Të enjten mbahet në Tiranë festivali ndërkombëtar “Dea Open Air”

schedule16:45 - 1 Maj, 2019

schedule 16:45 - 1 Maj, 2019

Festivali ndërkombëtar i filmit “Dea Open Air” nis mbrëmjen e së enjtes edicionin e gjashtë në Tiranë. Drejtori i këtij festivali Edmond Topi në një intervistë për ABC Neës thotë se në garë janë 70 filma të huaj, por dhe prodhime të kinemasë shqiptare.

Festivali ndërkombëtar i filmit “Dea Open Air” pas pesë vitesh realizim në Sarandë, edicionin e 6-të, do ta mbajë në Tiranë. Arsyeja sipas drejtorit të këtij festivali Edmond Topi është kjo.

Në garë janë 70 filma. Përgjatë javës së festivalit do të mbahen edhe master klase dhe ëorkshpope Kinemaja verore salla Black Box dhe salla e madhe e Universitetit të Arteve janë ambientet ku do të projektohen filmat nga  mbrëmja e 2 Majit deri më 8 Maj./abcnews.al