West Ham e ka seriozisht, kërkon transferimin e Armando Brojës

schedule12:58 - 6 Maj, 2022

schedule 12:58 - 6 Maj, 2022

West Ham po planifikon një lëvizje për sulmuesin e Chelseat, Armando Broja këtë verë pas huazimit të tij në Southampton.

“Hammers” kanë nevojë të dëshpëruar për një qendërsulmues dhe hulumtuan një marrëveshje për Broja gjatë merkatos së janarit, por nuk mund ta realizonin atë.

David Moyes dhe lojtarët e tij kanë mbetur të impresionuar nga asi shqiptar në tre paraqitjet e tij kundër tyre këtë sezon.

Broja torturoi mbrojtësit e West Ham në të dyja ndeshjet e Premier League këtë sezon dhe shënoi një gol mahnitës solo teksa “Saints” eliminuan skuadrën e Moyes nga FA Cup në mars.

Trajneri i Southampton, Ralph Hasenhuttl ka qenë kritik ndaj të huazuarit të Chelseat në javët e fundit, por shpreson ta mbajë atë në St Mary sezonin e ardhshëm pas nëntë golave ​​në të gjitha garat këtë sezon.

Shenjtorët diskutuan gjithashtu një marrëveshje të përhershme në janar, por shtynë çdo lëvizje deri në verë përpara se sanksionet të ndalonin çdo shitje të Chelseat.

Asnjë transferim nuk mund të ndodhë përpara se të zgjidhet kriza e pronësisë së Chelsea-t, por, pasi të zgjidhet, “SunSport” e kupton se shenjtorët mund të lidhin shpejt një marrëveshje nëse janë të gatshëm t’i ofrojnë Brojës paga të ngjashme për shokët e skuadrës Che Adams dhe Adam Armstrong.

Por “Hammers” janë të vendosur të rivalizojnë Southampton-in dhe mund të fitojnë sherr me ofertën e futbollit evropian.

Arsenali dhe Borussia Dortmund gjithashtu kanë regjistruar një interes në të kaluarën.

Moyes e ka bërë të qartë se dëshiron të shtojë cilësi në skuadrën e tij këtë verë për të siguruar që ata të mund të vazhdojnë të konkurrojnë në top 6. /h.ll/abcnews.al