Vrasja e gjeneralit Soleiman do të thotë një lajm i mirë për xhihadistët e ISIS

16:40 | 10/01/202016:400

Vendimi i presidentit amerikan Donald Trump për të vrarë gjeneralin Qasem Soleiman, kreun e forcave të Iranit Quds, ka sjellë një zinxhir pasojash.

Një nga të parët ishte lufta e papërfunduar kundër xhihadistëve.

Pothuajse menjëherë koalicioni i udhëhequr nga SH.B.A. që luftonte grupin e Shtetit Islamik pezulloi operacionet në Irak. SHBA dhe aleatët e tyre njoftuan se puna e tyre kryesore tani ishte mbrojtja e tyre.

Nga pikëpamja ushtarake, ndoshta ata nuk kishin zgjidhje.

Irani dhe milicitë këtu në Irak janë betuar për hakmarrje për vrasjet e shkaktuara nga raketa e shkrepur nga një mjet i paautorizuar amerikan në automjetin e Soleimanit ndërsa po largohej nga aeroporti i Bagdadit të premten.

Kjo i vë forcat amerikane në Irak dhe aleatët perëndimorë të punojnë së bashku me ta. Kjo gjithashtu është gjë shumë e mirë për ISIS, dhe do të shpejtojë shërimin e tyre nga goditjet që mori kur u shkatërrua “kalifati” i tyre.

 

ISIS ka qenë shumë elastik gjatë shumë viteve. Ai u rigjenerua nga rrënojat e një grupi të mëparshëm, al-Kaeda në Irak.

Një operacion i madh ushtarak në 2016 dhe 2017 ishte i nevojshëm për t’i dhënë fund kontrollit të ISIS që tronditi Irakun dhe Sirinë.

Shumë luftëtarë xhihadistë përfunduan të vdekur ose në burg. Por kjo nuk e shkatërroi organizatën.

Ajo është akoma aktive në tokat e saj të vjetra në Irak dhe Siri , duke ngritur prita, duke zhvatur fonde dhe duke i dhënë fund jetës së shumë njërëzve.

Shteti irakian ka njësi efektive të ushtrisë dhe policisë elitare, të trajnuar kryesisht nga amerikanët dhe aleatët evropianë që iu bashkuan luftës kundër ISIS.

Që nga vrasja e Soleimanit, SH.B.A. ka ndërprerë trajnimet, si dhe operacionet po ashtu Danimarka dhe Gjermania.

Gjermanët po tërheqin trajnerët ushtarakë për në Jordan dhe Kuvajt.

Forcat irakene kanë marrë pjesën më të madhe të rreziqeve në terren në operacionet kundër ISIS. Por, ashtu si në trajnime, ata janë mbështetur në ndihmën e rëndësishme logjistike nga forcat amerikane, të cilët tani po gjuajnë në bazat e tyre.

Militantët e ISIS kanë diçka tjetër për të festuar. Kur Trump vendosi të vriste Soleimanin ata i dhuruan spektakël, presidentit amerikan, duke vrarë një tjetër.

 

Tani, grupet e mbështetur nga Irani janë zhytur në ushtrinë e Irakut nën një organizatë të quajtur Mobilizimi Popullor. Drejtuesit më të spikatur të milicisë janë bërë liderë të fuqishëm politikë.

Në vitet pas vitit 2014, SHBA dhe milicitë u përballën me të njëjtin armik. Por militantët shiitë tani duken të sigurtë se do të kthehen në rrënjët e tyre. Ata vranë shumë ushtarë amerikanë – të ndihmuar nga stërvitja dhe armët më të mira të furnizuara nga Soleimani – kjo ishte një nga arsyet që presidenti Trump urdhëroi vrasjen e gjeneralit.

Meqenëse Trump u tërhoq në mënyrë të njëanshme nga marrëveshja bërthamore e Iranit në vitin 2018, amerikanët dhe iranianët kanë qenë një hap larg luftës.

Para se të vritej Soleimani, militantët shiitë tashmë po synonin amerikanët.

 

Një sulm në fund të dhjetorit në një bazë në Irakun verior që vrau një amerikan u kundërpërgjigj nga sulmet ajrore që vranë të paktën 25 luftëtarë nga një grup i quajtur Kataib Hezbollah.

Udhëheqësi i tyre, Abu Mahdi al-Muhandis, u takua me Soleimanin në aeroportin e Bagdadit dhe u hodh në erë së bashku me të në të njëjtën makinë.

Historia ka treguar se ekstremistët xhihadistë lulëzojnë më së shumti kur ata mund të përfitojnë nga paqëndrueshmëria, kaosi dhe armiqtë e dobësuar, të ndarë.

Kjo ka ndodhur më parë dhe ka një shans të fortë që mund të ndodhë përsëri./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono