Vetia pozitive e çamçakëzit që shumë nuk e dinë

schedule13:25 - 3 Tetor, 2022

schedule 13:25 - 3 Tetor, 2022

Përtypja e çamçakëzit është një zakon i njohur si për të rriturit ashtu edhe për fëmijët dhe shumica e përdorin atë për frymëmarrje të freskët.

Përveç kësaj, përdoret nga disa sepse i ndihmon ata që duan të lënë duhanin.

Por çfarë veçori tjetër ka çamçakëzi që shumë prej nesh nuk e dinë? Përmirëson tretjen dhe ju bën më të zgjuar! Sipas një studimi, përtypja e çamçakëzit pas një operacioni stimulon sistemin tretës, gjë që është shumë e rëndësishme në këtë rast.

Përveç kësaj, sipas një studimi të kryer nga shkencëtarët në Universitetin St. Lawrence në Nju Jork dhe të publikuar në revistën franceze Appetite, akti i përtypjes mund të shkaktojë një rritje të rrjedhjes së gjakut në tru dhe në këtë mënyrë të maksimizojë oksigjenimin dhe aftësitë e tij./abcnews.al