Xiaomi zbulon telefonët më të fuqishëm, bëjnë foto me parametra të shkëlqyera

schedule15:15 - 2 Mars, 2021

schedule 15:15 - 2 Mars, 2021

Kompania Xiaomi njoftoi zyrtarisht specifikimet e pajisjes së saj të re + Redmi K40 Pro, e cila u rendit si telefonët më të mirë për këtë vit.

Pajisja vjen me një kornizë të bërë prej metali, plastike dhe qelqi që është kundër goditjes dhe gërvishtjes. Pesha e tij është 196 g, dhe dimensionet e tij janë (163.7 / 76.4 / 7.8) mm dhe është e mbrojtur nga uji dhe pluhuri sipas standardeve IP53.

Telefoni merr një ekran 6.67 inç Super AMOLED, dimensionet e tij janë “20: 9”, rezolucioni është (2400/1080) piksel, dhe frekuenca është 120 Hz, e mbrojtur nga një shtresë e Corning Gorilla Glass 5.

Performanca e fuqishme e këtij telefoni është e garantuar nga procesori Qualcomm Snapdragon 888, procesori grafik Adreno 660, 12 GB RAM dhe 256 GB memorie e brendshme.

Xiaomi gjithashtu e ka pajisur atë me një sistem operativ “Android-11”, një bateri 4520 mAh që punon me karikim të shpejtë, dy fole lidhje, një port USB Type-C 2.0 dhe një çip NFC për pagesë elektronike.

Sa i përket kamerës kryesore, ajo erdhi me një rezolucion me lente trefishe (108 + 8 + 5) megapiksel, dhe kamera e përparme me rezolucion 20 megapiksel punon me teknologjitë e njohjes së fytyrës.l.k/abcnews.al