Yaya Toure është mirë, trajnon Tottenhamin, udhëton në Afrikë dhe kërkon Topin e Artë për Mane

schedule19:46 - 29 Qershor, 2022

schedule 19:46 - 29 Qershor, 2022

Promovon kontinentin e tij të lindjes dhe vazhdon të luftojë për të drejtat e afrikanëve.

Pas përfundimit të karrierës së tij, ish-mesfushori i Barcelonës arriti të punonte në Grozny Akhmat si trajner, por u largua shpejt.

“Yaya po studion në të njëjtën kohë dhe, në përputhje me rrethanat, ka punuar në Akhmat. Tani ai do të ketë hapin tjetër: punon me të rinjtë në Tottenham dhe Arteta tha se dyert e Arsenalit janë të hapura për Yaya. Dhe, duke qenë se ai po studion për një licencë në Angli, është më e përshtatshme për të që të punojë atje”, tha Dmitry Selyuk, një agjent i ish-mesfushorit të Manchester City.

Toure u pa shpejt me uniformën e Tottenhamit në bazën stërvitore të klubit londinez.

38-vjeçari po fiton përvojën e trajnerit në akademinë e Spurs. Aktualisht jeton në Londër dhe është i angazhuar në marrjen e licencës së trajnerit të kategorisë A të UEFA-s. Ai punon ngushtë me menaxherin e akademisë së Tottenham, Dean Rastrick dhe kreun e trajnerit të tij, Chris Powell.

The Independent saktëson se Toure do të jetë në klub disa ditë në javë dhe nuk do të jetë i lidhur drejtpërdrejt me ekipin e parë.

Ndërsa ndjek një karrierë si trajner, Toure vazhdon të jetë i përfshirë në jetën publike të futbollit.

Në vitin 2021, ai e kundërshtoi Topin e Artë: “Nuk ka mungesë respekti për Mohamed Salah, i cili gjithashtu luajti shkëlqyeshëm, Raheem Sterling, Messi, Cristiano Ronaldo, por mendoj se Topi i Artë vitin e kaluar ishte një dështim. Si mund të më thoni se ky Mane nuk ishte ndër tre të nominuarit më të mirë për Topin e Artë? Si është e mundur kjo?” ka thënë ish-mesfushori i Barçës.

Dhe së fundmi, një luftëtar i njohur për të drejtat e futbollistëve me ngjyrë vizitoi kontinentin e tij të lindjes. /abcnews.al/