Video ekskluzive e “ABC News”, Salianji zbulon emrin e kryebashkiakut që merr kokainë

schedule12:27 - 22 Janar, 2020

schedule 12:27 - 22 Janar, 2020

Abc News publikoi sot ekskluzivisht disa sekuenca filmike të një kryebashkiaku që duket se merr kokainë në lokal. Disa orë më pas nga selia e PD-së, Ervin Salianji tha se bëhet fjalë për kryetarin e Bashkisë së Bulqizës, Lefter Alla.( Artan Hoxha publikon fotot e kryebashkiakut duke pirë kokainë)

“Opinioni publik është tronditur sot nga pamjet sesi kryebashkiaku ilegjitim i Bulqizës, i emëruar nga Edi Rama, është duke konsumuar kokainë. Kokaina, heroina, kanabisi, vjedhja, zhvatja janë cilësitë kryesore të kësaj bande që drejton sot vendin. Janë cilësitë e kryeministrit të Shqipërisë, që i ka klonuar tek emërimet e tij politike në pushtetin lokal dhe në administratën publike”, u shpreh Ervin Salianji.

Më tej ai theksoi se janë lidhjet me krimin, është hajdutëria dhe babëzia motivi kryesor që e ka shtyrë Edi Ramën të kapë sistemin e ri të drejtësisë, siç vulosi së fundmi, emërimin antikushtetues të vartësit të vet Artur Metani në krye të Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë, një prej organeve më të rëndësishme të drejtësisë.

Emërimi i paligjshëm dhe nul me dhunën e kartonave i Artur Metanit është në kundërshtim me Kushtetutën dhe ligjin “Për organet e qeverisjes së sistemit të Drejtësisë”, i cili ndalon një jurist të emërohet Inspektor i lartë i Drejtësisë, nëse ai ka mbajtur funksione politike në administratën publike gjatë 10 viteve të fundit.

Artur Metani është në kushtet e ndalimit kushtetues dhe ligjor, pasi ai ka qenë Këshilltar Juridik i Presidentit të Republikës, një pozicion që ligji për administratën publike e konsideron shumë qartë so funksion politik.

Edhe Këshilli i Emërimeve në Drejtësi, edhe Parlamenti kanë shkelur me vetëdije ligjet dhe Kushtetutën, duke qenë në dijeni të plotë të faktit ndalues se Artur Metani në 10 vitet e fundit ka qenë “funksionar politik”, si pjesë e Kabinetit të Presidentit të Republikës” tha Salianji./abcnews.al

Lexo edhe: VIDEO EKSKLUZIVE/ Enkel Demi: Kryebashkiaku po festonte mandatin me kokainë