Zbulohen në Argjentinë vezët e 85 milionë viteve më parë

schedule13:15 - 7 Gusht, 2021

schedule 13:15 - 7 Gusht, 2021

Shkencëtarët argjentinas kanë zbuluar zbulimin e më shumë se 160 vezëve të shpendëve prehistorikë të fosilizuar në një kampus universitar në Provincën Neuquén në rajonin Patagonia.

“Ne gjetëm një fushë që përmban vezë të fosilizuara të shpendëve, madhësia e vezëve të të cilëve varion midis pesë dhe shtatë centimetra”, tha paleontologia Dominica Santos.

Santos shpjegoi se vezët datojnë 85 milionë vjet më parë dhe u zbuluan gjatë punës rinovuese në Universitetin e La Comahue në një zonë që daton nga epoka Mesozoike, 1,100 kilometra në jug të Buenos Aires.

Ajo shtoi: “Ne e dinim që kishte gjurmë vezësh dhe kur filloi puna, gjetëm më shumë se 160 vezë dhjetëra metra larg Muzeut të Shkencave të Natyrës të Universitetit”.

Studenti i Gjeologjisë Dario Julien Lopez tha: “Kampusi universitar në Argjentinë ka një sasi të madhe fosilesh. Muzeu ndodhet gjithashtu në kampusin universitar dhe ne jemi të ngazëllyer për të mbledhur fosilet dhe për t’i çuar në Muzeun Universitar”.

Juan Porfieri, një shkencëtar në muze, tha se vezët i përkisnin një grupi zogjsh të quajtur Enantiorniths, të cilët ishin shumë të zakonshëm në periudhën e Kretakut, midis 145 dhe 66 milion vjet më parë.

Dihet se Argjentina është e pasur me fosile nga periudhat Triasike, Jurasike dhe Kretake të epokës Mesozoike.

Atje, persona që janë të ndryshëm nga ata në hemisferën veriore tani janë zbuluar.

Vendet më të rëndësishme të fosileve të dinosaurëve janë të vendosura në Patagonia, Argjentina jugore, në provincat perëndimore të La Rioja dhe San Juan, edhe në provincën veriore të Saltës./abcnews.al