Debat televiziv mes kandidatëve para zgjedhjeve në Austri, Kurz favorit

13:54 | 27/09/201913:540

Austria shkon në zgjedhje të parakohshme këtë të dielë me ish-kancelarin Kurz, i cili renditet i pari në sondazhe. Për momentin e vetmja pikë takimi mes kandidatëve është refuzimi i një marrëveshjeje të re për “Brexit”.

Në Austri është zhvilluar debate përfundimtar, kur të dielën votuesit do të shkojnë dhe një herë në qendrat e votimit për të vendosur,, me shumë mundësi, rikthimin në pushtet të ish kancelarit Sebastian Kurz të partisë popullore austriake.

Për momentin e vetmja pikë takimi mes kandidatëve është refuzimi i një marrëveshjeje të re për Brexit.

Pyetjes, përveç se Kurz i janë përgjigjur “jo” dhe Pamela Uagner e socialdemokratëve si dhe të ekstremi i djathë i cili ishte në qeveri me popullorët e Kurz, dhe që në dimrin e fundit u përfshi nga skandali që i dha fund punës së ekzekutivit, dhe hapi rrugën për zgjedhje të parakohshme.

Ish-kancelari Kurz ende në krye të sondazheve, shpjegoi se objektivi i tij është fitorja. Ai theksoi se nëse njerëzit i japin besimin ai do të flasë me të gjitha palët e përfshira.

Do të përpiqem të menaxhoj besimin me përgjegjësi si dhe të gjej një qeveri të qëndrueshëm, në rast të kundërt opsioni është një qeveri e minorancës” shtoi ai.

Një tjetër pikë e nxehtë e debatit ishte dhe ajo e ambientit dhe reduktimit të emetimeve të gazrave.

Për kandidaten socialdemokrate e cila renditet e dyta në sondazhe, prioritet mbetet rritja e taksave për transportin ajror dhe gomave.

Ajo premtoi se nëse do të ishte në pushtet do të zgjeronte hekurudhën austriake në mënyrë dhe më efikase. Ajo u shpreh se kur udhëtohet në Zvicër kuptohet se çfarë është efikasiteti.

Për momentin pyetja e vërtetë është se kush do të dojë të bëjë aleancë me Kurz, pas rënies së ekstremit të djathtë me të cilin kishte qenë në qeveri legjislaturën e kaluar./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono