Ushqimet që duhet të konsumoni për të rivendosur funksionin e zorrëve

schedule15:13 - 10 Maj, 2021

schedule 15:13 - 10 Maj, 2021

Endokrinologët kanë bërë një listë të ushqimeve që ndihmojnë në rivendosjen e mukozës së zorrëve.

Dr. Thomas Freling, Shefi i Departamentit të Mjekësisë së Brendshme dhe Neurologjisë në Spitalin Helios në Krefeld, Gjermani, rekomandon një dietë mesdhetare, e cila përfshin shumë materiale bimore. Në veçanti, duhet të hani ushqime të pasura me fibra dhe me pak karbohidrate. Edhe mos hani mish dhe ëmbëlsira më shumë se një here ose dy herë në javë.

Nga ana e tij, këshillon Profesor Andreas Schwartz nga Laboratori i Biologjisë Mikro dhe Molekulare në Institutin e Mikrobiologjisë në Herborn, Gjermani, hani banane, sepse ato janë të pasura me inulinë, e cila ka një efekt të dobishëm në proceset anti-inflamatore.

Ekspertët këshillojnë gjithashtu që duhet të hani peshk, sepse është i pasur me yndyrna të pangopura, të cilat nxisin rritjen e qelizave dhe funksionin e mbrojtjes. Ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje tulit të frutave dhe perimeve. Për shembull, mollët dhe karotat përmbajnë substanca të dobishme që ushqejnë membranën mukoze.

Ekspertët theksojnë se “patatet, me lëkurën e tyre, janë një burim i rëndësishëm i acidit gjalpë, i cili mbron zorrët dhe siguron energji për qelizat e tyre. Lakra dhe buka e zezë janë gjithashtu të dobishme”./abcnews.al