VIDEO/ Verstappen “Zot” në Imola, aksidenti i sjell fat kampionit Hamilton

schedule17:13 - 18 Prill, 2021

schedule 17:13 - 18 Prill, 2021

Max Verstappen ka triumfuar në pistën legjendarë të Imola, duke lënë pas tij kampionin rekordmen Leëis Hamilton dhe Lando Norris.

Një garë shumë emocionuese, që i pati të gjitha. Britaniku madje doli nga pista në xhiron e 30-të dhe askush nuk e mendonte që mund të përfshihej në podium.

Fati deshi që një xhiro më pas Russell dhe Bottas të bënin një aksident dhe të dy golin jashtë gare dhe bënë që në pistë të futej makina e sigurisë.

Jo vetëm kaq, por prej pastërtive të shumta në pistë gara u pezullua për momentin. Hamilton ndërkohë e kishte futur makinën e tij në pistë dhe u rinis nga vendi i nëntë.

Xhiro pas xhiro ai nisi të përmirësonte pozicione, deri në vendin e dytë. LeClerk i Ferrarit ishte pranë podiumit, por nuk ia doli. Piloti i skuderisë italiane e mbylli garën në vendin e katërt. /abcnew.al