Vjosa del nga shtrati, disa banesa të përmbytura në Fier

schedule09:20 - 12 Dhjetor, 2021

schedule 09:20 - 12 Dhjetor, 2021

Dalja nga shtati i Lumit Vjosa ka sjellë një sërë problematikash në zonat e jugut.

Burime për abcnews.al bëjnë me dije se dalja nga shtrati i lumit ka sjellë përmbytje në Fier, ku disa banesa në fshatrat Çerven dhe Ferras janë nën ujë.

Ndërkohë me ndihmë të emergjencave civile është bërë i mundur evakuimi i disa familjeve në fshatin Ferras.

Prurjet duket se janë të konsiderueshme dhe në mesditë pritet dhe një përmirësim i situatës, pasi në Memaliaj duket se kemi një ulje të sasisë së tyre. /abcnews.al