha të drejtat që me këtë ligj të veçantë ne ta parashikojmë shmangien e pagesës së sigurimeve shoqërore”.

Mazhoranca vendosi përcaktimin në ligj të lirimit të zyrave të avokatisë dhe avokatëve që punësojnë një praktikant, nga ky detyrim i ngarkuar nga Kodi i Punës për derdhjen e kontributeve dhe vendosjen e një page minimale për kohëzgjatjen e praktikës së stazhierit. Projektligji në fjalë mbetet ende për tu votuar në tërësi në mbledhjen e radhës./abcnews.al

vlcsnap-error399-1280x720.jpg
ad min19:17 | 07/02/2018

Armand Duka merr mandatin e pestë në krye të Federatës Shqiptare të Futbollit. Ai fitoi me diferencë, 38 vota me 24, ndaj rivalit të tij kryesor, Bashkim Finos, që deklaroi se do ta kontestonte rezultatin në rrugë ligjore.

Gara më e tensionuar e të gjitha kohëve përfundoi kështu.

Ishte sërish Armand Duka fitues i zgjedhjeve për president në Federatën Shqiptare të Futbollit, duke marrë mandatin e tij të pestë.

Kreu në fuqi i institucionit ia doli të mundë rivalin e tij më të fortë, Bashkim Finon, me diferencë aspak të vogël, madje më të madhe sesa numri i shoqatave të shumëpërfolura rajonale.

Duka mori 38 vota ndaj 24 të kundërshtarit, me 3 vota që u shpallën të pavlefshme.

Asambleja nisi me paraqitjen e arritjeve të Federatës gjatë vitit të kaluar, me miratimin e raporteve.

Ndër njerëzit kryesorë që foli ishte zv/Presidenti i UEFA-s, Grigori Surkis, nga Ukraina, i cili kërkoi proces transparent dhe të drejtë votimi.

Pastaj vazhduan fjalimet e tri kandidatëve.

Duka vuri theksin tek fakti se kishte përballë një njeri tipik të politikës, një deputet që nuk hoqi dorë as nga mandati i tij.

Fino sulmoi presidentin në fuqi duke akuzuar për keqadministrim të fondeve, por edhe duke vlerësuar se Superliga shqiptare cilësohet si një nga kampionatet me më pak besueshmëri në Europë.

Ish-gjyqtari Shpëtim Hala, kandidati i tretë kërkoi votën si njeri i futbollit.

U kalua pastaj tek procesi i votimit, ku të drejtë vote kishin 65 anëtarë të Federatës, me njërin prej tyre që u tëhoq.

Në përfundim të raundit të parë, Duka fitoi 39 vota ndaj 22 të Finos me 4 të pavlefshme, por nuk u zgjodh dot pasi i duhej shumica e cilësuar.

Gjithsesi, në raundin e dytë i mjaftonte shumica e thjeshtë dhe ai mori më shumë sesa 33 që e bënin fitues.

Jo vetëm kaq, por mori 14 vota më shumë, ndërsa shoqatat e kontestuara nga Fino ishin 12.

Zv/Presidenti i UEFA-s, Surkis, i uroi fitoren Dukës dhe deklaroi se votimi u krye në mënyrë të rregullt, duke dhënë edhe opinionin e qeverisë europiane të futbollit.

Të dy kandidatët patën civilizimin që t’i jepnin dorën njëri-tjetrit, madje kështu bëri edhe kandidati i tretë, Hala që nuk mori asnjë votë.

Përfundimi ishte i qetë, veçse pritet që çështja e zgjedhjeve të vazhdojë në dyert e gjykatave, siç deklaroi Bashkim Fino./abcnews.al

vlcsnap-error484-1280x720.jpg
ad min21:03 | 06/02/2018

Futbolli shqiptar do të njohë presidentin e tij për 4 vitet e ardhshme. Pritet një duel i fortë mes Armand Dukës e Bashkim Finos në Asamblenë Zgjedhore që do të mbahet në Durrës, dhe që ndiqet me shumë vëmendje nga UEFA.

