Totenham fiton në stadiumin e ri

14:51 | 04/04/201914:510

Totenhemi e përuroi me sukses stadiumin e tij të ri. Skuadra Londineze arriti fitore në Premier Ligë, dhe forcoi pozitat në zonën Champions. Totenhemi e peruroi me fitore stadiumin e tij të ri. Impianti, një vepër arti që kushtoi 1 miliard paund. Shikojeni mirë këtë mrekulli.

Është shtëpia e re e Totenhemit, e cila u hap për herë të parë këtë mesjavë.

Vetëm “Uembli”, lavdia e madhe e Londrës, ka kushtuar thuajse kaq sa ai, rreth 1 miliard paund stërlina, ndërsa futbolli po bëhet gjithnjë e më shumë një biznes global.

Klubi Londinez i presidentit Levi organizoi një ceremoni të shkëlqyer, e plotësisht të merituar, dhe skuadra e trajnerit Maurisio Poçetino u kthye më në fund në fushën e saj, pas gati tre vjetësh pikërisht në “Uembli”.

Kjo vepër arti me emrin “Totenhem Hotspur Stejdium” u ndërtua mbi ish-stadiumin e vjetër “Uajt Hart Lejn”, ka një kapacitet prej mbi 62 000 spektatorësh, ndërsa fusha e futbollit mund të zhvendoset e ndarë në dy pjesë, duke pasur nën të, një fushë me bar sintetik, që do të jetë për ndeshjet e futbollit amerikan apo për koncertet.

Totenhemi e përuroi siç duhet stadiumin, duke e fituar derbin e vogël të Premier Ligës ndaj Kristël Palasit.

Nderi i golit të parë i takoi një miku nga shumë larg, sulmuesit nga Koreja e Jugut, Son Heung-min, dhe kjo ndodhi në minutën e 55-të.

Mesfushori danez, Kristian Eriksen, shtoi të dytin 10 minuta përpara fundit.

“Kjo ishte dita jonë e dytë në stadium, por gjithnjë e më shumë po ndihemi si në shtëpi, do të jetë një vend i rëndësishëm për ne, në të ardhmen, dhe mendoj se bëmë zgjedhjen e duhur. Rreziqet janë, por në futboll, ashtu si në jetë, duhet t’i marrësh në parasysh rreziqet”, tha trajneri Poçetino në përfundim.

Ndeshja e javës së 32-të të kampionatit ishte jo vetëm festë, në prani të mbi 59 000 tifozëve, por edhe një hap para në objektivin për në Champions.

Totenhemi u rikthye në vendin e tretë të Premier Ligës me 64 pikë, ndaj 63 të Arsenalit e Çelsit.

E vërteta është që Arsenali ka luajtur një ndeshje më pak, ndërsa Mançester United ka zbritur në vend të gjashtë me 61 pikë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono