Texas dhe Misisipi heqin detyrimin për të mbajtur maskën, reagon ashpër Biden

schedule07:45 - 3 Mars, 2021

schedule 07:45 - 3 Mars, 2021

Texas dhe Misisipi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë hequr detyrimin për të mbajtur maskën. Gjithashtu autoritetet kanë hequr masat kufizuese duke i lejuar  bizneset të veprojnë me kapacitet të plotë duke filluar nga e mërkura.

Lajmi u njoftua nga guvernatorët republikanë Greg Abbott dhe Jonathan Tate Reeves, duke sfiduar paralajmërimin e lëshuar nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) për të mos humbur vigjilencën dhe kujdesin për t’u mbrojtur në asnjë moment.

Për këtë vendim reagoi ashpër Presidenti Joe Biden. “Kjo nuk është koha për të marrë vendime të tilla”, tha Presidenti. g.v/abcnews.al