Vajza 1 vjeç e gjysmë ngriu në krahët e babait duke shkuar në spital: Dhimbja nuk ka fund në Siri

09:32 | 15/02/202009:320

Ajo ishte një vjeç e gjysmë, por lufta dhe tmerri në Siri nuk e kursyen. Vogëlushja Iman vdiq e ngrirë në duart e babait që po vraponte për ta dërguar në spital duke i bërë me dije edhe njëherë botës tmerrin që po ndodh në Siri.

Ajo u sëmur rëndë në një kamp refugjatë pranë qytetit të Idlibit. Vogëlushja pati temperaturë dhe probleme me frymëmarrjen duke bërë që babai ta marrte në krah për ta çuar në një spital dy orë larg në këmbë, shkruan abcnews.al.

Zona tani është mbërthyer nga një i ftohtë i madh duke bërë që temperaturat të jenë shpesh nën zero.

Babai i Iman u nis për në një spital pranë qytetit të Alepos, por vajza nuk mbërriti gjallë. Ajo kishte ngrirë në duart e babait.

Iman nuk është fëmija i vetëm që ka humbur jetën nga tmerri i Sirisë. Prej më shumë se 9 vitesh vijon lufta e përgjakshme duke u bërë shkak për vdekjen e dhjetra mijëra fëmijëvë.

Operacioni u ushtrisë së Asadit për të marrë qytetin e fundit të madh në duart e rrebelëve ka gjasë të kthehet në një tragjedi humanitare pasi më shumë se 700 mijë njerëz janë shpërngulur tashmë nga zonat e luftës duke ndejtur në tenda dhe nën të ftohtë. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono