Bashkia e Tiranës

vidoe.jpg
in a17:56 | 30/12/2019

Të gjitha ata që do të duan të udhëtojnë drejt jugut të vendit, prej datës 3 janar 2020 do të kenë një tjetër pikënisje të udhëtimit të tyre, nga “Shqiponja” tek Kthesa e Kamzës.

Bashkia e Tiranës e mori vendimin pasi në janar pritet të rinisin punimet për nënkalimin e rrethrrotullimit të sheshit “Shqiponja”.

Deri më tani terminali pranë rrethrrotullimit të Shqiponjës shërbente si terminali i transportit ndërqytetas të zonës së jugut, por në janar 2020 do të spostohet. Punimet për terminalin e ri të jugut duket se po ecin me ritme të shpejta siç shihet dhe nga pamjet e fiksuara nga kamera e “ABC News”.

Shkakun e zhvendosjes së këtij terminali pranë zonës së njohur si Kthesa e Kamzës e shpjegoi kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj para pak ditësh.

“Pas festave të gjithë autobuzët ndërqytetas që qëndrojnë te terminali te ish – dogana do të kalojnë rrugën në anën tjetër dhe terminali do të zhvendoset te kthesa e Kamzës”, tha Veliaj.

Pas pezullimit të punimeve për Unazën e Madhe të kryeqytetit, në janar pritet që këto punime të rinisin për nënkalimin pranë sheshit “Shqiponja” dhe terminali aktual i jugut të shërbejë si kantier ndërtimi./abcnews.al

mjetet-e-tonazhit-te-rende.jpg
ad min16:13 | 21/10/2019

Qarkullimi i kamionëve orar pa orar pa asnjë kufizim ishte kthyer në një problem të mprehtë për banorët e Tiranës. Nisur nga situata shqetësuese që ishte krijuar, bashkia e kryeqytetit vendosi një orar për qarkullimin e tyre. Në atë kohë u tha se nuk do të tolerohej askush dhe se masat do të ishin të rënda për çdo shkelës.

Por, nga një monitorim i bërë prej Abc News, situata paraqitet ndryshe. Rezulton se shumë mjete të tonazhit të rëndë qarkullojnë në zona të ndaluara për ta duke shkelur me të dyja këmbët orarin e vendosur nga bashkia.

Qytetarët ndjehen të kërcënuar dhe detyrohen të ecin në rrugë kur bllokohet trotuari nga kamionët dhe mjete te tjera te renda.

Me fillimin e vitit të ri shkollor, automjetet nga 3.5 ton e deri tek ato me tonazh të rëndë nuk duhet të qarkullojnë në rrugët e brendshme të Tiranës gjatë orëve 07: 00-09:00 të mëngjesit e deri 16:00-1800 të pasdites.

Por nga një vëzhgim që ABC News ka bërë në disa akse kyçe të kryeqytetit duket se ky urdhër nuk zbatohet ose në rastin më të keq kryhet në mënyrë preferenciale nga Policia Rrugore e Tiranës.

Mjete të rënda kthehen në rrezik real për kalimtarët. E njëjta gjë ndodh edhe në bulevardin “Zhan D’ark” pranë ministrisë së Jashtme. Qytetarët kërkojnë të paktën punimet të bëhen natën pasi ndjehen të rrezikuar kur kalojnë në trotuare.

Në redaksinë e lajmeve të ABC News kanë mbërritur me dhjetëra denoncime për kamionë dhe betoniere që shkelin orarin e paracaktuar nga Bashkia e Tiranës.

Situata e krijuar, përveç se është kthyer në një problem të madh për banorët e kryeqytetit nxjerr në pah edhe një fenomen negativ të zbatimit ligjit dhe rregullave në vend.

Kjo, pasi burime konfidenciale për Abc News nga Policia Rrugore konfirmojnë se pavarësisht kufizimeve të vendosura, mjetet e kompanive të caktuara që ndërtojnë në Tiranë janë “të paprekshme” nga askush duke lëvizur lirshëm në qytet kur dhe ku të duan.
/ABC News Albania

mynyr-koni-1280x853.jpg
ad min18:44 | 19/09/2019

Rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, në një deklaratë për shtyp reagoi në lidhje me Vendimin e Këshillit të Ministrave, ku Kopshti Botanik i kalon në pronësi Bashkisë së Tiranës. Sipas Konit, ky vendim shkel hapur autonominë e universitetit.

