Vajza që nuk mund të buzëqesh dhe historia e saj e mrekullueshme

schedule11:18 - 8 Shtator, 2022

schedule 11:18 - 8 Shtator, 2022

Tayla Clement, 24 vjeçe, do të tregojë fytyrën e saj në fushata për të frymëzuar të tjerët falë Zebedee Talent, një “agjensi modelimi novatore që përfaqëson njerëzit me aftësi të kufizuara, dallimet e dukshme, pamjen alternative dhe talentin LGBTQIA”.

Lajmin e ka ndarë paraolimpistja në Instagram. “Jam shumë e emocionuar, do të jem fuqizimi, frymëzimi dhe ndryshimi që kisha nevojë kur isha më e re, në një nivel krejtësisht të ri”, shkroi ajo.

Klementi lindi me një gjendje të rrallë të pashërueshme që ndodh në 1 në 4 milionë të quajtur sindroma Moebius, e cila prek muskujt që kontrollojnë shprehjen e fytyrës dhe lëvizjen e syve. Për shkak të çrregullimit të pazakontë neurologjik, Klementi nuk mund të buzëqeshë dhe u bullizua gjatë gjithë fëmijërisë së saj.

Në moshën 12-vjeçare, Clement iu nënshtrua një “operacioni buzëqeshjeje”, në të cilin mjekët transplantuan inde të buta nga kofsha e saj në fytyrën e saj në një përpjekje për të rivendosur buzëqeshjen e saj. Megjithatë, procedura dështoi, duke e lënë Klementin me një fytyrë të fryrë dhe të mavijosur.

Clement u rrit duke luajtur sport dhe not, por hoqi dorë për një kohë. Derisa ajo u kontaktua nga Zelanda e Re Athletics dhe u rikthye në lojë duke dalë në krye në shumë gara në gjuajtje të topit!/abcnews.al