Të gjithë sulmojnë Superligën Evropiane, por futbolli anglez ka filluar të kthehet në të tillë

schedule12:49 - 26 Shkurt, 2023

schedule 12:49 - 26 Shkurt, 2023

Përktheu Hergi Llupi

Pothuajse dy vjet më parë, një duzinë klubesh elitare të futbollit propozuan një Super Ligë Evropiane. Objektivi ishte krijimi i një kompeticioni të vetëm të ligës që do të mburrej me një numër të madh të lojtarëve më të mirë në botë dhe do të mund të merrte një pjesë të konsiderueshme të të ardhurave miliarda dollarësh të sportit.

Plani dështoi, viktimë e një revolte të furishme nga tifozët dhe nga shumë prej klubeve të mbetura jashtë. Gjatë dy javëve të fundit, i njëjti synim ka qenë në rrugën e tij drejt realizimit, megjithëse në një formë shumë të ndryshme. Pas një sulmi të shpenzimeve për lojtarë të rinj nga klubet e tyre kryesore, shumë tani po pyesin nëse Premier League është bërë një Super Ligë, ku muskujt e lartë financiarë po lënë pas pjesën tjetër të futbollit evropian.

Gjatë një merkatoje të furishme të janarit në Evropë, klubet angleze shpenzuan 830 milionë euro, pothuajse dyfishi i rekordit të mëparshëm. Vetëm Chelsea shpenzoi më shumë se të gjitha klubet e nivelit të lartë në Itali, Spanjë, Gjermani dhe Francë së bashku, një shenjë e dominimit financiar në rritje të Premier League mbi sportin më të njohur në botë. Nga 10 shpenzuesit më të mëdhenj në Evropë këtë sezon, të gjithë përveç njërit luajnë në Angli.

Perceptimi në disa liga evropiane se klubet më të mira angleze kanë gëzuar një avantazh të padrejtë falë viteve të fundit, u përforcua kur Manchester City u akuzua për më shumë se 100 shkelje të rregullave financiare.

Akuzat, rezultati i një hetimi katërvjeçar, mbulojnë një periudhë prem më shumë se një dekade, duke filluar menjëherë pasi klubi u ble nga një anëtar i familjes mbretërore në Abu Dhabi në 2008. City, tani klubi më i pasur në botë, mohon gjithçka. Për ligën, akuzat kundër Cityt ilustrojnë se sa seriozisht e merr idenë që klubet nuk duhet të lejojnë të blejnë vetëm sukses. Por për ata që e shohin futbollin anglez si një strehë nga rregulloret financiare, veprimi i vonuar kundër Cityt së bashku me shpenzimet e mëdha të merkatos së janarit u duk se konfirmuan dyshimet e tyre.

Javier Tebas, shefi i La Liga-s së Spanjës, akuzoi Premier Ligën se u lejon pronarëve të pasur të klubeve, nga petrostatet e Lindjes së Mesme te miliarderët e kapitalit privat amerikan, të përballojnë humbjet “barbare”, të cilat e vënë shëndetin e lojës më të gjerë në rrezik duke nxitur kosto për të gjithë të tjerët.

Ironikisht, një nga ankesat për fuqinë financiare të Premierligës ka ardhur nga arkitektët e Superligës Evropiane, të cilët po vënë në dukje zgjerimin e hendekut mes futbollit anglez dhe gjithë të tjerëve për të mbledhur mbështetjen për planet e tyre të rinovuara.

Një prezantim i bërë klubeve javën e kaluar nga A22, një kompani e marketingut sportiv që vazhdon të lobojë për një turne të shkëputur, përfshinte një rrëshqitje të titulluar: “Premier League është bërë Super Liga”.

Të tjerët jashtë pesë ligave më të mira të Evropës e shohin Premier Ligën thjesht si shembullin më ekstrem të pabarazive shumë më të gjera në futboll, ku klubet më të mëdha bëhen akoma më të mëdha dhe pjesa tjetër më e vogël.

“Sistemi në futbollin europian është i prishur. Mund të mos prishet në Angli për momentin, por edhe atje do të çojë në diçka që është e paqëndrueshme”, thotë Dariusz Mioduski, president i ekipit polak Legia Varshavë. “Anglia është vetëm në krye të piramidës dhe kjo e bën problemin më të dukshëm, por është e njëjta situatë në Itali, Spanjë, Francë dhe Gjermani.”

Një ndryshim prej tridhjetë vjetësh

Futbolli anglez nuk ishte gjithmonë spektakli i shkëlqyer argëtues global siç është sot. Vitet 1980 u goditën nga ngjarje fatale si fatkeqësia e stadiumit Hillsborough. Përgjigja ishte një rregullim i madh i infrastrukturës. Në vitin 1992, klubet më të mira vendosën të shkëputeshin nga sistemi ekzistues duke formuar Premier League, të ndihmuar nga paratë nga BSkyB, më pas sipërmarrja televizive satelitore e Rupert Murdoch në Mbretërinë e Bashkuar.

Barney Francis, nënkryetar ekzekutiv në kompaninë sportive dhe mediatike IMG dhe ish-drejtor menaxhues i Sky Sports, thotë se rritja e të ardhurave nga transmetimi erdhi nga ndërtimi i stadiumeve më të mira, rekrutimi i menaxherëve dhe lojtarëve më të mirë dhe krijimi i një “produkti shumë më të eksportueshëm”.

Divizioni kryesor i Anglisë ka gëzuar rritje të shpejtë jashtë tregut të saj vendas, me të drejtat ndërkombëtare që tani përbëjnë më shumë se gjysmën e të ardhurave të saj. Të ardhurat e saj totale këtë sezon pritet të arrijnë në 6 miliardë paund për herë të parë, sipas “Deloitte”, pjesërisht falë një marrëveshjeje të re televizive shumë miliardë dollarëshe.

Kjo performancë e fortë financiare i ka bërë të pasura klubet e Premier League. Tabela e ligës së “Deloitte” me 20 skuadrat më të pasura në Evropë tani përfshin 11 klube angleze, nga shtatë një dekadë më parë. Kjo nga ana tjetër ka mundësuar shpenzime të mëdha.

Pronarët e klubeve përfshijnë një manjat mediatik me origjinë serbe, një manjat grek të anijeve, fondin e pasurisë sovrane saudite dhe disa miliarderë amerikanë, duke e bërë pronësinë diçka si një simbol statusi për mega të pasurit. “Të zotërosh aksione në kompanitë e IT-së dhe prona në Manhattan nuk është aq seksi sa të kesh një klub në Premier League”, thotë Francis.

Pa dashamirës miliarderë, ligat e tjera në Evropë kanë zgjedhur të zbatojnë standarde më të rrepta financiare. Ideja është të ndalohen skuadrat që jetojnë përtej mundësive të tyre në ndjekje të lavdisë. Në Spanjë, kontrollet ekonomike të La Ligës kërkojnë që klubet të paraqesin përditësime të rregullta mbi të ardhurat e tyre, të cilat liga më pas i përdor për të llogaritur kufijtë e paracaktuar të shpenzimeve.

Verën e kaluar, këto rregulla ndaluan shkurtimisht Barcelonën nga regjistrimi i nënshkrimeve të reja, përpara se klubi katalanas të përdorte shitjet e aseteve për të rritur bilancin e tij. Që atëherë, liga ka ndryshuar kontrollet e saj për ta bërë këtë më të vështirë.

Në Gjermani, pronësia e klubeve ruhet nga i ashtuquajturi rregull 50+1, i cili i pengon investitorët e jashtëm të blejnë aksione kontrolluese në shumicën e skuadrave, duke i lënë klubet të mbështeten në të ardhurat e tyre për të financuar veten. Bundesliga thotë se këto rregulla ndihmojnë në mbrojtjen e futbollit gjerman nga “pronarët e pamatur”.

Italia dhe Franca nuk kanë rregulla kaq të rrepta për pronësinë dhe kanë tërhequr investime nga miliarderët amerikanë, fondet sovrane të pasurisë dhe konglomeratet kineze. Por këto dy liga kanë gjithashtu të ardhurat më të ulëta nga transmetimet në pesë ligat më të mira të Evropës, duke lënë shumicën e ekipeve në të dy vendet shumë prapa klubeve angleze. Vetëm një skuadër franceze dhe tre klube italiane hyjnë në 30 klubet më të mira për nga të ardhurat, sipas “Deloitte”.

Një tronditje e të ardhurave nga Covid

Ndërsa pabarazia financiare midis Premier League dhe pjesës tjetër të futbollit është në rritje prej vitesh, Covid-19 shtoi karburantin e raketave. Fillimi i pandemisë i dha një ndalesë të papritur futbollit në të gjithë Evropën dhe la shumë klube të ekspozuara ndaj një goditjeje të rrezikshme të të ardhurave. Me stadiumet e mbyllura dhe disa marrëveshje transmetimi në harresë, shumë klube u përpoqën për para për të mbajtur dritat ndezur.

Ligat spanjolle dhe franceze iu drejtuan kapitalit privat, ku të dyja morën një infuzion parash në marrëveshje të veçanta me CVC Partners në këmbim të një pjese të ardhshme të të drejtave të transmetimit. Italia dhe Gjermania të dyja kërkuan të bënin të njëjtën gjë, por në fund vendosën kundër. UEFA vlerëson se Covid rezultoi në humbje prej 7 miliardë eurosh në të gjithë futbollin evropian.

Falë marrëveshjeve shumë më të mëdha të transmetimit dhe pronarëve të pasur të ekipeve, Premier League ishte në pozicion më të mirë për të kapërcyer valën e Covid, me klubet në divizion që bënin një fitim mesatar prej 25 milionë euro në vitin 2021, sipas UEFA-s, ndërsa shumica e skuadrave në Evropë raportuan humbje.

Por për ata që janë më poshtë piramidës së futbollit të Anglisë, Covid rezultoi një goditje shumë më serioze. Gara për të hyrë në Premier League është aq konkurruese sa financat e shumë klubeve vetëm një divizion më poshtë janë bërë gjithnjë e më të rrezikshme. Raporti mesatar i pagës ndaj të ardhurave të ekipeve në nivelin e dytë arriti në 125 për qind në sezonin 2020-21, sipas “Deloitte”. Ndërsa Covid e përkeqësoi problemin, skuadrat në ligë kishin shpenzuar më shumë për pagat sesa gjeneruan të ardhura për tre sezonet e mëparshme.

Rick Parry ishte shefi ekzekutiv i parë i Premier League pasi ndihmoi në orkestrimin e formimit të saj në 1992. Por tani, si kryetar i Ligës Angleze të Futbollit, organi që përfaqëson ligat e ulëta të vendit, ai paralajmëron se hendeku midis Premier League dhe pjesa tjetër e futbollit po zgjerohet.

EFL argumenton se “shkaku rrënjësor” i “bumit dhe dështimit” në futboll është “pabarazia e madhe e pasurisë” midis klubeve të saj dhe Premier League. Çmimi i qëndrimit të palëvizshëm, nuk e ka problem të arrijmë në nivelin më të lartë, është se pronarët mbulojnë humbjet që lindin nga pagat që tejkalojnë të ardhurat. Kur paratë thahen, klubet janë në rrezik të kolapsit.

Llogaritë për Premier League tregojnë se të ardhurat ishin 45.7 milion paund në vitin fiskal 1993, kundrejt 34 milion paund për EFL. Llogaritë e Premier League për vitin e përfunduar në korrik 2021 treguan të ardhura prej afro 3.2 miliardë paund.

EFL thotë se zgjidhja është që të dy ligat të “bashkojnë” të drejtat e tyre televizive për t’i shitur ato së bashku dhe për të rënë dakord për një ndarje 75:25 dhe për të rikalibruar paratë e çmimeve bazuar në pozicionin e ligës për të ngushtuar hendekun midis kreut të kampionatit dhe atij të fundit. të fluturimit të lartë.

Premier League thotë se është në rrugën e duhur për të kontribuar me 1.6 miliardë paund në pjesën tjetër të futbollit anglez gjatë tre sezoneve deri në 2024-2025. Pavarësisht presionit për të gjetur një zgjidhje nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar, e cila është vendosur të krijojë një rregullator të pavarur për lojën, EFL thotë se bisedimet me Premier League janë në një fazë të hershme.

Suksesi sjell sukses

Kur përballet me akuzat për nxitjen e padrejtësisë diku tjetër në futboll, Premier League mund të tregojë suksesin e saj të madh komercial, për të cilin thotë se është ndërtuar mbi vite investimesh në infrastrukturën e stadiumit, një qasje të zgjuar ndaj të drejtave të medias dhe një angazhim për të mbajtur ligën emocionuese.

Në 10 vitet e fundit, pesë skuadra të ndryshme kanë fituar titujt e Anglisë, në Gjermani, përkundrazi, Bayern Munich po gjuan kampionatin e tij të 11-të radhazi. Të ardhurat nga transmetimi ndahen në mënyrë më të barabartë midis ekipeve në Premier League se çdo divizion tjetër në Evropë.

