Xavi dëshiron objektivin e Chelsea dhe asin e Premierligës si dy blerjet e para të Barcelonës

schedule11:32 - 28 Tetor, 2021

schedule 11:32 - 28 Tetor, 2021

Xavi Hernandez është vendosur të emërohet trajneri i ri i Barcelonës pas shkarkimit të Ronald Koeman dhe spanjolli tashmë i ka vënë syrin dy nënshkrimeve të reja.

41-vjeçari ka qenë në kontakt me presidentin Joan Laporta përpara shkarkimit të Koeman pasi gjigantët katalanas peshonin opsionet e tyre dhe Barça tani do të shkaktojë një klauzolë lirimi në kontratën e tij me klubin aktual Al Sadd.

Ka ende disa dokumente për të përfunduar dhe rikthimi i Xavi në Camp Nou mund të mos zyrtarizohet deri të premten, por ish-mesfushori tashmë po mendon se si mund të përmirësojë skuadrën.

Në krye të axhendës së tij, sipas gazetarit spanjoll Gerard Romero , është një rikthim në sistemin 4-3-3 që ishte përdorur me sukses kaq të madh kur Xavi ishte lojtar në klubin nën drejtimin e Pep Guardiolës.

Por për ta bërë këtë, ai mendon se skuadra ka nevojë për disa nënshkrime të reja dhe ka caktuar Raheem Sterling të Manchester City-t.

Barcelona gjithashtu ka shfaqur dobësi në mbrojtje dhe Xavi ka caktuar mbrojtësin e Sevillas dhe objektivin e vjetër të Chelseat Jules Kounde si zgjidhjen e problemeve të klubit në mbrojtje. r.t/abcnews.al