“Dëshiroj të theksoj me forcë se, marrja e këtij Vendimi është në shkelje të hapur të autonomisë të Universitetit të Tiranës dhe në kundërshtim të plotë me ligjin e arsimit të lartë 80/2015”, thotë Koni.

Sipas tij, procedura në lidhje me këtë çështje është e parregullt nga ana ligjore, por edhe me mungesë transparence nga Ministria e Arsimit, Rinisë dhe Sportit.

Sipas Rektorit të UT, pas pushimeve verore është thirrur Senati Akademik, ku një ndër pikat e diskutimit ka qenë shqyrtimi dhe mbajtja e një qëndrimi ndaj kësaj VKM-je. Por në këtë mbledhje nuk u arrit asnjë përfundim. Përsëri, Koni caktoi datën 19 Shtator, për mbledhjen e Senatit Akademik.

“Në këtë mbledhje, disa anëtarë të Senatit Akademik, kërkuan të thërriteshin përfaqësues të Bashkisë Tiranë, në mënyrë që, sipas tyre, të dëgjoheshin se çfarë do të bëhej konkretisht në Kopshtin Botanik, ndërkohë që VKM, tashmë ka hyrë në fuqi dhe sipas saj, Universitetit të Tiranës, i hiqet prona me emërtimin “Kopshti Botanik” dhe i kalon në pronësi Bashkisë Tiranë, duke i hequr përfundimisht edhe të drejtën e administrimit nga UT të kësaj prone.

Në mënyrë të përsëritur, disa anëtarë të Senatit Akademik, duke përdorur përsëri artifica, me një sjellje aspak të denjë për një anëtar të Senatit Akademik, si organi kolegjial më i lartë akademik i UT, i cili është përgjegjës për përmbushjen e misionit të institucionit, bënë që përsëri, Senati Akademik i UT, të mos dilte me një qëndrim zyrtar në lidhje me VKM nr.510 datë 17.07.2019.

Fatkeqësisht kjo është e vërteta dhe ajo çfarë ndodh në Senatin Akademik të UT, edhe kur bëhet fjalë për marrje apo tjetërsim të pronave të UT dhe të ambjenteve të pedagogëve dhe studentëve të UT, në kushedi çfarë…. koha do ta tregojë shumë shpejt”, thotë Koni.

Ndër të tjera, Rektori i Universitetit të Tiranës thotë se do të vazhdojë ta kundërshtojë këtë VKM-në deri në anullimin e tij.

“Të gjithë autorët dhe bashkëautorët që kanë marrë pjesë në këtë maskaradë, dua t’i siguroj se një ditë, do të japin llogari dhe do të përgjigjen jo vetëm para ligjit, por edhe para fëmijëve apo nipërve të tyre; apo edhe ata që nuk reaguan apo nuk ngritën zërin për ta ndalur atë, dhe me veprimet apo mosveprimet e tyre, bën që të vetmin Kopësht Botanik, me vlera unikale dhe të pazendësueshme, e lejuan të mos jetë më i tillë”, përfundon deklaratën e tij Mynyr Koni.

Një ditë më parë, Partia Demokratike i bën thirrje Senatit Akademik, që të mos miratojë kalimin e pronësisë së kopshtit botanik nga fakulteti i shkencave të Natyrës, tek Bashkia e Tiranës. Ish-deputeti Luçiano Boçi tha se kjo bëhet me qëllime korruptive./abcnews.al

Veliaj-gjate-takimit-me-administratoret-dhe-drejtuesit-e-institucioneve-1280x854.jpg
ad min15:25 | 13/09/2019

Në prag të nisjes se viti të ri shkollor Bashkia e Tiranës ka hartuar një plan masash për zbatimin e të cilit kryebashkiaku Erion Veliaj ngarkoi administratorët e njësive. Të shtunën në kryeqytet beri të ditur Veliaj rikthehet aksioni i pastrimit ndërsa me 16 Shtator ndryshon regjimi i qarkullimit të automjeteve.

Furgonët që furnizojnë dyqanet nuk do të lejohet të lëvizin në Tiranë në orët e mëngjesit. Regjimi i ri i qarkullimit të tyre është një ndër masat që bashkia ka marrë në prag të fillimit të vitit të ri shkollor. Qëllimi është ulja e fluksit të trafikut në orarin kur nxënësit shkojnë në shkollë. Kryetari i bashkisë, Erion Veliaj, e bëri të ditur bashkë me aksionin e pastrimit që të shtunën do të rikthehet në kryeqytet.

