Vaj ulliri dhe mjaltë, maska çudibërëse për flokët tuaj

schedule14:53 - 23 Janar, 2021

schedule 14:53 - 23 Janar, 2021

Një nga zgjidhjet më të mira për flokun e thatë, gjendet në kuzhinën e gjithësecilit prej nesh. Bëhet fjalë për vajin e ullirit, acidet yndyrore të të cilit ushqejnë jo vetëm flokun por edhe skalpin.

Vaji i ullirit ka aftësi mbrojtëse për flokun, sidomos për atë që është subjekt i vazhdueshëm i tharjeve dhe stilimeve me temperaturë të lartë. Ai është shumë i pasur me antioksidantë, vitamina dhe minerale që e ushqejnë flokun.

Sipas agroweb.org, për këtë maskë ju nevojiten: Gjysëm filxhan çaj mjaltë, treçerek filxhan vaji ulliri ekstra i virgjër dhe kapuç dushi.

Përziejeni mjaltin me vajin e ullirit dhe futeni në mikrovalë për 15 sekonda që të ngrohen.

Lajeni flokun dhe thajeni me peshqir.

Më pas vendosni maskën dhe vendosni kapuçin e dushit.

Pas 30 minutash, lajeni flokun me shampo dhe lëreni të thahet natyralisht.

Kjo maskë duhet përdorur një herë në javë./abcnews.al