Basha nesër në Prokurori

21:17 | 16/06/201921:170

Mëngjesin e së hënës rreth orës 09:30, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha është thirrur për t’u paraqitur pranë Prokurorisë së Tiranës. Kryedemokratit pritet t’i komunikohet akuza lidhur me çështjen e parave të lobimit në Shtetet e Bashkuara te Amerikës.

Sipas fletë-thirrjes së Prokurorisë nën hetim janë marrë edhe ish-Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Arben Ristani si dhe ekonimisti i selisë blu Ilir Dervishi.

Nga hetimet e kryera, prokuroria thotë se janë evidentuar veprat penale që kanë të bëjnë me falsifikimin e vulave, stampave ose formularëve dhe pastrimin e produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale.

Çështja e pagesave për lobim të kryera nga ana e Partisë Demokratike doli në pah Nëntorin e vitit 2017, kur firma lobuese amerikane “Muzin Capitol Partners” plotësoi me informacione shtesë deklarimet e saj të detyruara me ligj për Departamentin e Drejtësisë.

Kompania deklaroi se ka marrë tre pagesa, e para mban datën 24 Mars 2017 dhe është bërë nga firma “Biniatta Trade LP”, me një vlerë prej 150 mijë dollarësh, dy pagesat e tjera janë bërë nga Partia Demokratike, njëra më 27 Mars, për 25 mijë dollarë dhe tjetra më 9 Qershor për 500 mijë dollarë. Partia Demokratike nga ana e saj nuk i ka pranuar lidhjet me firmën “Biniatta Trade LP”./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono