Tri të vërteta që vërtetojnë se marrëdhëniet në filma përfundimisht janë një mit

schedule20:26 - 22 Qershor, 2021

schedule 20:26 - 22 Qershor, 2021

Të gjithë kemi parë kohë pas kohe filma për dashuritë e mëdha që kapërcejnë pengesat ose jo. Sidoqoftë, mesazhet që ata dërgojnë në lidhje me marrëdhëniet nuk janë gjithmonë aq të drejta ose të pranueshme për të gjithë dhe mund të shkaktojnë ndjenja dhe reagime të përziera tek ata që i shikojnë. Sidomos për ata romantikë të pashërueshëm që ilustrohen prej tyre dhe besojnë se si gjërat në jetë evoluojnë. Ndërsa mund të ketë raste kur jeta jonë të kujton një film, ka mesazhe që është e vështirë të zbatohet në praktikë.

Miti 1: Nëse dashuria është e vërtetë, fal dhe harro

Në shumicën e filmave romantikë, protagonisti ose protagonistja bën gjërat më të çmendura për të treguar dashurinë. Nga Edward duke u futur në dhomën e Bella-s për ta parë atë duke fjetur në Muzg te Big i cili nuk e ka respektuar marrëdhënien e tij me Carrie Bradshaw për shumë vite, filmat dhe serialet na tregojnë se edhe sjellja më ekstreme në fund është e falur.

Në realitet, megjithatë, gjërat janë ndryshe. Ju me siguri nuk do të mendoni nëse çdo lëvizje e juaja do të duket e tepruar ose e gabuar, por ekziston një vijë ndarëse midis dashurisë dhe toksicitetit.

Miti 2: Mesazhet “e hutuara” tregojnë romancë

Komploti është i njohur: Protagonisti e do protagonisten, por ka turp ta tregojë dhe pret derisa ajo të ndihet e pambrojtur dhe e dobët për të shprehur ndjenjat ndaj saj. Ka shumë skenarë që duan që dashuria ose sekretet e fshehura të fshihen pas marrëdhënieve. Duket se krijuesve u pëlqen shumë historia në të cilën protagonistët nuk shprehin atë që ndiejnë dhe i dërgojnë mesazhe të paqarta personit tjetër.

Sidoqoftë, kjo sjellje mund të çojë në sjellje toksike dhe nuk është aspak romantike. Në jetën e përditshme çiftet nuk duhet të presin deri në minutën e fundit për të folur se si ndihen ose shprehin një ankesë, ndërsa mosmarrëveshjet nuk zgjidhen brenda disa sekondave ose disa skenave. Gjeste romantike dhe ndihmë e qetë, por nuk do të thotë se gjithçka do të zgjidhet nëse partneri juaj ngjitet në një shkallë, pavarësisht fobisë së tij të gjatësisë (siç u bë në Pretty Woman).

Miti 3: Dashuria i pushton të gjithë

Ne të gjithë duam të besojmë se dashuria e vërtetë do të kapërcejë çdo pengesë dhe do t’i kapërcejë të gjitha, por shanset që kjo të ndodhë nuk janë aq të mëdha sa dëshira e lumenjve romantikë të shpresojnë. Nga propozimi për martesë i beqarit të papenduar Ben Affleck te Jennifer Aniston në “Ajo thjesht nuk të pëlqen ty” te marrëdhënia midis Drew Barrymore dhe Adam Sandler në “Every Time for the First Time”, pavarësisht problemit serioz me kujtesën e saj, filmat i japin asaj idenë se dashuria është e mjaftueshme për të kapërcyer çdo vështirësi.

Kur dy njerëz duan gjëra të ndryshme në jetën e tyre ose situatat nuk janë të tilla që favorizojnë një marrëdhënie, ata vështirë se do të ecin përpara. Gjithashtu, kur një marrëdhënie nuk vazhdon, nuk do të thotë që të dy anëtarët kanë pushuar së dashuruari njëri-tjetrin thjesht se ndonjëherë marrëdhënia përfundon për shkak të ndryshimeve në karakter, dëshirat ose qëllimet e secilit. Në jetën reale, jo të gjitha historitë e mëdha të dashurisë përfundojnë pozitivisht./abcnews.al