Ushqime dhe koktej molotov, gruaja ndërmerr nismën e veçantë për të ndihmuar vendin gjatë luftës

schedule14:47 - 2 Mars, 2022

schedule 14:47 - 2 Mars, 2022

Kateryna Yurko ndodhej në dyqan, kur një raketë goditi zonën pranë saj. Ajo dhe punonjësit e saj vrapuan menjëherë në bodrum, të frikësuara nga ndonjë shpërthim tjetër, shkruan CNN

Dyqani i Yurok është përballë rrugës, ku ndodhi shpërthimi i kullës televizive së Kievit, e cila u vu në shënjestër nga një sulm rus të martën, në të cilin humbën jetën 5 persona ndërkohë qindra mbetën të plagosur.

Të mërkurën në mëngjes, Yurko u rikthye në punë duke pastruar xhamin e copëtuar dhe mbeturinat. Shumica e mallrave të saj ishin dëmtuar. Ndërsa shumica e dyqaneve në kryeqytetin e Ukrainës janë mbyllur që nga fillimi i pushtimit, ajo e mbajti dyqanin të hapur sepse ka pjesë rezervë të makinave, vaj dhe gjëra të tjera të nevojshme.

“Nuk kam më frikë. E di që Ukraina do të fitojë”, tha ajo.

Yurko ka tre fëmijë dhe të gjithë e kuptojnë se çfarë po ndodh, tha ajo. Ajo tregoi një video të vajzave të saj binjake 5-vjeç duke kënduar himnin kombëtar. Yurko tha se djali i saj, i cili është 18 vjeç, është vullnetar në Forcat e Mbrojtjes Territoriale, e cila është njësia ushtarake vullnetare e forcave të armatosura të vendit.

Yurko ka gatuar gjithashtu borscht(ushqim ukrainas) dhe kokteje molotov për njësitë e Mbrojtjes Territoriale.

“Dy gjërat më të rëndësishme që një grua ukrainase duhet të dijë është se si të bëjë borscht dhe molotov,” tha ajo, duke iu referuar bombave  ​​të prodhuara vetë, të njohura zakonisht si koktej molotov.

Yurko tha se ajo dhe miqtë e saj kanë prodhuar  mijëra predha gjatë ditëve të fundit, duke përdorur deri në 2 ton  benzinë.

/abcnews.al