“Të shtunën e fundit të verës, që është data 14 shtator, do të kemi një ditë aksioni “Pastro Tiranën në një ditë”. E kemi kthyer në zakon, para se të fillojë viti i ri shkollor, sidomos në të gjitha terrenet rreth e përqark shkollave, kopshteve, çerdheve, të bëjmë një aksion pastrimi”, tha Veliaj.

Në takimin me administratorët e njësive dhe drejtuesit e institucioneve në varësi të Bashkisë së Tiranës, kryebashkiaku Veliaj renditi investimet e kryera në shkolla  ndërsa u bëri thirrje prindërve t’i regjistrojnë fëmijët në shkollën më të afërt.

“Një prindi i duhet thënë, këmbëngulja për ta çuar fëmijën në një shkollë tjetër, është në fakt dëmi më i madh që i ke bërë jo vetëm fëmijës tënd, por edhe 40 të tjerëve. Të merr një orë kohë vajtje dhe një orë kthim. Janë dy orë në ditë, herë 300 ditë, janë 600 orë. Pra, 600 orë për një fëmijë janë mjaftueshëm për të mësuar një gjuhë të huaj”.

Këtë vit hap dyert shkolla e re “Servete Maci” ndërsa disa shkolla të tjera kanë përfunduar së rikonstruktuari./ABC News Albania 24/7

veliaj-3-1280x719.jpg
ad min16:45 | 07/06/2019

Bashkia e Tiranës do kontribuojë në ndërtimin e 4 banesave në fshatin Floq në Korçë. Kryebashkiaku Veliaj në mbledhjen e Këshillit Bashkiak tha se do jetë një nismë në bashkëpunim me qeverinë. Veliaj gjithashtu tha se janë lëshuar 10 mijë larta të studentit.

Bashkia e Tiranës në bashkëpunim me qeverinë, do i vijë në ndihmë qytetarëve të prekur nga tërmetet në Korçë, duke ndërtuar 4 banesa në Floq. Lajmin e bëri me dije kryetari i Bashkisë, Erion Veliaj në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak. Veliaj tha se ky vendim është jashtë rendit të Bashkisë së Tiranës, por është përgjigje ndaj kërkesës së kryeministrit Edi Rama.

Kryebashkiaku kërkoi solidarizimin e bashkive të tjera në vend për qytetarët e prekur nga tërmetet e shumta në Korçë. Veliaj gjithashtu njoftoi se  janë lëshuar 10 mijë karta të studentit, duke i ofruar studentëve 40 shërbime, ndërsa tha se deri në fund të verës do të shkojnë deri në 100 shërbime.

Gjatë mbledhjes së Këshillit Bashkiak, kryetari Veliaj sulmoi opozitën, për mbështetjen që i ka dhënë banorëve në zonën e bregut të lumit për ndërtimet paleje. Ai i kujtoi se projektet që ka nisur nuk do të bllokohen, por do të ndihmojë 155 familje e prekura nga përmbytjet./ABC News Albania 24/7

cmimi-bashkia.jpg
nev ila13:37 | 01/05/2019

Bashkia e Tiranës është vlerësuar me çmimin “Shërbimi Publik i Vitit” për aplikacionin “Tirana Ime”. Sipas kryebashkiakut Erion Veliaj, kryeqyteti do ta vijojë revolucionin dixhital edhe me ri-jetësimin e Piramidës.

Aplikacioni “Tirana Ime” i cili u jep mundësinë qytetarëve të raportojnë problematikat që hasin në kryeqytet është vlerësuar me çmimin “Shërbimi Publik i Vitit” nga Albanian ICT Awards, platforma që vlerëson risitë teknologjike në Shqipëri.\

Kryebashkiaku  Erion Veliaj gjate marrjes se çmimit u shpreh se ky aplikacion ka ndihmuar bashkinë në uljen e kostove.

“Krejt papritur teknologjia na kurseu edhe para. Qindra rroga që paguheshin për inspektorët që nuk bënin asnjë gjë të dobishme, i kursyem dhe sot kemi 20 mijë përdorues aktivë të aplikacionit, të cilët raportojnë çdo problem në mënyrë të vazhdueshme”, tha Veliaj, duke shtuar se shumë prej investitorëve tradicionalë po i kthejnë sytë nga teknologjia.

