U vra nga polici gjatë arrestimit, George Floyd del pozitiv me koronavirus

schedule06:26 - 4 Qershor, 2020

schedule 06:26 - 4 Qershor, 2020

George Floyd rezultoi pozitiv me koronavirus në një test të marrë pas vdekjes së tij, sipas raportit të ri të autopsisë së Qarkut Hennepin.

Raporti pas vdekjes thotë se rezultoi “pozitive për ARN-në 2019-nCoV”, duke përdorur një term tjetër për llojin e koronavirusit që shkakton Covid-19.

Shefi ekzaminues mjekësor Dr. Andreë Baker tha se lloji i testit i kryer për obduksionin, i quajtur PCR, mund të tregojë një rezultat pozitiv “për javë të tëra pas fillimit dhe zgjidhjes së sëmundjes klinike.”

Si rezultat, tha Baker, “rezultati i autopsisë ka shumë të ngjarë të reflektojë pozitivitetin asimptomatik, por të vazhdueshëm PCR nga infeksioni i mëparshëm” – do të thotë se virusi nuk luajti ndonjë rol të njohur në vdekjen e Floyd dhe ai nuk ka gjasa të ketë qenë ngjitëse.