Ushqimet që ndihmojnë në lehtësimin e migrenës

15:40 | 21/01/202015:400

Migrena është e padëshiruar dhe vështirë se mund shërohet.Ata që vuajnë nga dhimbja e kokës e dinë se sa e vështirë është.

Marrja e ilaçeve për të parandaluar dhimbjen ju ndihmon përkohësisht, por dhimbja e kokës mund të kthehet sërish.

Këto janë ushqimet që ju ndihmojnë nëse keni migrenë:

Avokado: Një arsye për të dashur dhe konsumuar më shumë këtë frut,avokado gjithashtu lufton migrenën. I pasur me antioksidantë si lutein dhe zeaxanthin, avokadot jo vetëm që mund të largojnë dhimbjen e kokës tuaj, duke e konsumuar mund t’i mbani larg këto dhimbje të padurueshme.

Fiku: Fruti përmban kalium i cili ndihmon në uljen e inflamacionit dhe mbajtjen larg të dhimbjes.

Salmoni:Në të gjenden plot acide të yndyrave omega-3 dhe vitaminë B-2, konsumimi i salmonit parandalon që trombocitet tuaja të mos grumbullohen, gjë që i bënë dhimbjet e kokës më të shpeshta.

Patatet e ëmbla: E pasur me vitaminë C, vitaminë B1 dhe kalium, konsumimi i patateve të ëmbla kur vuani nga një dhimbje koke do të ju qetësojë.

Karrota: Dehidratimi është një nga shkaqet kryesore të dhimbjes së kokës, sigurohuni që të mbani nën kontroll nivelin e ujit tuaj. Ushqimet që kanë përqindje te madhe të ujit ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, karrotat janë të këshilluaranë këto raste./abcnews.al

 

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono