Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth, si ruhet trupi për kaq shumë ditë deri në funeralin të hënën, e shpjegon mjeku

schedule07:35 - 17 Shtator, 2022

schedule 07:35 - 17 Shtator, 2022

Mbretëresha Elizabeth do të varroset të hënën në një ceremoni luksoze 13-orëshe.

Nga e enjtja e kaluar, më 8 shtator, kur monarkia e Mbretërisë së Bashkuar kaloi në përjetësi, deri më 19 shtator, kur do të varroset, ka 11 ditë. Gjatë gjithë kësaj kohe, janë kryer një sërë ritualesh, ajo u transferua nga Balmoral, Skoci në Britani dhe tani trupi i saj është i ekspozuar ndaj pelegrinazhit popullor.

Por si ruhet trupi për kaq shumë ditë?

Siç raporton rrjeti gjerman N-TV, “trupi duhet të përgatitet në përputhje me rrethanat”. Markus Gebauer, zëdhënës i shoqatës së shtëpive funerale në Saksoninë e Poshtme, i tha rrjetit gjerman RND se për të ndaluar procesin natyror të dekompozimit, “lëngët trupor shkëmbehen me formaldehid dhe kimikate të tjera”.

 

 

Ky proces përbën një lloj balsamimi, i cili zgjat nga dy deri në gjashtë orë, në varësi të gjendjes së trupit dhe mund ta mbajë atë në gjendje të mirë nga dy deri në tre muaj.

Balsamuesi Philipp Berger, duke folur për RTL, theksoi se balsamuesit kujdesen për ruajtjen e trupit dhe se “kjo përfshin ndalimin e përkohshëm të dekompozimit të trupit në mënyrë që varrimi ose lamtumira në një arkivol të hapur të bëhet më vonë”.

Në fakt, balsamimi mund të përsëritet në intervale të rregullta, siç është rasti me trupin e Vladimir Leninit, i cili vdiq në janar 1924 dhe trupi i të cilit qëndron në mauzoleumin në Sheshin e Kuq të Moskës për gati një shekull.

“Ekspertët e nënshtrojnë trupin e tij në një proces balsamimi me injeksione speciale çdo 12 muaj. Në varësi të procedurës, balsamimi mund të jetë i mjaftueshëm për një vit”, theksoi Berger.

“Bild”, nga ana tjetër, raporton se nuk përjashtohet që trupi të ruhet me pllaka të veçanta ftohëse deri në varrim dhe shumë arkivole të kenë funksion të veçantë ftohës./abcnews.al