Një tjetër projekt që do të ndihmojë të rinjtë të kthejnë sytë nga tekonlogjia është rijetësimi i Piramidës dhe kthimi i saj në qendër të inovacionit.

 “Jam sot shumë krenar që Piramidën, ndërtesën kryesore të qytetit, ajo që quhet një nga pronat më të rëndësishme publike shqiptare, do e kthejmë në një platformë për këto dije”, theksoi Veliaj.

Albanian ICT Aëards vlerëson dhe shpërblen çdo vit profesionistë, udhëheqës biznesesh, inovatorë, akademikë dhe të rinj të cilët kanë lënë gjurmë teknologjike shqiptare me punën e tyre në komunitetet ku jetojnë./ABC News Albania 24/7

thumbnail_Veliaj-gjate-inspektimit-te-Koder-Kamzes-1-1280x853.jpg
ent ela13:34 | 10/04/2019

Shkolla “Nënë Tereza” në Kamzë do të ndërtohet me bekimin e komunitetit. Deklarata vjen nga kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj i cili inspektoi punimet që po kryhen për rikonstruksionin e kopshtit numër 58.

Bashkia e Tiranës ka nisur punimet për rindërtimin e  kopshtit nr. 58 në Kamzë. Kryebashkiaku Erion Veliaj inspektoi punimet, ndërsa theksoi se një zonë e zaptuar po i kthehet banorëve.

“Ajo që duhet të kuptojmë është se interesi i shumicës është mbi interesin e pakicës. Zaptimi i kopshteve, i shkollave, i çerdheve, i kampuseve universitare, do të marrë fund. Po mbajmë fjalën sot për kopshtin, ndërkohë që do ta mbajmë me patjetër fjalën për shkollën “Nënë Tereza”, 9-vjeçare dhe gjimnaz, në Kodër-Kamëz. Kodër-Kamza nuk mund të jetë një xhep, nuk mund të jetë një zonë për të importuar vetëm protestues të dhunshëm”.

Realizimi i projektit është i panegociueshem u shpreh Veliaj, ndërsa tha se është i gatshëm që në bashkëpunim me Rektoratin të rishikohet hyrja e shkollës.

“Jam i gatshëm që të diskutoj me rektoratin hyrjen në pronën e bashkisë, te ndërtimi i shkollës; nëse duan hyrje më vete dhe nëse kanë alergji fëmijët, jam i gatshëm ta diskutoj dhe t’u garantoj një hyrje më vete, por nuk e negocioj fare ndërtimin e shkollës “Nënë Tereza”.

Veliaj tha se ndërtimi i shkollës “Nënë Tereza” është një detyrim që Bashkia e Tiranës i ka rreth 30 mijë banorëve të zonës. /abcnews.al

ORA-E-TOKES-NE-KRYEQYTET.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela13:40 | 31/03/2019

Edhe këtë vit, dritat në rrugët kryesore të kryqeytetit u fikën për 60 minuta, për të shenjuar Orën e tokës. I pranishëm në këtë traditë kryebashkiaku Erion Veliaj, kujtoi rëndësinë që ka kujdesi i banorëve për planetin tokë.

Duke ndezur qirinjtë, qirinjtë e ndezur, balona, këngë nga ata. Ora e Tokës, një lëvizje sensibilizuese e cila kërkon të mbrojë planetin nga ndryshimet klimatike. Pikërisht ata që prekën më së shumti nga ky fenomen, të rinjtë, u bënë pjesë e organizimit të bashkisë në kryeqytet gjatë fikjes së dritave për plot një orë.  Mbrëmja u shoqërua me muzikë të performuar nga vetë ata dhe e ndriçuan sheshin me qirinj.

“‘Ora e tokës’ është vetëm arsyeja, motivi për të nisur diçka që do zgjasë si aksion për gjithë jetën tonë. Unë besoj se në Tiranë po vjen një brez i ri. Takoj djem dhe vajza gjimnazistë, çuna dhe goca në 9-vjeçare, që janë sot shumë më të emancipuar, të cilët nuk e shohin “Orën e Tokës” si sebep, por e shohin si një arsye për të jetuar një stil tjetër jete. Për çdo djalë dhe vajzë që ka mbjellë një pemë sot, do të thotë që ka hedhur rrënjë në qytet, që është më ndryshe se qyteti që trashëguam dje”.

Kryebashkiaku Erjon Veliaj, falenderoi të gjithë pjesëmarrësit dhe i ftoi ata të bëhen pjesë e sa më shumë nismave të bashkisë për të ndryshuar qytetin por edhe të gjithë Shqipërinë.

“Kemi edhe një muaj kohë për të mbjellë akoma më shumë pemë. E kemi filluar një proces me biçikletat, me makinat elektrike, me ndalimin e qeseve plastike, por pyetja është kjo: Nëse ky është vetëm një angazhim për fundjavë, sigurisht që është bukur, por nuk quhet. Nëse është një angazhim për gjithë jetën tonë, atëherë mund të bëjmë diferencën”. /abcnews.al

erion-veliaj.jpg
ad min22:15 | 28/03/2019

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, i cili u rikonfirmua zyrtarisht sërish si kandidat i PS për bashkinë e kryeqytetit, ka folur për marrëdhënien e tij në emisionin “Opinion” në Tv Klan. Sipas Veliajt, marrëdhënia e tij me Kryeministrin Edi Rama është si mishi me thoin.

“Mishi me thoin nuk di të jenë më afër seç jam unë me Edi Ramën. Sinkronizim, vendimmarrje dhe pasion unë nuk di të ketë pasur Tirana. Unë dhe Kryeministri flasin rreth 20 herë në ditë. Unë jam pjesë e Partisë Socialiste, jap kontributin tim. Në 30 vite e dyshoj se do gjeni një rast kur një kryetar bashkie të jetë më afër me Kryeministrin se unë me Edi Ramën. Di t’ju them që unë dhe kryeministri flasim mesatarisht 20 herë në ditë”.

I pyetur nga gazetari Blendi Fevziu nëse ka ndonjë kritikë për Qeverinë Rama dhe Partinë Socialiste, kryebashkiaku Erion Veliaj u shpreh: “Ne duhet të punojmë më shumë për të ngushtuar hendekun fshat-qytet. Fshatrat janë akoma mbrapa. Është njëra nga gjërat që mua më lë natën pa gjumë. Në këtë fushë duhet urgjent që ky projekt i 100 fshatrave të shkojë në marshin e pestë”. /tvklan.al

Veliaj-gjate-takimit-me-perfituesit-e-praktikave-te-lidershipit-1-1280x853.jpg
ent ela12:49 | 27/03/2019

20 studentë do të nisin praktikën e punës në Bashkinë e Tiranës. Gjatë takimit me ta kryebashkiaku Erion Veliaj tha se Rektorëve të Universiteteve iu është lënë kohë deri në fund të muajit për të përgatitur Kartën e Studentit. Nëse nuk do ta përgatisin atë do ta prodhojë bashkia dhe Ministria e Arsimit.

Nëse Universitetet nuk do ta kenë gati kartën e studentit deri në fund të muajit kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj thotë se këtë kërkesë të studentëve do ta përmbushin bashkia dhe Ministria e Arsimit.

 “U kemi lënë afat deri në fund të muajit rektorateve që, sipas ligjit të ri, duhet të bënin Kartën e Studentit. Me privilegjet vijnë edhe përgjegjësitë. Pra, me të qenit rektor dhe dekan, vjen edhe përgjegjësia t’i bësh ato detyra. Nëse nuk i bëjnë deri në fund të muajit, kemi marrë masat që Bashkia e Tiranës, në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, të jetë e para që bën Kartën Studentore Bashkiake, ndërkohë që bashkia, Këshilli Bashkiak tashmë i ka marrë vendimet për 40 shërbime, që gjithsesi edhe sot ofrohen me kosto më të ulët për studentët”.

Studentet sipas Kryetarit të Bashkisë do të mund të përfitojnë me çmim të reduktuara edhe shërbime që ofrohen nga privati.

 “Karta e re studentore që do të emetohet në Tiranë përpara kësaj vere, do të mundësojë një bashkëpunim edhe me privatin, pra përveç 40 shërbimeve që bashkia i ofron të reduktuara, edhe privatët mund të futen në këtë bashkëpunim, kur vjen puna tek dyqanet, tek shpenzimet”.

Kryetari i bashkisë deklaratat i bëri në takimin që zhvilloi me 20 praktikantët e përzgjedhur për të vijuar praktikat e punës në Bashki. Përmes Programit Kombëtar të Praktikave të Punës, studentëve dhe të sapodiplomuarve u ofrohet mundësia që të fitojnë një eksperiencë të parë pune 3 mujore në institucionin e Bashkisë së Tiranës. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono