Zelensky zotohet të çlirojë Bakhmut dhe 2 qytete të tjera kryesore të Ukrainës

schedule09:03 - 22 Shtator, 2023

schedule 09:03 - 22 Shtator, 2023

Presidenti Volodymyr Zelensky u zotua të enjten të çlirojë qytetin lindor Bakhmut dhe dy qytete të tjera kyçe të Ukrainës nga pushtimi rus gjatë vizitës në Uashington.

Bakhmut ka qenë prej kohësh një objektiv për Ukrainën pasi forcat ruse morën kontrollin e qytetit në maj pas një pengese disamujore.

“Ne do ta çlirojmë Bakhmut”, tha Zelensky.

“Mendoj se do të çlirojmë edhe dy qytete të tjera”, shtoi ai. “Unë nuk do t’ju them se cilat qytete. Por kështu është plani ynë.”

/abcnews.al