Të hash më shumë fruta dhe perime mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit

schedule10:12 - 3 Prill, 2021

schedule 10:12 - 3 Prill, 2021

Dietat vegane dhe vegjetariane janë bërë gjithnjë e më të zakonshme në vitet e fundit, me një studim të fundit që sugjeron se deri në 3.5 milion njerëz kanë prerë produktet e kafshëve për arsye mjedisore, shëndetësore dhe etike.

Ndërsa ka studime të pafundme që dokumentojnë një mori përfitimesh të korrura nga njerëzit që konsumojnë dieta me shumë fruta dhe perime, një analizë e re ka zbuluar se ka një avantazh të madh shëndetësor për të ngrënë zarzavate.

Sipas një studimi nga Harvard TH Chan Shkolla e Shëndetit Publik në Boston, ngrënia e mjaft frutave dhe perimeve të shëndetshme mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të diabetit me gati një të katërtën.

Studimi i më shumë se 300,000 njerëzve analizoi lidhjen midis ushqimeve me bazë bimore dhe diabetit Tipi 2 dhe zbuloi se ata, dietat e të cilëve ishin kryesisht me bazë bimore ishin 23 për qind më pak të prirur ndaj sëmundjes.

Studiuesit thonë se gjetjet mund të vijnë për shkak të ushqimeve të tilla që janë të pasura me antioksidantë që mbrojnë nga diabeti, ndërsa shumë përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës  hormonit që kontrollon sheqerin në gjak dhe zvogëlojnë shtimin e peshës.

ushqim për ata që hanin dieta duke theksuar ushqime të shëndetshme me bazë bimore dhe konsum më të ulët të atyre të pashëndetshëm.

“Njerëzit duhet të zgjedhin fruta dhe perime të freskëta, drithëra integrale dhe ushqime të tjera të shëndetshme bimore si gur themeli i dietave të tilla.”

Sun shtoi: “Respektimi më i lartë i zakoneve të ngrënies me bazë bimore u shoqërua me rrezik më të ulët të diabetit të tipit 2, veçanërisht kur vetëm ushqime të shëndetshme me bazë bimore, të tilla si frutat, perimet, drithërat, bishtajoret dhe arrat, u përfshinë në përkufizimin e me bazë bimore “.

Gjetjet e botuara në JAMA Internal Medicine shtojnë provat se dieta është thelbësore në trajtimin e një gjendjeje që prek tani rreth katër milion njerëz në Mbretërinë e Bashkuar.

Është vlerësuar gjithashtu se 549,000 njerëz kanë diabet tip 2 por nuk janë në dijeni të tij.

Diabeti UK mbështet gjetjet, duke rënë dakord që dietat e pasura me ushqime të pasura me antioksidantë, të tilla si fruta dhe perime të freskëta, mund të ndihmojnë në uljen e rrezikut të diabetit Tipi 2.

Bamirësia rekomandon që njerëzit të zgjedhin ushqime në “një ylber ngjyrash për të marrë një gamë sa më të gjerë të vitaminave dhe mineraleve të jetë e mundur”.

Si dhe fruta dhe perime të freskëta, Diabeti UK gjithashtu avokon duke konsumuar integrale, arra, fara, bishtajore dhe ushqime të thartuara si kos i pa ëmbëlsuar.

Sipas NHS, simptomat e diabetit Tipi 2 mund të përfshijnë:

  1. ndjeheni të etur gjatë gjithë kohës
  2. ndiheni shumë të lodhur
  3. duke humbur peshë pa u përpjekur të mjegulloni shikimin. l.k /abcnews.al