Tentoi të përfitonte rreth 5000 m² truall në Ksamil, arrestohet 69-vjeçari

schedule10:26 - 22 Shtator, 2022

schedule 10:26 - 22 Shtator, 2022

Sarandë – Finalizohet operacioni policor i koduar “Prevent”.

Operacioni u zhvillua Komisariati i Policisë Sarandë, në bashkëpunim me Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë.

Vihet në pranga 1 shtetas që tentoi të përfitonte një sipërfaqe toke, me anë të dokumenteve të falsifikuara.

Vendoset sekuestro preventive mbi sipërfaqen e tokës truall, në Ksamil.

Në vijim të punës për evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Sarandë kishin dërguar materialet paraprake hetimore në Prokurorinë pranë Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Sarandë, e cila ka regjistruar procedimin penal për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”.

Në zbatim të këtij procedimi, nën drejtimin e Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, në kuadër të operacionit policor të koduar “Prevent”, u bë ndalimi i shtetasit S. O., 69 vjeç, banues në Sarandë, për të cilin Gjykata e Shkallës së Parë Sarandë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Falsifikimi i dokumenteve”, me pasoja të rënda.

Ky shtetas dyshohet se ka tentuar të përfitojë një sipërfaqe toke truall, në Ksamil, duke aplikuar pranë ASHK Sarandë, me dokumente të falsifikuara.

Në vijim të veprimeve, nga specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Sarandë u bë dhe ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë, për vendosjen e sekuestros preventive mbi truallin me sipërfaqe 4950 metër katror, në Ksamil.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme procedurale.

Vijon…/abcnews.al/