Uji i orizit, trendi japonez që premton t’i bëjë flokët tuaj të rriten më shpejt

schedule16:38 - 13 Shtator, 2022

schedule 16:38 - 13 Shtator, 2022

Uji i orizit është një nga tendencat më të mëdha në bukurinë DIY dhe bota e TikTok e ka pëlqyer atë. Është një ilaç japonez i quajtur në të vërtetë ‘yu-su-ru’ dhe lajmi shumë i mirë është se do t’ju duhen përbërës të thjeshtë që ne vëmë bast që i keni në dollapin tuaj të kuzhinës. Dhe kur themi përbërës të thjeshtë nënkuptojmë orizin dhe ujin.

Si do t’i ndihmojë uji i rritur flokët tuaj?

Nëse dëshironi t’i rrisni flokët më gjatë dhe e keni të vështirë, zgjidhja ideale është uji i ngrirjes. Kjo recetë e veçantë është e pasur me niseshte, e cila formon sipërfaqen e flokëve dhe kjo rrit forcën dhe ndihmon që flokët të mos thyhen. Gjithashtu, ka antioksidantë, përbërës dhe aminoacide.
Flokët tanë kanë nevojë për të gjithë këta përbërës të cilët neutralizojnë radikalet e lira, të cilat krijojnë dëmtime në majat. Plus, uji i rritjes përmban një përbërës të quajtur inositol, i cili ndihmon në rindërtimin e flokëve të shurdhër.

Çfarë do t’ju duhet për ta bërë vetë?

Një tas, oriz, ujë, një shishe si dhe një kullesë për orizin.

Përzieni pjesë të barabarta orizin dhe ujin në temperaturën e dhomës në një tas. E trazojmë derisa masa të marrë një ngjyrë kremi qumështi. Më pas në një enë të zbrazët kullojeni masën duke e mbajtur lëngun.

Si ta përdorni

Pasi të keni përdorur shampon, aplikoni ujin e ngritur nga skalpi i kokës deri në skajet. Lëreni të veprojë për 5 deri në 10 minuta dhe në fund shpëlajini flokët mirë dhe aplikoni kondicionerin.

Shikoni të gjithë procesin në videon e mëposhtme:

@moniquemrapier Reply to @user3027749399470 The best way for NOTICEABLE big growth 🤩 follow for more!💗 #hair #hairtok #hairgrowth #hairtransformation #ricewater #hairloss ♬ Sunshine (The Light) – Fat Joe & DJ Khaled & Amorphous

/abcnews.al