Klubet angleze gjithashtu argumentojnë se pretendimet për dominimin e tyre në rritje nuk vërtetohen nga rezultatet në garat pan-kontinentale.

Në dekadën e fundit, skuadrat e Premier League kanë fituar dy herë Ligën e Kampionëve, të njëjtin numër titujsh evropianë si Bayern Munich. Ndërkohë Real Madrid e ka fituar pesë herë. Gjatë të njëjtës periudhë, skuadrat angleze kanë fituar tre herë Ligën e Evropës, një më pak se Sevilla e Spanjës.

Një listë e transferimeve më të mëdha në historinë e futbollit nxjerr në pah gjithashtu fuqinë e qëndrueshme të disa prej skuadrave më të mëdha të Evropës. Lojtari më i shtrenjtë në histori, sulmuesi brazilian Neymar, iu bashkua Paris Saint-Germain-it në pronësi të Katarit për 222 milionë euro në verën e vitit 2017. Lëvizja prej 107 milionë paund e Chelseat për Enzo Fernandez muajin e kaluar, një rekord në Angli, vetëm sa hyn në top pesëshen .

PSG gjithashtu ka faturën më të lartë të pagave në futboll, duke shpenzuar 729 milionë euro sezonin e kaluar për lojtarë si Lionel Messi, sipas Football Benchmark, ndërsa Real Madrid qëndron i dyti me 519 milionë euro. Në fund të vitit të kaluar, UEFA arriti marrëveshje me tetë klube për dështimin në përmbushjen e disa kërkesave financiare, asnjëri prej tyre nuk ishte nga Premier League.

Shpenzimet e mëdha të transfertave të janarit u rritën nga dëshira e Chelsea për të rinovuar me shpejtësi skuadrën e saj të lojës dhe nuk ka gjasa të krahasohen në dritaret e ardhshme.

Këtë verë, fluksi i parave në tregun e transferimeve ka të ngjarë të varet nga lëvizjet e mundshme për një pjesë të vogël të yjeve kryesorë, duke përfshirë Kylian Mbappe dhe Jude Bellingham, asnjëri prej të cilëve nuk luan aktualisht në Angli. Nëse njëri ose të dy lëvizin në Spanjë, lavjerrësi i shpenzimeve ndërmjet ligave mund të kthehet shpejt në Evropë.

Kërcënimi më i madh potencial për fuqinë financiare të klubeve angleze mund të vijë nga rregullimi në shtëpi. Lëvizja e Premier League kundër Manchester Cityt javën e kaluar shërbeu si një kujtesë e mprehtë se ligat dhe organet drejtuese kanë fuqinë të ndërhyjnë aty ku shohin veprime të ndyra.

City i është referuar një komisioni të pavarur, i cili do të ketë kompetencën për të zbritur pikë, për të vendosur gjoba ose për ta përjashtuar atë nga liga nëse shpallet fajtor.

Megjithatë, vendimi i Premier League erdhi pas një hetimi katërvjeçar dhe shumë presin që beteja e shtrenjtë ligjore midis ligës më të pasur të futbollit dhe klubit të saj më të pasur të zvarritet, ndoshta për vite me rradhë.

Klubi ka luftuar disa nga këto akuza më parë kundër UEFA-s, e cila e ndaloi Cityn të garonte në Ligën e Kampionëve për dy vjet, një vendim që u anulua muaj më vonë nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv.

Futbolli anglez po pret krijimin e rregullatorit të tij të pavarur, me qeverinë e Mbretërisë së Bashkuar që do të publikojë një letër të bardhë që përshkruan qëllimin e tij këtë muaj. Lëvizja është një përgjigje e drejtpërdrejtë ndaj Superligës Evropiane, por edhe një njohje se status quo-ja ka lënë pjesë të lojës në rrezik.

Edhe ligat e tjera po marrin masa. Muajin e kaluar, federata italiane e futbollit e ankoroi Juventusin me 15 pikë, pasi akuzoi 36 herë kampionët për praktika të rreme të kontabilitetit.

Dhe në horizont është një shtrëngim i rregullave të shpenzimeve për klubet që konkurrojnë në garat pan-evropiane. Të ashtuquajturat rregullore të qëndrueshmërisë financiare të UEFA-s do të kufizojnë shpenzimet për skuadrën e lojës në 90 për qind të të ardhurave të klubit nga sezoni i ardhshëm, por ky numër do të bjerë në 70 për qind gjatë dy viteve të ardhshme./ h.ll/abcnews.al