Afron dita e së vërtetës.
Federata Shqiptare e Futbollit pritet të njohë presidentin e saj të ri, në Asamblenë Zgjedhore që zhvillohet në Durrës.
Për herë të parë në histori, sfida pritet të jetë tepër e fortë mes dy kandidatëve kryesorë, Armand Duka e Bashkim Fino.

Duka është presidenti në fuqi, në detyrë që prej vitit 2002.

Biznesmeni nga Shijaku kërkon mandatin e tij të pestë dhe nëse fiton, do të jetë 20 vite në postin e lartë.

Fino është ish-kryeministër i Shqipërisë në vitin 1997, po ashtu ka shërbyer si zv. kryeministër, ministër dhe si deputet, duke qenë ende pjesë e Parlamentit.

Pas kandidimit, ai hoqi dorë nga funksionet në Partinë Socialiste, dhe premtoi se do të dorëhiqej edhe si deputet në rast se zgjidhet.

Në Asamble, sipas statutit të Federatës, marrin pjesë 66 kandidatë me të drejtë vote, që përfshijnë klube e shoqata.
Për 25 nga klubet e futbollit do të votojnë kryetarët e Bashkive apo njerëz të tyre, ndërsa për pjesën tjetër do të hedhin votën presidentët.
Konflikti më i madh mes kandidatëve ka qenë për të drejtën e votimit të shoqatave rajonale të cilat, sipas Finos, nuk kanë qenë të regjistruara në gjykatë.

UEFA ka treguar interesim të madh për zgjedhjet duke sjellë në Tiranë përfaqësuesin e saj të lartë, Grihori Surkis nga Ukraina.
Ajo ka paralajmëruar se nuk do të njohë zgjedhjet nëse politika do të ndërhyjë duke shkelur autonominë e futbollit.
Të dy kandidatët kanë deklaruar se do të jenë fitues, ndërsa pritet të shihet sesi do të zhvillohet procesi zgjedhor, dhe nëse do të ketë kontestime në gjykata sportive apo jo sportive./abcnews.al

vlcsnap-error610-1-1280x720.jpg
ent ela16:41 | 15/01/2018

Bashkim Fino jep dorëheqjen nga funksioni i sekretarit organizativ të Partisë Socialiste. Në një status në rrjetet sociale Fino sqaron se pavarësisht se nuk është i detyruar ligjërisht, ai ia paraqiti dorëheqjen e tij kryetarit të Partisë Socialiste dhe sekretarit të përgjithshëm. Ky akt shpjegon-deputeti socialist- vjen me qëllim për të evituar çdo paragjykim për një garë të drejtë dhe të ndershme, në kuadër të kandidimit të tij për postin e presidentit të Federatës Shqiptare të Futbollit./abcnews.al

vlcsnap-error904-1280x721.jpg
ad min22:11 | 11/01/2018

Deputeti i Partisë Socialiste dhe ish-kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino, ka shpallur zyrtarisht kandidimin për të marrë drejtimin e Federatës Shqiptare të Futbollit. Ai theksoi se Lushnja dhe Flamurtari kanë depozituar kërkesën në federatë që ai të jetë kandidat. Ndërsa theksoi se edhe një klub tjetër i superligës do të bëjë të njëjtën gjë në ditët e ardhshme. Në emisionin Rubrika Sportive në Rtsh, Fino nënvizoi se “është momenti të bëhen ndryshime në futbollin shqiptar dhe të krijohet një imazh të ri për futbollin shqiptar”. Ndërkohë, me 7 shkurt do të mbahen zgjedhjet brenda Federatës Shqiptare të Futbollit. Kandidatë të zyrtarizuar janë drejtuesi aktual i FSHF-së, Armando Duka dhe deputeti i PS Bashkim Fino./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono