Video/ Forcat ruse sulmojnë gazetarët ukrainas teksa ishin duke raportuar

schedule08:40 - 14 Qershor, 2022

schedule 08:40 - 14 Qershor, 2022

Një grup gazetarësh të transmetuesit pubkik të Ukrainësm “Suspilne”, janë sulmuar nga forcat ruse teksa ishin duke raportuar.

Khrystyna Havryliuk dhe Taras Ibragimov, si dhe kolegët e tyre të huaj, ishin në qendër të sulmeve armike në qendër të Lysychansk, rajoni Luhansk.

Gazetarët u evakuuan me sukses nga ushtria ukrainase dhe asnjë prej tyre nuk është lënduar.

Sipas forcave ukrainase, rusët bombardojnë Lysychansk pothuajse çdo ditë, teksa rreth 15,000 civilë mbeten në qytet.