VIDEO/ Si nisi dhe çfarë u tha, qartësohet ngjarja në PSG-Basaksehir

schedule23:17 - 8 Dhjetor, 2020

schedule 23:17 - 8 Dhjetor, 2020

Ndeshja mes PSG dhe Basaksehir është pezulluar dhe duket se nuk do të nisë ditën e sotme. Shkak është bërë një shprehje raciste e përdorur nga arbitri i katërt i ndeshjes, Sebastian Coltecsu.

 

Webo

Gjithçka nisi me protestat e stafit të skuadrës turke kundrejt një vendimi të gjyqtarit, teksa ata u ccuan të gjithë dhe ishin gati të hynin në fushë.

Gjatë kohës që gjyqtari i katërt rumun po mundohej të qetësonte situatën, ai u shpreh: “Largoje atë të ziun”, ku e kishte fjalën për asistent-trajnerin e Basaksehir, Pierre Webo.

Lojtarët e Basakshir e dëgjuan atë që Coltescu tha dhe u nisën menjëherë drejt tij, duke e pyetur se përse e përdori atë shprehje.

Ndërkohë kamerat e stadiumit kanë inkuadruar edhe Demba Ba, i cili i kërkon llogari dhe shprehet: “Ti kurrë nuk the ‘ky djalë i bardhë’, por ‘ky djalë’. Pse kur doni të flisni për një djalë të zi ju duhet të thoni ‘ky djalë i zi’?

Më pas lojtarët dhe stafi i Basaksehir nuk kanë pranuar të rifuten në lojë dhe protestën e tyre e ka mbështetur edhe klubi i PSG. Të dy skuadrat iu drejtuan dhomave të zhveshjes, për të mos dalë më.

Ndërkohë, më shumë se një orë pas kësaj ngjarje nga medie të ndryshme njoftohet se skuadrat po largohen nga stadiumi dhe ndeshja do të luhet ditën e nesërme me një tjetër ekip arbitrash. /abcnews.al