VIDEO/ Me Ferrarin e Formula 1 në autostradë! Ndodh në Çeki, policia shpall në kërkim shoferin

schedule11:41 - 17 Gusht, 2022

schedule 11:41 - 17 Gusht, 2022

Një shofer në Pragë e ka parë të arsyeshme që të bëjë xhiro në autostradë me një makinë pistash, Ferrari të kuq.

Motoristët çekë në lëvizje u parakaluan nga makina në fjalë, padyshim pa targa.

Duket se kjo nuk është hera e parë, pasi edhe në 2018 ka ndodhur e njëjta gjë.

Makina është GP2 / 08, shasi Dallara dhe motor Mechachrome: zgjati tre sezone përpara se të zëvendësohej nga GP2 / 11. Ai kishte një kornizë fibër karboni, 688 kilogramë peshë dhe një motor V8 me 620 kf fuqi që arrinte deri në 8500 rpm.

Piloti alternonte shpejtësinë maksimale të lejuar me manovrat.

Është e qartë se e gjithë kjo është e paligjshme dhe autoritetet çeke janë në kërkim të shoferit.

Sipas mediaeve çeke, ai mund të përballet me një gjobë prej dhjetëra mijëra eurosh dhe një pezullim të lejes së drejtimit për një vit. I dyshuari duket se është një 45-vjeçar./Abcnews.al/