Zbulohet videoja, Joe Biden kërkonte bombardimin e Serbisë në vitin 1998

schedule00:40 - 7 Nëntor, 2020

schedule 00:40 - 7 Nëntor, 2020

Joe Biden është prag shpalljes së tij si President i SHBA-së. Ish-zv.presidenti i SHBA-ve, Biden, njihet si një nga mbështetësit e hershëm të Kosovës në Senatin Amerikan.

Ai ishte pro ndërhyrjes ushtarake të NATO-s në Kosovë, pro bombardimit të Serbisë dhe është shprehur në favor të pavarësisë së Kosovës.

Në vitin 1998, gjatë një debati në senatin amerikan, Biden kishte mbajtur një fjalim për konfliktin Kosovës–Serbi. Në videon dëgjohet qartë Biden teksa thotë se ka sygjeruar që bombardimin e Serbisë.

https://www.youtube.com/watch?v=dwAkj5Lzq4c&feature=emb_title